A 2005. júliusi feldolgozóipari konjunktúrateszt eredményei alapján a feldolgozóipari vállalkozások a második negyedévben növelték termelésüket, helyzetük júliusban viszonylag jó maradt - áll a Kopint-Datorg elemzésében. Az év hátralévő hónapjaira bővülő termelést, növekvő anyag- és félkésztermék-vásárlást, élénkebb értékesítést prognosztizálnak (az elmúlt néhány hónapi teljesítménnyel összevetve). Az optimista rövidtávú prognózisok realizálását azonban nehezítheti a viszonylag szerény export-rendelésállomány, valamint a szaporodó hazai és külföldi keresleti problémák. Összességében a javuló konjunkturális trend az év hátralévő hónapjaiban fennmaradhat.
A feldolgozóipari vállalkozások helyzete júliusban 2000 óta nem volt kedvezőbb, és a menedzserek a rövidtávú helyzet-prognózist illetően megőrizték tavaszi optimizmusukat. A két mutatót szintetizáló konjunktúra-barométer pozíciója hasonló az áprilisihoz, iránya változatlanul emelkedő.
A reálfolyamatokat tükröző bizalmi index, amely a termelési kilátások, a rendelésállomány és a késztermék-készletek értékelése alapján készül, alacsonyabb, mint negyedévvel korábban volt, de így is az utóbbi évek legmagasabb júliusi értéke.
A bizalmi index komponensei nem egy irányban változtak. A rövid távú termelési előrejelzés határozott élénkülést jelez 2005 további hónapjaira vonatkozóan. A késztermék-készletek szintje hasonló az áprilisihoz. Az összes rendelésállomány-szintje ugyanakkor kedvezőtlenebb, mint az előző felmérés alkalmával volt; a negatív irányú változás a belföldi és az export rendelésállományt egyaránt jellemzi, bár az utóbbi szintje csak kevéssel van a "megfelelő" alatt, a belföldi esetében pedig a legnagyobb mértékben a "megfelelő" aránya növekedett.
A barométer és a bizalmi index egyaránt emelkedő trendje alapján valószínű, hogy a pozitív irány a vállalkozások közérzetének és a reálfolyamatainak alakulásában megmarad az év hátralévő hónapjaiban. A várható tendenciára vonatkozóan azonban az egyéb konjunkturális és kiegészítő indikátorok alapján pro és kontra érvek egyaránt kiemelhetőek.
Élénkülést sugall, hogy a beszerzések - összhangban a vásárolt készletek csökkenésével és a termelésnövelési tervekkel - szerény mértékben, belföldről inkább, mint külföldről, élénkülhetnek. Emellett a vállalkozások további növekedéssel számolnak az exportban és a hazai értékesítésben - a júliusi prognózisok kedvezőbbek a januárinál és az áprilisinál. Ezen kívül, növekedett a várható kereslethez képest kis kapacitást jelölők aránya. Termelésbővítési szándékra utal az is, hogy az elmúlt hónapokban emelkedett a szakképzett munkaerő-kínálattal elégedetlen vállalkozások aránya.
Óvatosságra int ugyanakkor a konjunkturális előrejelzést illetően, hogy a kereslethiány az elmúlt hónapokban erősödött: belföldön a vállalkozások 61%-a (áprilisban 56%-a), külföldön 43%-a (áprilisban 37%-a) számára okoz gondot. Mindkét értékesítési irányban kereslethiányt jelzett 35%, szemben az áprilisi 27%-kal.
A foglalkoztatási kilátások kedvezőtlenek: júliusban is kevesebb vállalkozás tervez létszámnövelést (19%) a következő hónapokban, mint létszámcsökkentést (32%). A prognózis kevésbé pozitív, mint az áprilisi volt, az egy évvel korábbinál azonban kedvezőbb.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 129 100 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,4%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az UniCredit Banknál 9,7%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A vállalkozások meghatározó kapacitásainak kihasználtsága 2005 júliusában 80%-os - ugyanolyan, mint az elmúlt év júliusában, és alacsonyabb az áprilisinál.
A vállalati menedzserek a makrogazdasági helyzetet igen hullámzóan értékelik; jelenleg kedvezőtlenebbnek látják, mint negyedévvel korábban, és a makrogazdasági kilátások értékelése is negatívabb: a szaldó januárban +11, áprilisban +13%, júliusban -2%-pont.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
- Konditermi razziát indít a NAV
- Síturizmus: egy ország jelentős új követelménnyel állt elő
- Négyen egy ellen, emberhalál 40 ezer forintért
- Idén is lesz igazgatási szünet – itt vannak az időpontok
- Még az idén befutnak a magyar légvédelem radarrendszerei és rakétái – a nap hírei
- Újabb mérföldkő előtt a Lánchíd felújítása
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


