Az európai befektetési ingatlanpiac 2008-as gyengélkedése ellenére a tulajdonosok által eladott, majd visszabérelt ingatlanok tranzakciói a piac jelentős részét képviselték tavaly.
Noha 2008-ban a közszféra jóval kevesebb ingatlant adott el, mint korábban, a teljes befektetési piacon 19 százalékos részesedése volt a tulajdonosok által eladott ingatlanoknak - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb adataiból.
2007-hez hasonlóan akadt néhány kifejezetten jelentős eladás-visszabérlési tranzakció 2008-ban. Az év végén az olasz Intesa Sanpaolo és az UniCredit bank 800 millió eurót érő ingatlanjaikat adták el, ami az év elején elindult tendencia folytatásának tekinthető. Ekkor a spanyol Banco Santander pénzintézet vált meg madridi központjától egy több elemből álló ügylet végső részeként. Nem elszigetelt eset, hogy a bankok ingatlanjaik egy részét eladják, hiszen tavaly számos jelentős ilyen ügyletet kötöttek: a spanyol Caixa Galicia 250 millió euróért (62 milliárd forintért) vált meg spanyolországi ingatlanjaitól, a francia BNP Paribas 250 milliót kapott a párizsi Kléber sugárúti ingatlanjaiért, az spanyol Banco Popular pedig 127 milliót eurót (kb. 32 milliárd forintot) kapott madridi és barcelonai épületeiért.
A banki üzleteket is magukban foglaló nagy tranzakciók csak egy részét jelentették az eladás-visszabérlés jellegű tranzakciók 2008-as piacának: nagyjából 600 jelentősebb ügylet zárult a tavalyi évben, átlagosan egyenként 33 millió euró (8 milliárd forint) értékben, ami egy kissé meg is haladja a teljes befektetési ingatlanpiac egy ügyletre vetített 28 millió eurós (7 milliárd forintos) értékét. A tranzakciók az ingatlanok minden típusára és szinte az egész kontinensre kiterjedtek: a felmérésben szereplő 26 európai országból 20-ban irodák, üzletek és ipari ingatlanok is gazdát cseréltek.
Az ilyen tranzakciók az elmúlt néhány évben terjedtek el egész Európában. Míg két évvel ezelőtt még a három legnagyobb piac (Németország, az Egyesült Királyság és Franciaország) jelentette a piac 70 százalékát, 2008-ban a három legnagyobban (Németországban, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban) már csak az ügyletek 59 százaléka valósult meg.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
2008-ban az eladás-visszabérlés jellegű tranzakciók különösen Spanyolországban és Olaszországban voltak népszerűek, főleg a fent említett banki aktivitások miatt. A legtöbb üzlet - mint ahogyan korábbi két évben is - Németországban köttetett.
Előretekintve úgy tűnik, hogy az eladás-visszabérlés jellegű tranzakciók a jövőben is az európai ingatlanpiac fontos részét jelentik majd. A hitelválság nagymértékben hatott a cégek - pl. bankhitel, kötvénykibocsátás általi - lehetséges tőkeszerzési képességére és a források költségére. Így még a ma elérhető alacsonyabb tőkeérték ellenére is az ingatlaneladás a legköltséghatékonyabb lehetőség.
Nem várt fordulat állt be a gázáraknál: ezt minden magyar családnak tudnia kell a tél kellős közepén
Az orosz fosszilis energiáról való leválás nem okozott tartós áremelkedést az európai energiapiacon.
Mit ünneplünk karácsonykor és szenteste? Ez a karácsony szó jelentése, a karácsonyfa állítás eredete
A karácsonyfa-állítás a 17. századtól német területekről terjedt el.
Óriási leállást jelentettek be az államigazgatásban: erről mindenki tudjon, aki ügyeket akar intézni
Az év végi időszakban szűkített nyitvatartással és korlátozott ügyintézési lehetőséggel működnek a kormányablakok és kormányhivatalok.
-
Húsz évre bebiztosították magukat: így juthat fix áron zöldáramhoz ez az ipari óriásvállalat
Tóth Zoltánt, az E.ON EIS (Energy Infrastructure Solutions) megoldásértékesítési osztályvezetőjét kérdeztük.
-
Karácsonyi bevásárlás: miért éri meg a Lidl mellett dönteni az ünnepek előtt?
Az ünnepi készülődés mindenkitől sok energiát és alapos tervezést igényel, ezért a Lidl célja, hogy az idei karácsonyi bevásárlást a vásárlók egyszerűen és egy helyen intézhessék.
-
Közeledik a síszezon, féláron is elérhető a Gránit Bank Platinum kártya: 50 milliós, síelésre is érvényes utasbiztosítás jár hozzá
Európa sípályáin nagyjából minden tizedik síelő szenved kisebb-nagyobb balesetet egy-egy szezonban.
-
Gesztenye-feldolgozó, pizzéria, repülőgyár, fémipari vállalat - négy cég, négy iparág és azonos kihívások (x)
Az E.ON sikeres hazai kkv-kal közös együttműködésben mutatja be, hogyan tud segíteni egy energiaszolgáltató a cégek versenyképességében.








