2007-ban a Bank of England, vagyis a brit jegybank 290 ezer hamis bankjegyet vont ki a forgalomból. Ez közel 24 százalékkal kevesebb, mint előző évben. Hazánkban a régi ezresek kivonása óta szintén csökkent a hamis bankjegyek lefoglalásának száma.
A bankjegy-kibocsátás tipikusan központi banki feladat, melynek ellátása kapcsán a hamis bankjegyek elterjedtségét is vizsgálják. A Bank of England jelentése szerint a lefülelt és forgalomból kivont bankjegyek legtöbbjét a bankokban szűrik ki, szortírozás közben. Emellett sok hamisítványt a lakosság illetve a kereskedők visznek be a rendőrségre, illetve a bankokba.
A tavalyi évben forgalomból kivont bankjegyek 290 ezres száma elenyészőnek tekinthető a továbbra is kintlévő 2 milliárd darabhoz képest, ráadásul 2006-hoz viszonyítva 24 százalékkal csökkent is a kivont hamisítványok száma.
A leggyakrabban hamisított címlet a 20 fontos, 276 ezer darabbal, második helyen a 10 fontos áll, míg legritkábban 5, illetve 50 fontos címleteket hamisítanak. Ez valószínűleg azért van így, mert a hamisítók abban érdekeltek, hogy minél nagyobb címleteket hamisítsanak, ugyanakkor az ötven fontosok esetében már nagyobb az elővigyázatosság a kereskedők és a lakosság körében is, ráadásul a forgalma is kisebb, mint a 20 fontosoké.
JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 64 021 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,68%), de nem sokkal marad el ettől az ERSTE Bank (THM 10,83%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A hamisítások ellen a jegybankok elsősorban úgy védekeznek, hogy speciális papírt, valamint további megkülönböztető jeleket használnak, például vízjel, hologramok, fluoreszkáló tinta és egyéb jellegzetes eszközök formájában. Ezen kívül oktatási anyagok és tájékoztatók készítésével is elősegítik a hamis bankjegyek felhasználók általi kiszűrését. Ezek az anyagok a bankok honlapjain, szórólapokon, plakátokon, vagy rövidfilmek formájában érhetőek el.
A hamis bankjegyek kiszűrésében azonban a bűnüldöző szervek is nagy szerepet játszanak. 2007-ben a szigetországban lefülelt 290 ezer bankjegy 87 százalékát például 5 eset kapcsán sikerült a rendőrségnek elkapnia. Ezek általában szervezett bűnözéssel hozhatók összefüggésbe, például kábítószer-kereskedelemmel.
Hazánkban 2008 első negyedévében mindössze 696 forintbankjegy hamisítványt vizsgáltak, ez jóval kevesebb, mint 2007 harmadik negyedévi 3727 darab. Ez leginkább a régi ezresek 2007. augusztusi forgalomból történő kivonásával magyarázható, ugyanis az a címlet volt a legkedveltebb a bankjegyhamisítók körében.








