A forint mostani ereje kikényszerítheti a jegybanktól, hogy már a jövő hétfői ülésén az irányadó 11.50%-os ráta csökkentése mellett döntsön - ez a fő megállapítása az ING által készített elemzésnek. Barcza György, a bank szakértője szerint 40% az esélye annak, hogy a Monetáris Tanács már hétfőn, egy jelzésértékű 25 bázispontos vágást hajtson végre, míg 80%-os valószínűséget adnak annak, hogy a következő (augusztus) 16-i ülésen egy 50 bp-os mérséklésről határozzon a testület.
A forint a tegnapi 247.20-as szintjével idei csúcsára ért az euróval szemben, és az erősödés ma reggel is folytatódott, születtek kötések a 246.60-as szintnél is. Jelenleg a 247-247.20 közötti sávban ingadozik az árfolyam. Az idei eddigi csúcs április közepén született, ami 247.50-es szintet jelentett. Az akkori forinterősödés főként a jegybank április-május során végrehajtott összesen 100 bp-ot kitevő kamatcsökkentésének volt az eredménye.
Az elemzés szerint a hétfői kamatvágás mellett szóló érv lehet az, hogy a jegybank korábban a 250-255 Ft/euró közötti sávot tartotta kívánatosnak az inflációs célkitűzések elérhetősége szempontjából, a mostani kurzus azonban már bőven e szint alatt ingadozik, és alig 2.5%-os távolságra van a 30%-os ingadozási sáv erősebb szélétől (240.01 Ft/euró)
A Monetáris Tanács a kamatdöntéseinél figyelembe veszi a forint/euró kurzusát, bár a testület az utóbbi időben igyekezett elkerülni annak látszatát, hogy az árfolyam pillanatnyi helyzete elegendő alapot szolgáltasson egy esetleges kamatcsökkentésnek. Az MT ezen kívül az állampapírpiaci hozamgörbe (illetve az itt beárazásra kerülő kamatcsökkentési várakozások) alakulását is figyelemmel kíséri.
Az ING szakértője szerint jelenleg a jegybank kellemetlen helyzetbe került azáltal, hogy egyrészt függetlenségét kívánja fenntartani a kormánypárt felől érkező számos bírálat mellett is, ugyanakkor a forint mostani ereje egyre inkább indokolna egy kamatvágást. Amennyiben a kormány és a jegybank közötti feszültségek ismét kiéleződnének - amire sajnos már vannak jelek - akkor a múlt év eleji sávszél elleni támadáshoz hasonló helyzet is kialakulhat. Ennek a tavalyi három forintpiaci "válság"-hoz hasonlóan szintén hosszabb távú kedvezőtlen hatásai lennének.
A forint mostani alacsony likviditás melletti erősödése mögött több ok is meghúzódhat (privatizációhoz köthető, illetve a magas hozamok miatti forintvételek a carry traderektől, dinamikus zloty-erősödés, erősebb dollár, mely gyengébb eurót eredményez, stb.), de ezek mellett a jegybank még további, makrogazdasági adatokkal is alátámasztott indokokra is várhat, mielőtt kamatcsökkentésről döntene.
A forint árfolyamtrendje több hetes periódust figyelembe véve is erősödést mutat, amelyet a jegybanknak mindenképpen megfontolás tárgyává kell hogy tegyen döntésénél, még akkor is, ha az erősödést elsősorban nem a hosszabb távban gondolkodó - konvergencia-befektetők - vásárlásai támogatják.
Az elemzés kitér arra is, hogy az állampapírpiacon mintegy 10-40 bázisponttal csökkent a hosszabb lejáratokra vetített kockázati felár az elmúlt hetekben, mely szintén okot szolgáltathat egy jelzésértékű 25 bp-os kamatvágásra.
A kamatcsökkentés ellen szóló egyik legfontosabb érv a költségvetési folyamatokban továbbra is mutatkozó nagyfokú bizonytalanság. A júliusi deficitről augusztus 11-én, azaz a jövő hétfői Monetáris tanács ülést követően kerülnek nyilvánosságra az adatok.
Az ING szerint 40% az esély arra, hogy a megváltozott ülésezési rend ellenére az MT jövő hétfőn 25 bp-tal csökkenti az irányadó rátát, mely egyfajta piaci optimizmusra adhatna okot, főként a további várható kamatcsökkentésekkel kapcsolatban (rövidebb oldali hozamcsökkenés, az utóbbi időben egyre inkább "elültek" a piaci várakozások főként egy közeli vágással kapcsolatban.)
A hétfői ülés másik kimenetele lehet, hogy az alapkamat változatlanul marad, de ekkor jelentősen növekszik az esélye annak (80%-ra az ING szerint), hogy az augusztus 16.-i ülésen már egy nagyobb, 50 bp-os kamatcsökkentésre kerül sor.
Az egyik fő kérdés jelenleg az, hogy a Monetáris Tanács megváltozott ülésezési rendje kapcsán mit is jelent pontosan az, hogy a nem kamatdöntésről szóló MT-ülésen is születhet határozhat az alapkamatról, ha a piaci folyamatok azt indokolttá teszik.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Álomgólt lőtt az angol Ligakupában Szoboszlai Dominik - videó
- Hatalmas drogfogás egy kecskeméti tanyán
- Koncepciójavaslat a bértárgyalásokra - Infláció- és gazdaságinövekedés-függővé tenné a béremelést a Liga Szakszervezetek
- Online feladattár segíti az érettségire való felkészülést
- Észak-Korea az alkotmányba foglalta az atomfegyverkezést
- Figyelem, a hétvégén változások lesznek a vasúti közlekedésben!
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


