Kedvezőbb hozzáférést kíván nyújtani az európai agrárpiachoz az unió az ún. Mercosur (Brazília, Argentína, Uruguay és Paraguay vámuniója) országoknak. A gesztus ugyanakkor nem önzetlen, cserébe azt kéri, hogy az említett országokba az európai feldolgozóipari cégek illetve bizonyos szolgáltatók kedvezőbb feltételek mellett exportálhassanak, illetve a beruházások feltételei is javuljanak az uniós országok számára (az állami beruházásoknál kedvezőbb legyen az elbírálás).
Az uniós kezdeményezés mögött az Economist szerint az sejthető, hogy az unió valahol ki szeretne egyezni Brazíliával a dohai tárgyalások tavalyi sikertelensége után. Ez a kiegyezés azonban úgy történjen, hogy az unió valahol többet kapjon, mint cserébe nyújtani szeretne. Így a WTO tárgyalások következő fordulóján az EU már egyfajta "helyzeti előny"-nyel indulhatna, nem kellene tartania a fejlődő országok ellenállásától.
Brazília annak a G20 csoportnak volt a kezdeményező illetve alapító tagja, mely hevesen ellenezte az uniós agrártámogatásokat illetve az importvámokat. Cancúnban végül is a tárgyaló feleknek semmilyen megállapodásra nem sikerült jutni, ezért most az unió kis kerülővel igyekezne kiegyezni Brazíliával, de ez az eddigi multilateriális viszonyok helyet inkább bilaterális (kétoldalú) irányba történő elmozdulást jelent. Ez alapjaiban ellentétes a WTO elveivel.
Az unió bizonyos vámokat csökkentene, így Brazília, mely az egyik legnagyobb agrárexportőr lényegesen kedvezőbb feltételek mellett tudna megjelenni az uniós piacon. Az EU azonban elvárja, hogy a bilaterális megállapodásban rögzített feltételeken túl a Mercosur országok a további tárgyalások alkalmával már ne akarjanak további kedvezményeket kiharcolni, és ne támasszanak újabb feltételeket. Természetesen egy ilyen megállapodás további akadályt állíthat az USA azon törekvései elé, hogy egy átfogó amerikai szabadkereskedelmi övezetet hozzon létre.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- A külföldi kampánypénzek felhasználása rossz - Nézőpont-felmérés
- Magyarország stratégiai partnerének nevezte Grúziát a honvédelmi miniszter
- Júliusban indul a paksi bővítés előkészítő munkálatainak újabb fázisa - napinfó
- Régen minden jobb volt, itt a nagy beismerés a Túró Rudikról
- Váratlanul Kijevbe látogatott a brit külügyminiszter - videó
- Újabb pedagógus tüntetés volt Budapesten
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


