-2 °C Budapest

Mozgolódnak és alkudnak a bérlők az irodapiacon

2009. május 6. 12:32

Sok irodabérlőt a szerződés újratárgyalására, sőt adott esetben költözésre ösztökélt a válság, amely korábban elképzelhetetlen tárgyalási pozíciókat és alacsony árakat eredményezett a budapesti irodapiacon. A kihasználatlansági ráta hamarosan meghaladhatja a 20%-ot, és van olyan fővárosi irodaház, amelyik már négyzetméterenként 9 euróért bérbe vehető - áll a Duna House Commercial elemzésében.

Csak egyik jele az irodapiacot is sújtó válságnak, hogy már tavaly év végén számos projektet leállítottak a fejlesztők a későbbi bérbeadási nehézségekre gondolva, másik hatásként egyre több helyen megindult az alkudozás a bérlők és az irodaházak tulajdonosai között. Nem egy bérlő ugyanis a csökkenő bevételek hatására az irodaterület racionalizálására kényszerült, az üresen maradt területeket pedig megpróbálják felmondani, bár erre a hosszú távú szerződések nem minden esetben nyújtanak automatikusan lehetőséget.

Megingott a standard 13-14 eurós bérleti díj

A piacon sokáig standard árfekvésnek elfogadott négyzetméterenkénti 13-14 eurós bérleti díjból egyre több helyen adnak különféle kedvezményeket, mivel az elmúlt években gombamód szaporodó irodaterületeket egyre nehezebb kiadni, különösen akkor, ha annak idején nem volt megfelelő a helyszínválasztás. A siker reményében előfordult, hogy olyan területen húztak fel újabb házat, ahol már eleve nagyon sok kiadó irodaterület volt elérhető - azonban a bérlői körért most már egyre inkább meg kell küzdeni - jegyzik meg a Duna House kereskedelmi üzletágának szakértői.

Az "A" kategóriás irodák piacán már tapasztalható az árcsökkenés, a bérleti díjból különféle kedvezményeket ajánlanak a tulajdonosok, sőt, Dél-Budán egészen 9 euróig leszállította a négyzetméterenként fizetendő összeget az irodaház üzemeltetője a gyors feltöltés reményében.

Fixált árfolyam, bővülő szolgáltatások

A legnehezebb azoknak az ügyfeleknek a megtartása, akik egykor presztízsokokból költöztek drága belvárosi irodaházba, azonban működésükhöz nem feltétlenül szükséges a központi elhelyezkedés. Az üzemeltetők általában fixált forint-euró árfolyammal, illetve ideiglenesen kisebb-nagyobb területek felmondásának engedélyezésével próbálkoznak, hiszen az erősen túlkínálatos piaci környezetben nehéz új bérlőket találni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%,  a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Különösen sújtja a probléma a "kvázi A" kategóriás irodaházakat, melyek valamikor minőségi szolgáltatásokat nyújtottak, azonban mára egyetlen értékük az elhelyezkedésük, az utóbbi években jelentős fejlesztések, felújítások elmaradtak - innen ugyanis a központi elhelyezkedést (már) nem igénylő bérlők egyre szívesebben költöznek olcsóbb, távolabbi elhelyezkedésű irodaházba.

Van, aki egy szinttel lejjebb lép

A piaci mozgolódás érezhető a kevésbé keresett, B kategóriás irodaházak piacán is, ahonnan egyes bérlők inkább olcsón fenntartható lakásirodába költöznek, amit akár havonta 90-100.000 forintból is fenn tudnak tartani, viszonylag nagy alapterületen és központhoz közeli elhelyezkedéssel. Az "A" kategóriából "B"-be irányuló mozgás egyelőre még ritka, és csak a nagyon költségérzékeny bérlőkre jellemző, a cégek többsége igyekszik inkább hasonló színvonalú, de olcsóbb lehetőségeket találni.

Amennyiben a válság elhúzódik, egyes üzemeltetők komolyabb bajba is kerülhetnek. A nagyon rossznak számító 10-30%-os kihasználtság ma már nem csupán rémtörténet a piacon, nem egy újonnan átadott irodaház küzd bérbeadási problémákkal, így a potenciális irodakeresők jelen pillanatban igen jó alkupozícióban vannak - állapítja meg a Duna House Commercial elemzése.

Most bárki fillérekért lecsaphat Magyarország egyik legnagyobb kincsére: érdemes sietni, hamar elkapkodják

Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.

Ismered a Ferit? Milyen Ferit? Vadiúj főzelékbár hódíthatja meg Budapestet

Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.

Súlyos rendellenesség ütötte fel a fejét a magyar iskolákban: minden tizedik gyerek érintett

Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.

Így szakadt szét a magyar társadalom: ez a 10 legolcsóbb és legdrágább Petőfi utca itthon

A Pictorial Collective-vel karöltve készítette el az elmúlt egy év leforgása alatt a Petőfi utcák népe című fotósorozatot, aminek kapcsán Stiller Ákossal beszélgettünk

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2023. november 29. szerda
Taksony
48. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárszektor Konferencia 2023
Rangos agrárdíjak az Agrárszektor Konferencián!
Sustainable World 2023
A jövő vállalatai szeptember 12-én!
Mi lesz veled magyar élelmiszer?
Ingyenes Signature rendezvény
EZT OLVASTAD MÁR?
OTTHONTEREMTÉS 2024-BEN
Jelzáloghitelek, CSOK Plusz, Babaváró és ingatlanpiaci trendek
Most nem