Mostani találkozójukon tesznek kísérletet az EU országok vezetői arra, hogy megállapodjanak az unió 2007-2013 közötti költségvetésének fő elveiről. Egyelőre nagy esély van arra, hogy érdemi döntések nem születnek a kialakult viták miatt. Nem tisztázott, hogy a brit visszatérítéssel mi történik, az EU kassza felülről milyen módon lesz korlátos illetve igen bizonytalan, hogy a bővítési folyamat tovább halad-e a következő 7 éves periódusban.
Szerdán a luxemburgi elnökség egy kompromisszumos javaslattal állt elő, melynek egyik sarokpontja a brit visszatérítés miatti ellenérzések megszüntetése volt. A javaslat szerint a visszatérítést jelenlegi szintjén (4.6 mrd euró) befagyasztanák 2007-ben. Eddig fokozatos csökkentésről tárgyaltak. A brit visszatérítés lényege, hogy az ország korábban nagy befizetőként lényegesen kevesebbet kapott vissza a mezőgazdasági támogatások elosztási rendszere miatt befizetéseinek méreteihez képest. A visszatérítés ezt kompenzálja. A mezőgazfasági elosztási rendszer közvetlen haszonélvezője elsősorban Franciország volt, innen a brit-francia nézeteltérések fő oka. A brit miniszterelnök kijelentése szerint ha nem lenne a visszatérítés - amelyet még Margaret Thatcher volt konzervatív kormányfő harcolt ki 1984-ben -, Nagy-Britannia nettó uniós hozzájárulása a francia befizetés 15-szöröse lett volna csak az utóbbi tíz évben. A luxemburgi javaslatot ugyanakkor London elutasította. Egyes hírek szerint Blair azt javasolja, hogy a visszatérítés formája annyiban módosuljon, hogy az új tagoknak ahhoz nem kellene hozzájárulni.
Egy másik vitás kérdés Hollandia oldaláról merülhet fel, mely június elején elutasította az EU alkotmányt. Az EUobserver szerint jelenleg Hollandia befizetése a legmagasabb az egy főre jutó befizetések alapján.
A vezetők a költségvetési kérdéseken túl minden bizonnyal megvitatják majd az új alkotmánnyal kapcsolatos jövőképet, kimeneteleket is. Az eddigi elutasítások tükrében ez nem lesz könnyű. Várhatóan Dánia, Lengyelország és Írország is nemmel szavaz majd.
Az alkotmány kérdése ma kerül napirendre, míg a költségvetési vita zöme holnapra várható. Egyéb kérdésekről érdemben nem tárgyalnak várhatóan, így háttérbe szorulhat a bővítés további ügye Bulgáriával, Romániával, Törökországgal és Horvátországgal kapcsolatban.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


