A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint márciusban 3.5%-os lett az infláció az előző év azonos hónapjához mérten, szemben az elemzői konszenzusunk 3.3%-os eredményével. Februárban 3.2%-os, januárban 4.1%-os volt az éves alapú infláció, érdemben alacsonyabb az elemzői konszenzusoknál. Hó/hó alapon márciusban 0.7%-os volt a pénzromlás üteme. Érdemes felhívni a figyelmet rá, hogy a maginfláció ("alapdrágulás") tovább csökkent: a februári 3.1%-ról 2.8%-ra, azaz a volatilis termékek nélküli csoportban tovább folytatódott a dezinfláció. Idén az első három hónapban átlagosan 3.6%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
2005.04.11 11:23
Portfolio.hu-poll: 3.3%-os lehet a márciusi infláció - optimistábbak a külföldiek
1 hónap alatt - 2005. februárhoz viszonyítva - az élelmiszerek árai 0,6%-kal emelkedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek (8,5%), valamint a gyümölcs és zöldséglevek (1,4%) ára. Árcsökkenés következett be az étolaj és a péksütemények (2,5-2,5%), a csokoládé, kakaó (2,0%), valamint a liszt és a tojás (1,7-1,7%), esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,3%-kal csökkentek. A háztartási energia átlag feletti, 2,4%-os áremelkedésén belül az elektromos energia ára 6,9%-kal emelkedett.
A ruházkodási cikkek körében szintén az átlagost meghaladó áremelkedés (1,3%) volt megfigyelhető az ilyenkor szokásos szezonális változásnak megfelelően. A szeszes italok, dohányáruk, a tartós fogyasztási cikkek, és a szolgáltatások áremelkedése az átlagosnál alacsonyabb volt, az egyéb cikkek, üzemanyagok az átlagos árváltozással megegyező mértékben drágultak. A járműüzemanyag 2,4%-kal, a szolgáltatásokon belül a szerencsejáték 9,3%-kal emelkedett.
12 hónap alatt, 2004. márciushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 1,6%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 56, a sertéshús 18, a cukor 13 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a liszt (29%), az idényáras élelmiszerek (16%), az étolaj (9%) és a tojás (7%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2004. márciusban. 1%-nál kisebb áremelkedés volt a ruházkodási termékeknél, míg valamivel több mint 2% volt az egyéb cikkek, üzemanyagok drágulása 12 hónap alatt. A szolgáltatások az átlagot meghaladó, 5,9%-os áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 13%-kal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A dohányáruk 13, a palackos gáz pedig 12 százalékkal került többe, mint 2004. márciusban.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Magyarország is kap a menekültellátásért járó támogatásból
- Támogatták az Orbán kormány eddig meghallgatott miniszterjelöltjeit az Országgyűlés bizottságai - a nap hírei
- Nagy István hatékonyabban védené a termőföldeket
- Semjén Zsolt: folytatódnak a nemzetpolitikai programok
- Bezárják egy német város összes macskáját
- Már a szabadulása másnapján eljárt a keze, és gyilkossággal fenyegetőzött
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


