22 °C Budapest
Egy nő környezetbarát biocidot használ a csalán növényből a kertjében.

Ingyen csodaszer a kertedbe: így turbózd fel a növényeidet sztárkertész tippjével

2025. június 8. 15:06

Felejtsük el, hogy a vidéki kert egyet jelent a centire nyírt pázsittal! Érdemes olyan zöld szigeteket hagyni, ahol szabadon nőhet például a csalán – hiszen ebből a gyakran lenézett növényből pofonegyszerűen készíthetünk kiváló, természetes tápoldatot. Bár a szaga irtó kellemetlen a csalánlének, hatása annál látványosabb.

Kevesen tudják, hogy a kert végében, az árokparton burjánzó csalán nem csupán bosszantó gyom, hanem az egyik leghasznosabb gyógynövény, ami kiváló tápanyagforrás a konyhakertünk számára is. Az Élménykertész Facebook-oldalán nemrég megosztott poszt inspirált bennünket: mindjárt mutatjuk is, milyen pofonegyszerűen készíthetünk belőle kiváló természetes tápoldatot. Ráadásul ez a megoldás teljesen ingyen van, csupán egy kis türelem és pár hét érlelési idő szükséges hozzá.

Miért épp csalán? Mert ennek a lesajnált gyomnövénynek a részei rengeteg nitrogént, vasat, káliumot és más mikroelemeket tartalmaznak, amelyek a kiskerti haszonnövények fejlődéséhez elengedhetetlenek. A belőle készült „csalánlé” segíti a levelek fejlődését, serkenti a növekedést, erősíti a növények ellenálló képességét, sőt a komposzt érését is gyorsítja. Különösen hasznos lehet a levélzöldségek, saláták, káposztafélék, tökfélék, valamint a fiatal palánták esetében.

A csalánlé készítéséhez nincs szükség különleges eszközökre sem

Elég, ha friss, lehetőleg még nem virágzó csalánt szedsz – fontos, hogy ne szennyezett, út melletti növényt használj. A csalánt vágd durvára és helyezd egy nagy vödörbe vagy hordóba. Ezt öntsd fel vízzel úgy, hogy ellepje, majd takard le lazán, hogy szellőzhessen, de ne essenek bele rovarok vagy falevelek. A keveréket naponta vagy két-háromnaponta érdemes átkeverni. Egy-másfél hét elteltével az oldat megsötétedik, erős szaga lesz – ez annak a jele, hogy az erjedés végbement, és a csalánlé használatra kész:

Bár a szaga kellemetlen lehet, hatása annál látványosabb. A csalánlét mindenképpen hígítani kell használat előtt. Öntözéshez általában 1:10 arányban, permetezéshez pedig még hígabb, akár 1:20 arányban ajánlott. A csalánlével érdemes heti egy alkalommal locsolni a növények tövét, lehetőleg reggel vagy este, nem a legnagyobb hőség idején. Ha a komposzthalmot szeretnéd felgyorsítani, akkor akár hígítatlanul is ráöntheted.

Fontos azonban, hogy virágzó növényekre vagy közvetlenül ehető termésre ne permetezzünk vele, mert a magas nitrogéntartalom kárt okozhat a leveleken, és túlzott vegetatív növekedést idézhet elő, miközben a termésképződés háttérbe szorul. Paradicsom, paprika, vagy gyümölcstermő növények esetén ezért óvatosan kell alkalmazni, főként a növekedés korai szakaszában.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Permetezhetsz is vele: gyilkos szer a kártevők és a gombák ellen

A csalánlé nemcsak tápoldatként hasznosítható, hanem kiváló természetes rovar- és gombaölő szer is. A növényben található hangyasav, flavonoidok és egyes fenolos vegyületek közvetlen riasztó és fertőzésgátló hatással bírnak bizonyos kártevőkre és gombákra. Rendszeres használatával hatékonyan visszaszoríthatjuk a levéltetveket, atkákat, valamint megelőzhetjük a gombás fertőzések – például a lisztharmat – kialakulását. Permetezéshez 1:10 arányú hígítást alkalmazzunk, és hetente egyszer, főként kora reggel vagy a naplemente utáni órákban érdemes kijuttatni, hogy elkerüljük a levelek perzselését.

A levágott csalán szintén sokoldalúan felhasználható: nemcsak komposztba kerülhet, hanem remek talajtakaró is. Mulcshoz keverve kifejezetten gombaölő hatású keveréket kapunk: 1 kg mulcsanyaghoz elegendő 80–85 g friss csalánlevelet adni. Ezt a természetes védőréteget félévente érdemes alkalmazni, különösen díszfák, paradicsom vagy uborka töve körül.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 11. péntek
Nóra, Lili
28. hét
Ajánlatunk
  • Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)

    A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.

EZT OLVASTAD MÁR?