Sok irodabérlőt a szerződés újratárgyalására, sőt adott esetben költözésre ösztökélt a válság, amely korábban elképzelhetetlen tárgyalási pozíciókat és alacsony árakat eredményezett a budapesti irodapiacon. A kihasználatlansági ráta hamarosan meghaladhatja a 20%-ot, és van olyan fővárosi irodaház, amelyik már négyzetméterenként 9 euróért bérbe vehető - áll a Duna House Commercial elemzésében.
Csak egyik jele az irodapiacot is sújtó válságnak, hogy már tavaly év végén számos projektet leállítottak a fejlesztők a későbbi bérbeadási nehézségekre gondolva, másik hatásként egyre több helyen megindult az alkudozás a bérlők és az irodaházak tulajdonosai között. Nem egy bérlő ugyanis a csökkenő bevételek hatására az irodaterület racionalizálására kényszerült, az üresen maradt területeket pedig megpróbálják felmondani, bár erre a hosszú távú szerződések nem minden esetben nyújtanak automatikusan lehetőséget.
Megingott a standard 13-14 eurós bérleti díj
A piacon sokáig standard árfekvésnek elfogadott négyzetméterenkénti 13-14 eurós bérleti díjból egyre több helyen adnak különféle kedvezményeket, mivel az elmúlt években gombamód szaporodó irodaterületeket egyre nehezebb kiadni, különösen akkor, ha annak idején nem volt megfelelő a helyszínválasztás. A siker reményében előfordult, hogy olyan területen húztak fel újabb házat, ahol már eleve nagyon sok kiadó irodaterület volt elérhető - azonban a bérlői körért most már egyre inkább meg kell küzdeni - jegyzik meg a Duna House kereskedelmi üzletágának szakértői.
Az "A" kategóriás irodák piacán már tapasztalható az árcsökkenés, a bérleti díjból különféle kedvezményeket ajánlanak a tulajdonosok, sőt, Dél-Budán egészen 9 euróig leszállította a négyzetméterenként fizetendő összeget az irodaház üzemeltetője a gyors feltöltés reményében.
Fixált árfolyam, bővülő szolgáltatások
A legnehezebb azoknak az ügyfeleknek a megtartása, akik egykor presztízsokokból költöztek drága belvárosi irodaházba, azonban működésükhöz nem feltétlenül szükséges a központi elhelyezkedés. Az üzemeltetők általában fixált forint-euró árfolyammal, illetve ideiglenesen kisebb-nagyobb területek felmondásának engedélyezésével próbálkoznak, hiszen az erősen túlkínálatos piaci környezetben nehéz új bérlőket találni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%, a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Különösen sújtja a probléma a "kvázi A" kategóriás irodaházakat, melyek valamikor minőségi szolgáltatásokat nyújtottak, azonban mára egyetlen értékük az elhelyezkedésük, az utóbbi években jelentős fejlesztések, felújítások elmaradtak - innen ugyanis a központi elhelyezkedést (már) nem igénylő bérlők egyre szívesebben költöznek olcsóbb, távolabbi elhelyezkedésű irodaházba.
Van, aki egy szinttel lejjebb lép
A piaci mozgolódás érezhető a kevésbé keresett, B kategóriás irodaházak piacán is, ahonnan egyes bérlők inkább olcsón fenntartható lakásirodába költöznek, amit akár havonta 90-100.000 forintból is fenn tudnak tartani, viszonylag nagy alapterületen és központhoz közeli elhelyezkedéssel. Az "A" kategóriából "B"-be irányuló mozgás egyelőre még ritka, és csak a nagyon költségérzékeny bérlőkre jellemző, a cégek többsége igyekszik inkább hasonló színvonalú, de olcsóbb lehetőségeket találni.
Amennyiben a válság elhúzódik, egyes üzemeltetők komolyabb bajba is kerülhetnek. A nagyon rossznak számító 10-30%-os kihasználtság ma már nem csupán rémtörténet a piacon, nem egy újonnan átadott irodaház küzd bérbeadási problémákkal, így a potenciális irodakeresők jelen pillanatban igen jó alkupozícióban vannak - állapítja meg a Duna House Commercial elemzése.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
A Pictorial Collective-vel karöltve készítette el az elmúlt egy év leforgása alatt a Petőfi utcák népe című fotósorozatot, aminek kapcsán Stiller Ákossal beszélgettünk
-
Új trendek a csapatépítésben, egyre messzebb utaznak a cégek
A rendezvénypiac aktuális helyzetéről Vígh-Guttmann Barbarát, az Adventor Hotel Kft. értékesítési vezetőjét kérdeztük.
-
Egyre többen keresik a Dunához közeli lakásokat
Elindult az értékesítés a Waterside Residence-nél: a nagyobb alapterület a népszerűbb.
-
Alacsonyabb árak jönnek a nyugdíjasoknak több Lidl-terméknél is
A vevőknek igazolniuk kell az életkorukat is: mutatjuk a részleteket.
-
Töretlen az érdeklődés a babaváró hitel iránt az MBH Banknál (x)
Az idei évben még a megszokott feltételekkel igényelhetik a családalapító házaspárok a kamattámogatott hitelt, jövő évtől azonban változnak a feltételek.
-
Cloud Computing Gyorstalpaló – Bevezetés a SaaS, PaaS és IaaS világába (x)
A technológiai fejlődés révén a felhő mára szinte mindenütt jelen van – még ha nem is vesszük észre.
- Klímavédők: a szaúdiak még inkább rászoktatnák a fosszilis anyagokra a fejlődő világot
- Kenőpénzzel üldözte a rendőröket a férfi, hogy jóváhagyják a kérelmét
- Már NATO-szintre emelkedett egy magyar követelés Ukrajnával szemben
- Négy év az Országos Roma Önkormányzat volt elnökének
- Horrorpékség - súlyos szabálytalanságokat talált a Nébih, gyomorforgató videót is közöltek
- Kórházban ápolják a kuvaiti emírt
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


