A cseh, szlovák, román, lengyel és spanyol fiatalok sokkal inkább terveznek külföldre utazni idén, mint a magyarok.

Nincs többet hó vége: ezzel a vadiúj szabállyal átlagfizuból is tízezreket lehet félretenni havonta
Korábban már többször bemutattuk az úgynevezett 20-30-50-es „szabályt”, amely egy egyszerű, könnyen megérthető módszer, melynek segítségével rendszerezhetjük havi kiadásainkat, illetve megtakarítani is képesek lehetünk vele. Ugyanakkor a bemutatott módszerrel kapcsolatban gyakran elhangzik kritikaként, hogy magyarországi alkalmazása nem túl reális, ugyanis a magyar fizetések egyszerűen túl kicsik ahhoz, hogy a 80%-uk elég legyen a kiadások fedezésére, és azok 20%-át félretehessük. Az alábbiakban tehát – engedve a kritikának – azt vizsgáljuk meg, hogy mekkora megtakarítást tudunk felhalmozni abban az esetben, ha a fizetésünknek nem a 20%át, hanem mondjuk csak az 5%-át tesszük félre hónapról hónapra. Lássuk a Pénzcentrum új, 95-5-ös szabályát.
Kiadásaink rendszerezésére, csökkentésére, valamint megtakarítás képzésére is kiválóan alkalmas az egyébként rendkívül egyszerű és könnyen megérthető 20-30-50-es szabály. A módszer lényege, hogy a havi jövedelmünk 50%-át fordítjuk a fix kiadásokra, 30%-ából fedezzük az egyéb kiadásainkat, mint például a szórakozást, a maradik 20%-ot pedig hónapról hónapra megtakarítjuk.
Korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy ezzel a módszerrel néhány év leforgása alatt még a magyar átlagfizetés 20%-ából is jelentős összegű megtakarítást lehet felépíteni. Csakhogy – vetődik fel a nem minden alapot nélkülöző kritika – nagyon nem mindegy, hogy mekkora összeget is jelent maga a fennmaradó 80%, ugyanis ha ez az összeg túlságosan kicsi, akkor nem lehet belőle kigazdálkodni a kötelező és egyéb kiadásokat. Ebben az esetben pedig az sem reális cél, hogy képesek legyünk hónapról hónapra félretenni a 20%-ot.
Ha például valaki a kedvezmények nélkül számolt garantált bérminimumot (nettó 231 952 forintot) keresi meg, akkor hiába lehetne az évek alatt csinos kis összeget megtakarítani a havi 46 390 forintot jelentő 20% megtakarításával, ha a maradék 80%-ot jelentő 185 562 forintból képtelenség fedezni a havi kiadásokat.
Ez az ellenvetés még az átlagfizetés esetén is elfogadható – a legfrissebb adatok szerint a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 462 200 forint. A 20-30-50 szabály szerint ennek a feléből, tehát 231 100 forintból kellene fedezni a kötelező kiadásokat, illetve további 138 660 ezer forintot lehetne szórakozásra és egyéb, nem létfontosságú kiadásokra költeni. Ez összesen 369 760 forint, ami a jelenlegi élelmiszer- és albérletárak mellett valóban nem tűnik túl soknak.
Éppen ezért most hagyjuk a 20-30-50 szabályt, és tételezzük fel, hogy a nettó átlagkeresetnek egy lényegesen kisebb részét, mondjuk csak 5%-át tesszük félre havonta. Akkor vajon mekkora megtakarítást halmozhatunk fel 5, 10, 20 év alatt?
Így számoltunk
A fentiek alapján tehát a jelenleg 462 200 forintos, kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkeresetet vettük alapul, amelynek 5%-a 23 110 forint. Abból indulunk ki tehát, hogy az első évben havonta ekkora összeget teszünk félre, és a maradékból tartjuk fenn magunkat (ami egyébként 439 090 forint). Az elképzelés pedig az, hogy az év végén felhalmozott összeget évi 7%-os kamat mellett befektetjük.
