Közel harmadával bővült a kötvényalapok által kezel vagyon az idei év első felében. Jelentősebb növekedés az elsősorban rövidebb lejáratú állampapírokba fektető ún. rövid kötvényalapoknál volt. A kötvényalapok népszerűségének oka nem kis mértékben az utóbbi hónapokban lejzajlott erőteljes hozamcsökkenés és ennek következtében elérhető jó teljesítmény volt. A hazai hozamesés az infláció kedvező
lefutásán túl a külső kamatkörnyezet csökkenésével is szoros kapcsolatban volt. Számításaink szerint az elmúlt 3 hónapban azok jártak a legjobban, akik elsősorban külföldi alapok jegyeit vásárolták. Ezek közül is kiemelkedett a dollárban denominált alapok hozama, ugyanis a dollár erősödése az euróval és a forinttal szemben jelentősen megdobta a teljesítményt.
Számításaink szerint a forint állampapírokba befektető ún. hosszú kötvényalapok hozama az utolsó negyedévben 1.8 és 4.4% között alakult. Ezeket a hozamokat évesítve 7 és 17.7% közötti értékeket kapunk. Ha a jól hozó alapok hozamát összehasonlítjuk a hasonló időszakra lekötött betétek ígért hozamával egyértelmű, hogy a befektetési jegyek tulajdonosai jellemzően jobban jártak (magasabb kockázat mellett). A rövid kötvényalapok esetén valamivel mérsékeltebb, de így is kiemelkedő teljesítményeket láthatunk.
A fentiekben a rövid távú teljesítményt vizsgáltuk, ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy a kötvényrally-ból azok részesültek legjobban, akik hosszabb távon is itt tartották pénzüket. A jól választók 18-20%-os hozamot vághattak zsebre egy év alatt, ami kötvények esetében igen kiemelkedő.
Akik hajlandóak voltak a magyar piacon túlra is tekinteni, azok számításaink szerint a hazai forintpapírokba fektető alapok hozamát meghaladó nyereséget érhettek el. A hozamok nem csak a magyar piacon, de a fejlett piacokon, illetve a közép-európai régió más országaiban is (pl. Lengyelország) is érdemben csökkentek. Ennek köszönhető, hogy a forintban vagy más devizában jegyzett, de magyar alapkezelők által kezelt nemzetközi alapok 3 hónap alatt közel 5-6%-ot is hoztak.
Egy harmadik csoportba soroltuk azokat a külföldi alapokat, melyeket nem hazai alapkezelők kezelnek, de hazánkban is forgalmazzák őket. Ezek hozama számításaink szerint igen jelentősen szóródott aszerint, hogy milyen devizában jegyezték őket (jellemzően milyen devizában fektettek be). A dollár elmúlt időszaki erősödése jelentősen meghúzta a dollár alapok hozamát, itt forintban számítva nem volt ritka a 10% feletti (nem évesített) 3 hónapos hozam.
A korábbiakban nagyjából áttekintettük a kötvényalapok teljesítményét, kicsit nézzük meg, hogy az említett teljesítmények a piachoz képest jónak vagy rossznak tekinthetők. Az összehasonlításhoz az ún. Max-indexcsaládot használjuk, melyek egy rövid, hosszabb vagy kifejezetten hosszú átlagos futamidővel rendelkező kötvényportfólió hozamát mutatják (kamat + árfolyamnyereség). A MAX index egy hosszabb, az RMAX egy kifejezetten rövid, a MAX Comp egy közepesen hosszaúátlagos futamidejű kötvényportfólió hozamát mutatja. Látható, hogy ezek az indexek igen kedvező környezetről árulkodnak, tehát az alapkezelők egy igen erős piacon válogathattak a papírokból.
Említettük, hogy a dollár alapok hozama magasan kiemelkedett a mezőnyből. Ha a keresztárfolyamok alakulását megnézzük, akkor könnyen magyarázatot kaphatunk erre. A legutolsó három hónapban a forint 7.3%-kal értékelődött le a dollárral szemben. Ez azt jelenti, hogy a dolláreszközökön elért hozamhoz ekkora plusz hozam adódott hozzá mint deviza-árfolyamnyereség.
keresztárfolyamok
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Végül elmondható, hogy a pozitív piaci környezet a befektetési kedvet is meghozta. A referenciahozamok az elmúlt egy évben közel 200-500 bp-tal csökkentek futamidőtől függően. A kötvényalapokban tartott pénz az év elejétől számítva közel 30%-kal emelkedett, és a BAMOSZ adatai szerint megközelítette az 550 mrd Ft-ot.
Összességében elmondható, hogy a kötvény alapok jegyei jól hoztak az utóbbi egy évben. A kötvényrally a tavasz elején kifulladni látszott, ugyanakkor a nyár elejétől újabb lendületet vett. Aki az elmúlt egy évben jól választott kötvényalapot akár 20% körüli hozamot is realizálhatott mostani visszaváltással.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
-
Árcsökkentés jön a magyar áruházláncnál: 80 tejtermék lesz olcsóbb
A PENNY akciója a hazai beszállítóktól érkező tejtermékeket érinti.
-
Több, mint a kötelező: akár féláron is megvehetjük ezeket a termékeket
Az áruházlánc az akcióköteles termékkategóriákból egy-egy terméket akár 20-50% közötti kedvezménnyel kínál.
- A KSH ősszel jön az első digitális népszámlálás részletes adataival
- Jens Stoltenberg cáfolja Robert Fico állítását, miszerint beavatkoznak a szlovák belpolitikába
- Többen keresnek tűrhetetlenül keveset, mint amennyien 500 ezer forint felett
- Megtalálták a világ legősibb temetkezési helyét és sírjait - videó
- Kiderült, mennyi OLAF-ügyben indult vizsgálat itthon
- Elemző: Mike Pence-től aligha kell tartania Donald Trumpnak
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


