9 °C Budapest
Kereszt és gyertyák a Ta Pinu-i Boldogságos Szűz nemzeti kegyhelyének bazilikájában - Gharb, Málta

Mit ünneplünk Gyertyaszentelő Boldogasszony napján? Ezek a ma is élő hagyományok, népszokások

2025. január 30. 06:30

Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepét február 2-án tartják a katolikusok, ez a téli keresztény ünnepkör egyik fontos napja, amely naphoz számos népszokás is kapcsolódik. Magyarországon gyertyaszentelőkor főként időjóslást végeztek, mert a dátum ideális határnappá teszi. Világszerte jelen volt, és van a mai napig az a hagyomány ehhet az időszakhoz kapcsolódóan, hogy az állatok viselkedéséből próbálunk következtetni: meddig tart még a tél. Európának ezen a felén a medve az időjós, aki enyhe idő esetén téli pihenőjét megszakítva előbújik a barlangjából, más népek az ott őshonos téli álmot alvó állatok (mint a mormota), vagy például a farkasok viselkedéséből következtetnek a várható időjárásra.

A keresztények ezen a napon arra emlékeznek, amikor Szűz Mária negyven nappal gyermeke születése után bemutatta a mózesi törvény által előírt tisztulási áldozatot a jeruzsálemi templomban és az Úrnak szentelte elsőszülött fiát. A templomban, ahol Mária és József áldozatként két gerlicét vagy galambfiókát ajánlott fel, jelen volt Anna és az agg Simeon is, aki a gyermekben felismerte az üdvösség hozóját, karjába vette és a nemzeteket megvilágosító világosságnak nevezte Jézust. A világ világosságával való találkozás szimbólumaként alakult ki a gyertyaszentelés szokása; a szentelt gyertya, amely felemészti magát, hogy másoknak szolgálhasson, már az ókeresztény korban Jézus jelképévé vált. A szentmise a gyertyák megszentelésével kezdődik, hogy az isteni fény kiáradjon és eltöltse a híveket is, majd gyertyás körmenet következik.

Gyertyaszentelő napja az ókori Rómában tavaszkezdő nap volt, amikor fáklyás engesztelő körmenet járta be a várost. Ezt a szokást a keresztény egyház is átvette, Jeruzsálemben már a 4. században körmenetet tartottak az ünnepen. Róma a 7. században fogadta el az ünnepet a Simeon és a kisded Jézus találkozására utaló Hüpapante (találkozás) néven. A nyugati egyházban a 10. századtól egyre inkább Mária tisztulását emelték ki és Purificatio Beatae Mariae Virginis (A Boldogságos Szűz Mária Megtisztulása) néven említették. 1960-tól pedig már ismét az Úr ünnepeként, bemutatásaként tartják számon.

Szent II. János Pál pápa 1997-ben nyilvánította február 2-át, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepét a megszentelt élet világnapjává. Azóta ezen a napon az egyház azt a mintegy egymillió férfit és nőt is ünnepli, akik a világon megszentelt életet él.

Honnan ered a Gyertyaszentelő elnevezése, mi a jelentése?

Ezen a napon keresztény szokás szerint a papok gyertyát szenteltek. A néphit szerint a megszentelt gyertya megvédi a csecsemőket, a betegeket és a halottakat a gonosz szellemektől. Úgy tartják, a szentelt gyertya a bölcsőtől a koporsóig elkísérte az embert: keresztelésig az újszülött mellett világított; a fiatal anya gyertyát vitt kezében, amikor először ment templomba; gyertyát égettek a súlyos beteg mellett; és szentelt gyertyát adtak a haldokló kezébe is, hogy az ördög ne tudjon rajta győzedelmeskedni. A szentelt gyertyát a sublótban, ládafiában vagy szalaggal átkötve a falon tartották.

