29 °C Budapest

Mi ez a furcsa jel a magyar boltokban? Leleplezzük a titkot

Pénzcentrum
2016. február 17. 12:11

Nap mint nap találkozhatunk a boltban bizonyos termékeken egy furcsa ovális jelöléssel. Mégis kevesen tudják mit is jelentenek pontosan a három sorban elhelyezkedő betűk és számok, pedig sok információval segíthetnek minket a vásárlás során.

A boltban az állati eredetű élelmiszerek csomagolásán, vagy magán a nyers hús bőrén láthatunk egy ovális pecsétet, amiben számok és betűk helyezkednek el. Azt azonban kevesen tudják, hogy ebből milyen adatok olvashatóak ki.

Ovális jelöléssel az állati eredetű élelmiszerelőállító létesítmények rendelkeznek, melyeket a létesítmény helye szerinti illetékes hatóság engedélyez egy engedélyezési eljárás során

- válaszolta megkeresésünkre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).

Az Európai Uniós rendelet szerint a tagállamokban működő állati eredetű élelmiszerelőállítók esetében ez a jelölés három sorból áll. Az ilyen létesítményeknek meg kell felelniük egyrészt az általános minden élelmiszeripari vállalkozással szemben elvárt (pl. műszaki, higiéniai) feltételeknek és az adott tevékenységre vonatkozó különleges (pl. hőmérséklet) feltételeknek is.

  • A felső harmadban az ország ISO kódja látható. Azok a termékek, amelyeket hazai élelmiszerelőállítókban gyártottak azokon az ovális jelölés felső harmadában HU szerepel.
  • Középen a létesítmény engedélyszáma olvasható. Ebből tudhatjuk meg azt, hogy esetleg egy kevésbé márkás termék mondjuk ugyanabban a gyárban készült, mint az azt helyettesítő márkás és drágább termék.
  • Az alsó harmadban pedig az Európai Közösség rövidítését láthatjuk.

Nem mindegy, hol találod

Ha ezt a jelet egy nyers termék felületén (pl. húsvét sonkán) találjuk, akkor azt állategészségügyi jelölésnek nevezik, a pecsét engedélyezett élelmiszerszínezékből készül és egy-egy állati testre annyi kerül fel belőle, ahány darabra bontják. A bélyegzőből tudhatjuk, hogy az állati test átesett a hatósági állatorvos által végzett vizsgálaton és fogyasztásra alkalmas - olvasható a NÉBIH Szupermenta oldalán.

Abban esetben, ha ezt jelet a termék csomagolásán látjuk, akkor azt azonosító jelölésnek nevezik. Ezt azonban csak az állati eredetű élelmiszerek csomagolásán vagy a hozzájuk rögzített címkén keressük. Ilyen termék lehet például a vaj, a tej vagy épp a májkrém.

Miért fontos?

Azokról a termékekről, amelyeken látjuk ezt a jelölést, azokról tudhatjuk, hogy engedélyezett és az élelmiszerbiztonsági hatóság által fokozottan ellenőrzött létesítményben állították elő. Érdemes tudunk róla, hogy amennyiben az az EU területén lévő létesítményben helyezik fel ez azonosító jelölést, akkor ovális alakú, mérte viszont változhat. De lényeges szempont, hogy jól olvasható legyen és ne lehessen letörölni.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Előfordulhat olyan állati eredetű termék, amin nincs pecsét?

Összetett élelmiszer esetén, amelyik tartalmaz növényi és állati eredetű alapanyagot is, abban az esetben nem mindig találunk ovális jelölést a terméken.

Ennek az az oka, hogy a jogszabály úgy rendelkezik, hogy ha növényi vagy feldolgozott (pl. hőkezelésen átesett húst, mint főtt sonka) alapanyagot használnak fel a termékhez nem kötelező az ovális jelölés.

- tette hozzá válaszában a NÉBIH.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 23. szerda
Lenke
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?