Ecostat: 3.9%-os idei GDP-növekedés, 1200 mrd Ft körüli államháztartási hiány, 6.5%-os év végi alapkamat
Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet 2005 évi első negyedévi átfogó előrejelzésében az idei évre 3.9%-os, míg jövőre 4.1%-os gazdasági növekedési ütemmel számol, melynél húzóerőt továbbra is az erőteljesen bővülő export és az állóeszköz-beruházás jelentheti. A lakossági fogyasztás idén 3.2%-ra csökkenhet a tavalyi 3.5%-ról. Az államháztartási hiány 1200 milliárd forint körül alakulhat, a folyó fizetési mérleg deficitje idén és jövőre is 6-7 milliárd euró közötti mértékű lehet, míg az MNB irányadó rátája év végére 6.5%-ra csökkenhet a jelenlegi 8.25%-ról.
Az Ecostat kutatói a külpiaci kereslet némi lanyhulása ellenére azt várják, hogy az európai uniós csatlakozásnak köszönhetően továbbra is erőteljesen bővül az export és az állóeszköz-felhalmozás, a bázisidőszakit megközelítő mértékben növekszik a termelő ágazatok kibocsátása. 2005-ben 1200 milliárd forint körüli államháztartási hiánnyal számolnak a szakértők, a magánnyugdíj-pénztári befizetések figyelembevételével, a tartalékokkal együtt teljesülhet a PM prognózisa.
2005-ben nem számítanak a külső egyensúly érdemi javulására. A jelenlegi deficit ugyanakkor finanszírozhatónak tűnik, várhatóan az Európai Uniós transzferek, valamint a külföldi tőkebefektetések szintje is emelkedik. 2005-re és 2006-ra mérséklődő, de még mindig 6-7 milliárd euró közötti folyó fizetési hiányt jeleznek az Ecostat modellszámításai.
2005-ben az áremelkedés üteme tovább mérséklődhet. Kockázatot az olaj világpiaci árának emelkedésében, valamint a forint árfolyamának gyengülésében mutatkozik. Az idén összességében 3.9 százalékos éves átlagos áremelkedés várható a tavalyi 6.8% után.
A lakossági fogyasztás dinamikája a 2004-ben folyamatosan csökkent, az éves átlagos ütem 3.5 százalék lett, ez elsősorban a reálkeresetek 1 százalékos csökkenésével magyarázható. Az Ecostat számításai szerint 2005-ben a lakossági fogyasztás dinamikája valószínűleg minimálisan mérséklődik (3.2%-ra), vagy stagnál a tavalyi évhez képest, 2006-ban viszont már kismértékű emelkedésre lehet számítani.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 990 380 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 139 249 forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál szintén 6,54% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál 6,89%, az OTP Banknál pedig 7,84%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az előrejelzések összefoglaló táblázata:
A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
A filmvilág szerelmeseinek nyújt különleges szórakozást egy új társasjáték, amely egyszerre teszteli a filmismereteket és teremt gyorsan oldott légkört baráti összejöveteleken.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
-
A nyugdíjra készülve ennyi adó-visszatérítést lehet igényelni
Arra keressük a választ, hogy olvasóink az állami nyugdíjat milyen egyéb megtakarításokkal tervezik kiegészíteni.
-
Sokan meg fognak lepődni, amikor nyugdíjas korba kerülnek
Az állami nyugdíjat milyen megtakarításokkal egészíti ki, hogy ugyanazt az életszínvonalat fenn tudja tartani, mint az aktív éveiben?
-
100 milliós támogatás a Lidltől a Heim Pál Gyermekkórháznak (x)
A vállalati stratégia része a társadalmi felelősségvállalás.
-
Stabil hozam és biztonság a befektetőknek (x)
A műtárgypiac egyre népszerűbb a befektetők körében, mivel stabil értéknövekedést és pénzügyi biztonságot kínál a gazdasági bizonytalanságokkal szemben.