A középkorban az ünnepen először a tüzet áldották meg, majd ennél a szentelt tűznél gyújtották meg a gyertyákat. Ehhez a szokáshoz is kapcsolódtak különféle hiedelmek: például ha a gyertya szenteléskor nem alszik el, akkor jó méztermés lesz. Megveregették a szentelt gyertyával a gyümölcsfákat is, hogy bőségesen teremjenek. Ugyancsak Gyertyaszentelő Boldogasszonyt hívták segítségül a természet romboló erői ellen, hogy védje meg a házat és lakóit a villámcsapástól, a jószágokat a farkastól.

Nép hiedelmek, népszokások gyertyaszentelőkor

E naphoz számos időjóslás is fűződik. A legelterjedtebb szerint ha a téli pihenőjét megszakító medve barlangjából kijőve napos időt talál, megijed árnyékától és visszabújik vackára, mert a korai, csalóka napfény azt jelzi, hogy a tél még nem tombolta ki magát, a zord idők java hátra van. (Gyakori tévedés, viszont a medvék nem alszanak téli álmot a természetben, más időjós állatokkal szemben, így csak pihenőről beszélhetünk.) Magyarországon több állatkerti medve is "jósol" ezen a napon, erre az intézmények többnyire külön programokat is szerveznek.

A sok évszázados időjárási megfigyeléseken alapuló szólás is úgy tartja, ha túl meleg az idő gyertyaszentelőkor, az hideget, fagyokat jelez:

Ha fénylik Gyertyaszentelő, az iziket (a takarmány hulladékát) is vedd elő

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

- vagyis ha február 2-án melegít a nap, sugaraitól ragyog a hó és a jég, a tél hátralévő része még nagyon hideg lesz. A Drávaszögben az volt a szokás, hogy gyertyát szúrnak a földbe: úgy tartották, hogy amilyen mélyre le lehet dugni a sárba, olyan mélyen lesz még fagyott a föld később.

Lupercalia, mormota-nap és más jeles napok

Az időjóslás hagyománya a gyertyaszentelő előképéhez, az ókori lupercalia ünnepéhez nyúlik vissza. A római lupercaliát pedig az ógörög árkádiai lykai ünnepétől - a farkas-fesztiváltól - eredeztetik. Az ókori Rómában minden évben február 15-én tartották a lupercaliát a város megtisztítása, az egészség és a termékenység előmozdítása érdekében. Az ünnep másik elnevezése a februa a február hónap latin elnevezése (februarius) után.

Ahogy sok vallási, keresztény ünnep dátuma, így a gyertyaszentelő is régi pogány szokásokhoz, jeles napokhoz köthető, ezek gyakran teljesen egybe is esnek. Ilyen például a mormota-nap, amelyet Észak-Amerikában tartanak: ott nem a medve, vagy az Európában ugyancsak őshonos borz, hanem a mormota jósolja meg, meddig tart a tél. Ez a nap egybeesik a gyertyaszentelő napjával. Egykor a farkas viselkedéséből ugyanúgy következtettek a tél várható hosszúságára, mint a téli álmot alvó állatokéból, erre is utal a már említett lupercalia elnevezés.

Amelyik évben úgy jön ki a húsvétszámítás, a gyertyaszentelő egyben a böjti időszak kezdetére is eshet, mely húshagyókeddtől húsvétig tart. A húshagyókedd legkorábbi dátuma ugyanis február 3-a lehet, a legkésőbbi pedig március 9-e, mivel a húsvét mozgó ünnep. 2025-ben viszont a húshagyókedd március 4-re esik, húsvét vasárnap pedig április 20-ra.

A jelenleg is tartó időszak, mely vízkereszttől húshagyó keddig tart, a farsang. A néphagyomány szerint ez a bálak, lakodalmak, mulatságok időszaka. Az időszak vége, egyben betetőzése a "farsang farka", más népeknél a karnevál, amelyet farsangvasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három napban tartanak - ugyancsak télbúcsúztató, tavaszköszöntő ünnep.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 4. péntek
Izidor
14. hét
Április 4.
C-Vitamin nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33