Bokros Lajos, a Világbank igazgatója szerint jövőnk és gyermekeink jövője függ a versenyképességtől; gazdaságunkat a termelékenység, az export és a beruházási kedv növelésével lehet visszavezetni a kiegyensúlyozott fenntartható fejlődési pályára. A volt pénzügyminiszter egy zalaegerszegi fórumon fejtette ki nézeteit, és a napokban megjelent könyve mondanivalóját (a verseny és a szolidaritás összeegyeztethető) is beillesztette előadásába.
Bokros Lajos véleménye szerint az elmúlt 3 évi megtorpanást követően hazánk próbált ugyan újabb reformlépéseket tenni, de leendő uniós szomszédaink ezeket hamarabb tették meg. Ha az ország fel akar zárkózni az európai fejlődéshez, akkor legalább 5-6 százalékos gazdasági növekedési ütemet kell(ene) elérnünk.
Előadásában Bokros kifejtette, hogy miután zsákutcába vezetett a belső fogyasztás három-négy évvel ezelőtti felfokozása, csak a termelékenység, az export és a beruházási kedv erősítése, a költségvetési és fizetési egyensúly visszaállítása teremthet versenyképességet, amely kulcstényezője annak, hogy hogyan alakul saját és gyermekeink jövője a kibővülő Európai Unióban.
A volt pénzügyminiszter véleménye szerint a verseny és a szolidaritás nem ellentmondó, hanem szorosan összefüggő fogalmak lévén, hogy "a verseny alakítja ki a szolidaritás érvényesülését biztosító kereteket, feltételeket." Majd hangsúlyozta, hogy ki lehet törni a nehéz gazdasági helyzetből, de ez csak a fenntartható fejlődési pályára történő visszaállással, az össz-adóterhelés és a költségvetési újraelosztás arányainak, terjedelmének beszabályozásával lesz lehetséges. Ez utóbbi, versenyképességet is szolgáló tényezőkön "csak az államháztartási reform mielőbbi elindításával tudunk változtatni" - hangsúlyozta. Ugyanakkor hozzátette, hogy a közigazgatás, az egészségügy és az oktatás reformjának "össze kell találkoznia."
A kulcsproblémák között említette a túl drága államot, amelyben nemcsak a leépítés alatt álló központi szervek és intézmények, hanem az önkormányzatok rendszere is túldimenzionált. Távlatos megoldásként a nagyobb igazgatási egységek felé történő elmozdulást, és a kistérségek megerősítését nevezte.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Kiváló minőség a tányérodon – KMÉ-védjegyes termékek a Mecsek Baromfi Kft.-től (x)
A Mecsek Baromfi Kft. friss csirkehúsai elnyerték a KMÉ-védjegyet, amely biztosítja a vásárlók számára a valóban kiemelkedő minőséget.
-
A magyar befektetők fele nagy lehetőséget szalaszt el (x)
Egyre nagyobb az érdeklődés a TBSZ iránt, a befektetők többsége viszont még mindig nem használja ki ennek az adóhatékony befektetési módnak az előnyeit.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


