Magyarországon a túlsúlyosak és elhízottak aránya az Európai Unióban a negyedik legmagasabb.
Családokat, karriereket és életeket tesznek tönkre betegségek, és ez alól a szerencsejáték-függőség sem kivétel. Csaknem öt éve indulak törvényi megszorítások a szerencsejáték-szektor ellen: ezeknek egyik célja a függőség visszaszorítása volt. Szakembereket kérdeztünk arról, hogy a nyerőgépek betiltása óta hogyan változott a szerencsejáték-függők élete.
Negyven évnyi házasság ment tönkre két hónap alatt kaparós sorsjegyek miatt; eladta a gyerek a családi házból a kazánt, mert pénzre volt szüksége - ehhez hasonló történeteket naponta hall Ottó (vezetékneve elhallgatását kérte), a Névtelen Szerencsejátékosok egyik önkéntese. Ő tudja igazán, hogy miről beszélnek azok, akik a segélyvonalon fordulnak hozzá, hiszen maga is szerencsejáték-függő, már több mint húsz éve. Beszippantotta a kaszinók és a rulett világa, és ugyan öt éve "tiszta", tudja, mégis egy életen keresztül küzd majd a betegségével.
- mondta a Pénzcentrumnak Ottó, aki egyébként egy három diplomás, családos és sikeres üzletember.
Lassan öt éve indult a hadjárat
A nyerőgépek kálváriája lassan öt éve kezdődött: 2011. november elsejétől 100 ezer forintról 500 ezer forintra emelték a játéktermekben elhelyezett nyerőgépek után fizetett adót. Emellett, ha a negyedéves forgalom elérte, vagy meghaladta a 900 ezer forintot, akkor annak 20 százaléka ment az államnak.
Ezt követően 2012. október 2-án az Országgyűlés a kaszinók kivételével mindenhonnan kitiltotta a játékgépeket. Az intézkedés létjogosultságát azzal indokolták, hogy országosan nagy problémát jelent a szerencsejáték-függőség, és rengeteg család életét keseríti meg, hogy bevételük jelentős része valamelyik pénznyerő automatában köt ki.
A Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) reagálása szerint az ágazat 21 éven keresztül komoly pillére volt a magyar gazdaságnak: évente 70 milliárd forintot fizetett az állami költségvetésbe. A pénznyerő automaták piaca egyébként szigorúan szabályozott és ellenőrzött szektor volt: évente átlagosan 15 ezer ellenőrzést végzett a NAV, és csupán 3 ezreléknél találtak törvénysértést, ami nagyjából 45 céget jelent.
A szövetség becslése szerint a törvény 100 milliárd forint egyszeri kárt okozott.
Ami változott, és ami nem
"A korábbiakhoz képest jelentősen visszaesett a terápiában megjelenő szerencsejáték-függők száma. Ennek egyik oka vélhetően a játékgépek kitiltása, ez azonban nem jelenti azt, hogy a betegek száma ténylegesen csökkent volna" - tudtuk meg Tremkó Marianntól, a Nyírő Gyula Kórház - Országos Pszichátriai és Addiktológiai Intézet szakpszichológusától.
Hozzátette: a tapasztalatok szerint, jellemzően a kocsmákban elhelyezett nyerőgépeket használók között magas volt a problémás alkoholfogyasztók aránya, a gépek kitiltásával a játék sokuk életéből kikopott és "csak" az alkohol maradt.
"Az elmúlt néhány évben segítséget kérő játékosok zömében 20-40 éves férfiak, akik leggyakrabban szelvény, internetes alapú sportfogadás, vagy online kaszinók rabjai. Igen magas azonban a látencia, mivel sokuk sikerrel fedi el a problémát. Mivel az ilyen helyzetben lévő betegek nem szembesülnek szenvedélyük negatív következményeivel, motiválatlanok maradnak a változtatásra" - mondta Fazekas Zsolt, a kórház addiktológiai konzulense.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Névtelen Szerencsejátékosok önkéntese örül, hogy bezárták a kaszinókat, mert kisebb a csábítás. Véleménye szerint valóban segített a játékgépek kitiltása is a szórakozóhelyekről, de csak egy vékony rétegnek, akik a kocsmában dobálták a pénzt a játékgépekbe.
A szakemberek szerint tehát nem oldotta meg a problémát a törvényi változás, csak másban tárgyiasul a függőség. Ugyan szórakozóhelyeken és kocsmákban már nincsenek játékgépek, de az online kaszinót mindenki a zsebében hordhatja, és a lottózók bevétele is szépen ível felfelé.
"Úgy tűnik, hogy a sportfogadások területén is nagy változások történtek. Ehhez ráadásul egy hiedelem is kapcsolódik: sokan úgy gondolják, ha értenek a sporthoz, akkor meg tudják jósolni egy-egy mérkőzés kimenetelét is. Ez nyilván nem így van" - mondta Dr. Körmendi Attila, a Debreceni Egyetem Személyiség és Klinikai Pszichológiai Tanszékének adjunktusa. Hozzátette, nemrég felmérést végeztek sportkollégiumban, és az derült ki, hogy nagyon magas arányban tippmixelnek a fiatalok, többségük sokat játszik, és rendszeresen. Náluk menő dolognak számít a sportfogadás.
Véleménye szerint minden játék okozhat függőséget, és a fiatal felnőtteket sehogy se védik meg ezektől. Társadalmi szinten is beszédtéma a dohányzás, az alkohol-, és drogfüggőség, de a szerencsejátékról csak nagyon ritkás esik szó.
A szakemberek szerint a szerencsejáték-függőséget nem az anyagi lehetőségek döntik el, a megfigyelések alapján egyfajta játékhierarchia rajzolódik ki, miszerint a kaparós sorsjegyek állnak a piramis alján, a kaszinók kóros használata pedig a tetején.
A fentiek alapján összességében tehát azt lehet elmondani, hogy pusztán a törvényi változás hatására nem szorul vissza a szenvedélybetegség, csak más formásban jelenik meg, és ez alól a szerencsejáték-függőség sem kivétel. A Nyírő Gyula kórház szakemberei elmondták,
Korábban a kocsmákban elérhető nyerőgépeket az említett réteg igen aktívan használta, és ennek a csoportnak a túlnyomó része nem tért át az online szerencsejátékra, hanem más szenvedélyt találtak maguknak.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.