Ezt minden évben újra és újra megismételjük – tehát az adott évben felhalmozódott összeget mindig évi 7%-os hozam mellett fektetjük be. Természetesen a korábbi években felhalmozódott összeget is befektetésben tartjuk, ahogyan az azok után kapott kamatokat is újra befektetjük.
A fentiek alapján tehát az első év végére 277 320 forintunk halmozódna fel, amit ha az említett 7% mellett befektetnénk, úgy a második év végére már 296 732 forintunk lenne belőle. Ezt nem vennénk ki, tovább fialtatnánk – természetesen a kamatokkal együtt -, ráadásul mellé tennénk a második évben megkeresett fizetésünk 5%-át kitevő összeget is. Ez ugye alsó hangon további 277 320 forintot jelentene, ám ha idő közben feltételezünk egy 5%-os fizetésemelést, akkor az valójában már 291 186 forintot tenne ki.
A harmadik évnek tehát már úgy futnánk neki, hogy 587 918 forintunk lenne megtakarítva.
A további évek során pedig semmi mást nem kellene tennünk, csak a fentieket folytatni (a következő évek során végig egységesen 7%-os kamattal és 5%-os fizetésemeléssel számoltunk).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ezt a módszert követve az ötödik év végére 1 750 862 forintot tudunk felhalmozni, ami természetesen nem olyan jelentős összeg, mint amit a fizetésünk 20%-ának félretételével tudnánk felhalmozni (ez egyébként 7 003 449 forint lenne), ám nem is elhanyagolható mennyiség. És ehhez mindössze a fizetésünk 5%-át kell megtakarítani, illetve a fentieknek megfelelően befektetni.
Természetesen az ötödik év után tovább is folytathatjuk a fenti módszert – ebben az esetben a tizedik év végére 4 690 268 forint, a tizenötödik év végére 9 430 313 forint, míg a huszadik év végére 16 866 419 forintunk gyűlne össze.
Kedvezményekkel, mediánnal
A kedvezmények figyelembevételével számolt átlagkereset valamelyest nagyobb, 478 ezer forint volt legutóbb. Ha ebből az összegből indulunk ki, úgy havi 23 900 forintos megtakarítással vághatnánk bele a módszer alkalmazásába.
Ez nem túl nagy különbség – mint írtuk, a kedvezmények nélküli átlagkereset 5%-a 23 110 forint -, ám az évek előrehaladtával természetesen valamelyest meglátszódna az eredményen. Ebben az esetben az ötödik év végére 1 810 714 forint, a tizedik végére 4 850 602 forint, míg a huszadik év végére 17 442 986 forint lenne a megtakarított összegünk.
Ha a keresetek legutóbbi, kedvezmények figyelembevételével számított mediánértékét vesszük alapul, ami 383 400 forint, akkor az első évben havi 19 170 forintot kellene félrerakni, ha továbbra is a fizetés 5%-át szeretnénk megtakarítani.
Bár ez lényegesen kisebb összeg, mint az átlagfizetés, ám még így is 1 452 359 forintunk gyűlne össze az ötödik év végére. A tizedik év végére 3 890 629 forint, míg a huszadik év végére 13 990 880 forint gyűlne össze megtakarításként.
Összegzés
A fenti példákból is látható, hogy pénzügyi tudatosság és önfegyelem mellett még egy átlagos fizetésből is sokmilliós megtakarítás halmozható fel mindössze néhány év alatt. Ez még akkor is lehetséges, ha a fizetésünknek nem a 20%-át, hanem csupán az 5%-át takarítjuk meg havonta.
Tény, hogy a havi átlagfizetés 5%-a nem képez olyan hatalmas összeget, ám sok kicsi sokra megy. A fenti számításokból is jól látható, hogy a havi néhány ezer forintos megtakarítás is idővel jelentős összeggé nőheti ki magát.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


