Az 1950-es évek első felének egészségügyi minisztere, Ratkó Anna után Ratkó-gyerekeknek nevezték az abortusztilalom és a gyermektelenségi adó 1956-os eltörléséig született generációt. Talán az ötvenes évek népességpolitikájának köszönhetően a 70-es évek második felében született Ratkó-unokák munkaerőpiacra lépésének tudható be, hogy még nem csuklott össze a magyar nyugdíjrendszer. A gyermekvállalás helyett többségében a karriert választó korosztály számára a Gyurcsány-kormány gyed-re vonatkozó szigorításának 2010. május elsején történő bevezetéséig rendelkezésre álló időszak elegendőnek bizonyulhat a Ratkó-dédunokák megérkezésére.
A gyermekgondozási díj (gyed) hazánk egészségbiztosítási ellátásainak keretében, kizárólag a biztosítottaknak járó, havi rendszerességgel fizetett, jövedelemarányos pénzbeli ellátás, mely a szülő jövedelem kiesését hivatott pótolni. Az ellátásra jogosult az a szülő, aki a szülést megelőzően legalább 180 napon át biztosított volt, így az apák is igénybe vehetik az ellátást.
A gyed iránti igényt alkalmazottaknak a foglalkoztatónál, az egyéni vállalkozóknak pedig a területileg illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál kell bejelenteni. A szükséges nyomtatványokhoz csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát és a magánnyugdíj-pénztári belépési nyilatkozatot, különleges esetekben (örökbefogadás, gyám, stb.) egyéb dokumentumokat.

A 180 napos munkaviszonnyal rendelkező szülőknek a figyelembe vehető jövedelem átlagának 70 %-ában határozzák meg a gyed bruttó összegét. A gyed összegéből az adókedvezmények figyelembevételével a szja-t, a biztosítottat terhelő nyugdíjjárulékot és a magánnyugdíj-pénztári tagdíjat a folyósító levonja.

Az érvényben lévő szabályok szerint a gyed maximális összege maximum a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 %-a lehet, ezért a számítások során a minimálbért, a bruttó 100 ezer forintot és a minimálbér kétszeresét vettük figyelembe. Számításunk szerint a maximális gyedet kihasználó biztosított kismama 299 130 forintos munkaadói és 254 670 forintos munkavállalói teher mellett összesen bruttó 2 402 400 forint gyedre lehet jogosult a szülést követő két évben. A kismamákat többségét felháborítja a kormány azon problémája, mely szerint a jelenlegi feltételekkel közel sem érkezik annyi járulék a rendszerbe, mint amennyit később a kifizetésekre fordítanak.
2010. május elsején letelik a minisztérium által az Alkotmánybíróság javaslatára elfogadott 300 napos felkészülési idő és hatályba lépnek az új szabályok. Ettől kezdve a gyed-igényléshez legalább egyéves munkaviszony szükséges. A gyed továbbra is a gyermek kétéves koráig járhat, de maximum az előzetes biztosítási jogviszonnyal megegyező ideig (aki másfél évet dolgozott, annak másfél évig).
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 129 100 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,39%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az UniCredit Banknál 9,7%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az új rendelkezés szerint készített kalkuláció alapján a munkaadót és a munkavállalót terhelő költségek és levonások összege megközelíti az egy éven át gyedre kifizetett összeget.

Két éves munkaviszony esetén az előző kalkulációhoz képest duplázódnak a számok. Az igénylők két év munkaviszony és két év járulékfizetés után lesznek ugyanannyi gyedre jogosultak, mint a módosítás előtti társaik fél éves biztosított jogviszonnyal. A két év leteltét követően a jelenlegi és az új rendszer szerint is a mindenkori nyugdíjminimummal megegyező összegű gyes igénybevételére jogosultak a kismamák.
A számításokhoz az adozona.hu bérkalkulátorát használtuk.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- Még 25 százalék fölött lehet az infláció januárban Nagy Márton szerint - a nap hírei
- Megszólaltak a magyar játékosok a kézilabda vb-t záró vereség után
- Minden negyedik négyzetméter erdő lesz 2030-ra
- Polgár Csaba: sokat ledolgozott többéves lemaradásából a hazai robotsebészet
- Férfi kézilabda-vb - Spanyolország nyerte a bronzérmet
- Labdarúgó NB I - Eredmények és tabella
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


