21 °C Budapest

Drasztikus hiánynövekedések 2003-2005-re: csak úgy röpködnek a százmilliárdok

Pénzcentrum
2005. szeptember 22. 08:46

Az Eurostat véleménye alapján drasztikusan, 547 milliárd forinttal növekszik az idei hiány a tervezetthez viszonyítva, és a GDP 7.2 százalékát teszi ki szemben a 4.7 százalékos kormányzati céllal - derül ki a Világgazdaság birtokába került dokumentumokból. Így már érthetővé válik, miért készül Gyurcsány Ferenc kormányfő arra, hogy hamarosan bejelentse: jövőre eláll a konvergencia-programban vállalt költségvetési pálya betartásától amiatt, hogy az idei hiány sokkal magasabb lesz a tervezettnél.

Hogy miért nő a 2005-ös hiány?

Ez egyrészt arra a már ismert tényre vezethető vissza, hogy nem lehet elszámolni az eredményszemléletű (uniós) módszertan szerint bevételként a Nemzeti Autópálya Rt. (NA) 177.8 milliárd forintos befizetését a büdzsébe. További 254.2 milliárd forintos deficitnövekményt jelent egyrészt az, hogy a tervek szerint a központi költségvetés átvállalja az NA Rt. adósságát, másrészt pedig 20 milliárd forintra tehető az ezzel kapcsolatos kamatkiadás. Az Alkotmánybíróság nulladik havi juttatással kapcsolatos döntése 15 milliárddal növeli a hiányt. Körülbelül 100 milliárdra rúg, hogy a központi költségvetésbe kevesebb bevétel érkezik, és a kiadások nagymértékben túllépik az eddig tervezettet.

És hogy miért a 2003-as és 2004-es?

A 2003-as egyenleget 60.9 milliárd forinttal javítja az, hogy a 2003-ra vonatkozó, de 2004 februárjában kifizetett 13. havi bért tavalyra kell könyvelni, ezzel szemben a Millenáris Park költségvetésen belüli körbe történő visszasorolása 8.2 milliárddal rontja a tavalyelőtti kimutatást. Ez utóbbi ok miatt a tavalyi hiányszám 15.3 milliárddal emelkedik, továbbá az idén nulladik havi bérként januárban kiutalt 77.3 milliárdos összeg szintén a 2004. évi szaldót rontja. Mindez azt jelenti, hogy a tavalyelőtt a várt 4.8 helyett 7.0, tavaly a konvergencia-programban vállalt 4.6-del szemben 6.6 százalék volt a hiány.

A fenti számok egyrészt arra mutatnak rá, hogy szó sincs konvergenciáról (holott a kormány folyamatosan hiánycsökkenésről beszél), sőt az idei szám lényegesen magasabb lesz az elmúlt két év adatától, másrészt látható, hogy a teljes deficitpálya mintegy a GDP 2%-pontjával feljebb tolódott.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A 2006-os évre a konvergencia-program 4.1%-os eredményszemléletű (magánnyugdíjpénztári befizetésekkel nem korrigált) hiányt jelöl ki a GDP arányában. Ez az idei 7.2%-os deficit után igen nagy (eltérő becslések szerint 700-800 milliárd forintos) kiadáscsökkentésre kényszerítené a kormányt a választási évben. Ez igen ingoványos talaj, lévén, hogy a vezető kormánypárt népszerűsége a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint elmarad a legnagyobb ellenzéki pártétól. 5% alatt hiánycél már figyelemre méltó fegyelmezettségre vallana.

A kormány kommunikációja azt követően, hogy Joaquín Almunia EU pénzügyi biztos múlt pénteken egy sajtótájékoztatón közölte, az Eurostatnak aggályai vannak a magyar pénzügyi elszámolás-technikával, Veres János azonnal a pénzforgalmi hiánycél elérését hangsúlyozta, holott az Eurostat nem azt a kimutatást fogadja el.

A VG értesülései szerint a kormány a Budapest Airport privatizációjából mintegy 350 milliárd forintot tervez költségvetési bevételként elkönyvelni, ami viszont szintén csak a pénzforgalmi egyenleget javítja. Érdemes utalni rá, hogy az Eurostat álláspontja szerint a kormány még a pénzforgalmi szemléletű hiánycélt is elvéti mintegy 25 milliárd forinttal.

HR BLOGGER
coachco  |  2024.05.07 19:25
Szeretem a falvakat! Persze nem mindegyik idilli, vannak szomorú falvak is. [...] Bővebben!
hrdoktor  |  2024.05.07 10:13
Életmódtanácsadók és laikusok körében gyakran elhangzik: a pozitív gondolkodás nemcsak a pszichés ál...
perfekt  |  2024.04.23 12:25
A "GINOP PLUSZ-3.2.1.-21 III. ütem keretein belül képzési és bértámogatási lehetőségek vehetők igény...
laskainelli  |  2024.03.26 12:00
A házasság egy olyan szövetséget jelentene, amelynek mélysége biztonságot és figyelmet biztosít a fe...
vezetoi-coaching  |  2024.02.12 22:30
Gondoltam, ezt elmesélem már. Gyakorlatilag kétszer megnéztem…:-))) Életemben először... Ki tudja, a...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

NAPTÁR
Tovább
2024. május 8. szerda
Mihály
19. hét
Május 8.
Fagylalt nap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem