A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint márciusban 3.5%-os lett az infláció az előző év azonos hónapjához mérten, szemben az elemzői konszenzusunk 3.3%-os eredményével. Februárban 3.2%-os, januárban 4.1%-os volt az éves alapú infláció, érdemben alacsonyabb az elemzői konszenzusoknál. Hó/hó alapon márciusban 0.7%-os volt a pénzromlás üteme. Érdemes felhívni a figyelmet rá, hogy a maginfláció ("alapdrágulás") tovább csökkent: a februári 3.1%-ról 2.8%-ra, azaz a volatilis termékek nélküli csoportban tovább folytatódott a dezinfláció. Idén az első három hónapban átlagosan 3.6%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
2005.04.11 11:23
Portfolio.hu-poll: 3.3%-os lehet a márciusi infláció - optimistábbak a külföldiek
1 hónap alatt - 2005. februárhoz viszonyítva - az élelmiszerek árai 0,6%-kal emelkedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek (8,5%), valamint a gyümölcs és zöldséglevek (1,4%) ára. Árcsökkenés következett be az étolaj és a péksütemények (2,5-2,5%), a csokoládé, kakaó (2,0%), valamint a liszt és a tojás (1,7-1,7%), esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,3%-kal csökkentek. A háztartási energia átlag feletti, 2,4%-os áremelkedésén belül az elektromos energia ára 6,9%-kal emelkedett.
A ruházkodási cikkek körében szintén az átlagost meghaladó áremelkedés (1,3%) volt megfigyelhető az ilyenkor szokásos szezonális változásnak megfelelően. A szeszes italok, dohányáruk, a tartós fogyasztási cikkek, és a szolgáltatások áremelkedése az átlagosnál alacsonyabb volt, az egyéb cikkek, üzemanyagok az átlagos árváltozással megegyező mértékben drágultak. A járműüzemanyag 2,4%-kal, a szolgáltatásokon belül a szerencsejáték 9,3%-kal emelkedett.
12 hónap alatt, 2004. márciushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 1,6%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 56, a sertéshús 18, a cukor 13 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a liszt (29%), az idényáras élelmiszerek (16%), az étolaj (9%) és a tojás (7%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2004. márciusban. 1%-nál kisebb áremelkedés volt a ruházkodási termékeknél, míg valamivel több mint 2% volt az egyéb cikkek, üzemanyagok drágulása 12 hónap alatt. A szolgáltatások az átlagot meghaladó, 5,9%-os áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 13%-kal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A dohányáruk 13, a palackos gáz pedig 12 százalékkal került többe, mint 2004. márciusban.

Leesik az állad: ennyi havi fizetést kap Hernádi Zsolt, Világi Oszkár és a többi nagyvállalati főnök
A tőzsde prémium kategóriájába tartozó vállalatok vezetői közül Molnár József, a Mol vezérigazgatója keres a legtöbbet.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
-
Videó: Budapesten rendezték a klímaszerelők világbajnokságát
Elméleti teszt, hibaelhárítási és forrasztási feladat várta a szerviztechnikusokat.
-
A férfiak jobban állnak anyagilag és határozottabbak is a pénzügyekben
A nők nagyobb eséllyel élték fel megtakarításaikat az elmúlt években.
-
Így lesz klímaberendezés a kerti kútból – startupokat díjazott az MVM
A hetedik alkalommal megrendezett MVM Edison startup versenyen az egyediség és a nemzetközi ambíciók is számítottak.
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


