22 °C Budapest
Contactless payments at the market. Wireless card reader scanning credit card from customer hand at the market, high angle view

Döbbenetes mennyit keresnek rajtunk: már több mint tízmilliárd forint kerül negyedévente a bűnözőkhöz

2025. március 19. 20:03

Kiugróan megnőtt a bankkártyával kapcsolatos visszaélések száma az utóbbi években Magyarországon, ami különösen az online kereskedelmi térben duzzadt hatalmasra. Bár a bankok gyorsan lépnek fel ellenük, a mindenre elszánt csalók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak, hogy megszerezzék a fogyasztók érzékeny adatait, és azokkal nem kívánt tranzakciókat bonyolítsanak le. Bár az eszközök és az ötletek száma szinte végtelen, kevés olyan megoldás létezik, ami hatékonyan segít ezek tömeges visszaszorításában. A hazai pénzintézeteket felügyelő Magyar Nemzeti Bank új technológiája lehet a fény az alagút végén.

Amíg korábban leginkább az elveszett, ellopott vagy hamisított bankkártyák jelentették a fő problémát, addig 2020 óta már az internetes vásárláshoz kapcsolódó különböző visszaélések hódítanak a csalók körében. Az ilyen típusú kártyacsalások 2020-tól kezdődő erőteljes növekedése lényegében egybeesik a koronavírus-járvány kitörésével, ekkor indult ugyanis jelentős növekedésnek az online vásárlások száma Magyarországon és szerte a nagyvilágban.

A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi jelentése szerint a sikeres visszaélések – tehát a pénzben is mérhető káresetek – értéke a 2019-ig tapasztalt, éves szinten néhány tízmillió forintról 2021 végére hirtelen közel egymilliárd forintra növekedett – mindez egyetlen negyedév leforgása alatt. Ez az összeg 2023 harmadik negyedévben már elérte a 9,2 milliárd forintot, a csúcsot pedig a jegybank szakemberei 2024 első három hónapjában tapasztalták, ekkorra a sikeres visszaélések összege már 13,3 milliárd forintot tett ki a negyedév alatt.

Hasonló ívet írt le a sikeres visszaélések száma is. A 2010 és 2019 között tapasztalt, éves szinten jellemző 10-50 eset 2020 év végére hirtelen több mint tízszeresére (504 eset) nőtt, a csúcsra pedig 2023 harmadik negyedévében jutott fel, ekkor ugyanis már 5679 esetben jártak sikerrel a hazai és nemzetközi csalók a magyar pénzintézetek által kibocsátott bankkártyák esetében. A sikeres csalások száma 2024 első negyedévében némileg csökkent (4603 eset), ami még szintén kiugróan magasnak bizonyul.

Gyors fellépés mérsékelt sikerrel

Bár a banki biztonsági intézkedések hatása a sikertelen – vagyis az idejében észrevett és elutasított – esetek számának emelkedésében egyértelműen megfigyelhető, sajnos a rosszakarók továbbra is hatékonyan dolgozhatnak, és egyre nagyobb összegeket emelnek le a sértettek bankszámláiról. Az erős ügyfél-hitelesítés (SCA) uniós bevezetése ugyan némileg csökkentette a klasszikus internetes kártyacsalásokat, de újabb módszerek jelentek meg. Ezek közé tartoznak az adathalász e-mailek és SMS-ek, a hamis webáruházak elterjedése, valamint a közösségimédia-felületeken és azok piacterein keresztül történő csalások is. A legújabb – és sajnos a leghatékonyabb – módszert pedig jelen pillanatban a pszichológiai manipuláción alapuló visszaélések – azaz a banki ügyfélszolgálatoknak álcázott telefonos visszaélések – jelentik.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Jelszó: óvatosság

Bár a bankok és hatóságok folyamatosan fejlesztik a biztonsági intézkedéseket, a felhasználók elővigyázatossága éppúgy kulcsfontosságú a csalások elkerülésében. A megfelelő védelem érdekében a szakértők a következőket javasolják:

  • online vásárlásoknál használjunk kétlépcsős azonosítást;
  • csak biztonságos, ismert webáruházakban vásároljunk;
  • folyamatosan figyeljük a bankkártyás tranzakciókat, és azonnal jelentsük számlavezető pénzintézetünknek a gyanús eseteket;
  • internetes vásárlásokhoz lehetőség szerint használjunk virtuális vagy limitált egyenlegű bankkártyát.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 24. csütörtök
György
17. hét
Április 24.
A rendőrség napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. április 23. 21:10
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33