Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - egyenlege az első öt havi prognózishoz képest kedvezőbben alakult. A pénzügyminisztériumi tájékoztató szerint azonban nem kell örvendezni a májusi adatnak, ugyanis amit ekkor "megnyertünk", azt júniusban visszaadjuk. A júniusi hiány meghaladhatja a 320 mrd Ft-ot. Az öt havi hiány 722.4 milliárd forint volt, míg a PM prognózis 830.8 milliárd forintos deficittel számolt. Május hónapban a hiány 174.8 milliárd forint volt. A központi költségvetés 81.9 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 89.7 milliárd forintos deficittel zártak. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege 3.2 milliárd forintos hiányt mutatott.
A májusi kedvezőbb pozíció egyrészt a magasabb áfa bevételeknek, másrészt az elmaradt, de később sorra kerülő, egyszeri kifizetéseknek tulajdonítható.
Az első öt havi tényadatok függvényében az államháztartás hiánya a korábbi feltételezéseknek megfelelően pénzforgalmi szemléletben a GDP 5.8%-ában várható a PM szerint. A PM tehát úgy véli, hogy a prognózisok módosítására annak ellenére sincs szükség, hogy a teljes deficitterv több mint 60%-a teljesült az első öt hónapban, az első félévben pedig várhatóan felugrunk 88%-ra.
Terták Elemér államtitkár szerint a következő okok miatt nem kell a prognózison módosítani:
- a társasági adó bevételek többsége az év végére koncentrálódik;
- az SZJA bevételek a jutalomfizetésekhez kapcsolódóan a második félévben magasabbak lesznek;
- a jövedéki adó és regisztrációs adó bevételek a második félévben magasabbak lesznek;
- az adósságszolgálathoz kapcsolódó kiadások az év második felében kedvezőbben alakulnak (kisebb kamatkiadások),
- a TB részére januárban jelentős előleg-átutalásra került sor, emiatt a központi rész hiánya a második félévben kevésbé nő majd,
- a februári zárolási műveletek elsősorban a második félévben fékezik a kiadásokat.
Terták Elemér elmondta, hogy folynak a tárgyalások a gyógyszergyártókkal, a minisztériumban úgy vélik, a gyógyszerkassza tervezett kiadási főösszege tartható lesz (258.9 mrd Ft).
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


