Az elmúlt napokban kb. 1.5%-ot gyengült a forint árfolyama. A gyengülés mértéke igazából nem is figyelemre méltó ha azt nézzük, hogy az árfolyam egy 30%-os ingadozási sávban mozoghat. Ennek ellenére mégis sokan kicsit értetlenül fogadják, hogy akkor, amikor Magyarország néhány napon belül (holnap) az EU-tagja lesz - az elemzők jelentős tőkebeáramlást jósolnak -, akkor miért kezd az euró kurzusa emelkedni. A jelenségre többféle magyarázat létezik, az egyik az ún. carry trade jelenség gyengülése, a másik egyfajta fundamentális megfontolás, mely a nyereségek adóztatásához, az osztalékhoz kötődik.
Már többször foglalkoztunk azzal, hogy egy amerikai vagy euró-zónából származó befektető sokszor "játszik" az ún. kamat- vagy hozamkülönbözet kihasználására, mely azt jelenti, hogy euróban vagy dollárban vesz fel hitelt, azt a magasabb hozamot jelentő magyar piacon befekteti, és így próbál egyfajta extra hozamot realizálni. Egyesek az árfolyamkockázatot is felvállalják (ha erősödik a forint akkor a hozam még magasabb), mások a devizakockázatot lefedezhetik, mellyel természetesen a potenciálisan elérhető nyereség is csökken. Az élénkülő fejlett gazdaságokban a hozamok is emelkednek, a forrásköltség nő, mely a felvázolt magatartást korlátozza.
Visszaforgatott nyereségből osztalék
Felvetődik azonban egy másik magyarázat is, mely hazánk Európai Uniós csatlakozásához, illetve az adózási szabályok változásához kapcsolódik. Nem kívánunk túlzottan elmerülni a részletekben, ezért inkább csak általánosan, a folyamat lényegét szemléltető összefüggéseket vázoljuk fel. A fő gondolat, hogy az uniós anyacégek, melyek magyarországi leányvállalattal rendelkeznek jobban járnak, ha az esetleges osztalékot a csatlakozás után fizetik ki és utalják haza, mintha azt május 1. előtt tennék meg.
Nincs egyszerű dolguk azoknak a vállalatoknak, amelyek közösségi finanszírozási platformon keresztül szeretnének értékpapírt kibocsátani.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
-
Árcsökkentés jön a magyar áruházláncnál: 80 tejtermék lesz olcsóbb
A PENNY akciója a hazai beszállítóktól érkező tejtermékeket érinti.
-
Több, mint a kötelező: akár féláron is megvehetjük ezeket a termékeket
Az áruházlánc az akcióköteles termékkategóriákból egy-egy terméket akár 20-50% közötti kedvezménnyel kínál.
- Villámárvíz - segíthet, de bajt is csinálhat a lakosság, itt a figyelmeztetés
- Újabb magyar áldozatot követelt az ukrajnai háború
- Rengeteg a dolguk a tűzoltóknak, volt, ahol búvár és hőkamera segítsége is kellett
- Lélegzetelállító felvételek a viharos Balatonról
- Budapesti Lakógyűlés meghosszabbítva - Karácsony Gergely alkut lengetett be a Magyar Autóklubbal
- Napokon belül indul a regisztráció a nyári diákmunkaprogramra
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


