Tegnap nyilvánosságra kerültek a márciusi amerikai inflációs adatok, amelyek láttán a befektetők előtt két lehetséges forgatókönyv rajzolódhat ki. Bár az indexek az inflációs nyomás erősödésére utalnak, az éves ráták továbbra sem jeleznek jelentős inflációs feszültségeket. Kérdés, hogy a következő hónapok tényadatai valóban érdemi inflációt jeleznek-e majd, vagy maradnak az alacsony ráták, melyek megbízhatóságával kapcsolatosan egyre nagyobb a szkepticizmus. Az infláció alakulása természetesen érdemi hatással van a FED kamatpolitikájára is. Mikorra várható tehát a kamatemelés?
Néhány elemző már jó egy éve hangoztatja, hogy az inputáraknál tapasztalható egyre erőteljesebb inflációs nyomás meg fog jelenni a fogyasztói árindex tényadataiban is. Erre azonban hosszú ideig nem került sor. A dollár korábban viszonylag rövid időn belül jelentősen gyengült a főbb devizákkal szemben (árnyomás import oldalról), illetve a több évtizedes mélypontjukon lévő kamatok is elméletileg jelentősen erősíthették volna az inflációs folyamatokat a hitelexpanzión keresztül.
A dollár értékvesztése mellett az arany ára jelentősen emelkedett. Ezzel párhuzamosan az élénkülő gazdasági növekedés-teremtette kereslet a kínai expanzióval kiegészítve a nyersanyagokat is megdrágította. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az árnövekedés inkább csak dollárban volt érzékelhető, euróban számítva sok inputtermék ára gyakorlatilag nem változott.
A növekvő nyersanyag- és energiaárak nyomásának a cégek egyre kevésbé tudtak ellenállni, így a magasabb feldolgozottsági szinteken is egyre inkább tetten érhető az áremelési szándék az erős verseny ellenére is. Az elmúlt időszakban számos cég jelentett be áremeléseket.
A deflációs veszély tehát szinte teljesen elmúlt, ugyanakkor ebben egyes vélemények szerint a FED erőltetett expanziós politikája is komoly szerepet játszott.
Jellemző befektetői stratégia volt nyersanyagokat és részvényeket vásárolni az USA-ban, ezzel párhuzamosan pedig shortolni a dollárt és az amerikai kötvényeket.
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
A kulcskérdés az amerikai infláció felpörgésénél és a kamatemelési periódus beindulásánál tehát az, hogy meddig marad még bizonytalan a munkaerő-piaci helyzet (a mai adat ismét kedvezőtlen), illetve meddig hajlandók még a vállalatok ellenállni az áremelésnek a jövedelmezőségük rovására. Ez utóbbi tényezőnél már megfigyelhető az előbb is említett tény, mely szerint egyre több vállalat a legkülönbözőbb szektorokban az áremelések mellett dönt, így tehát a kamatemelés elvileg már "csak" a munkaerő-piaci fejleményeken múlik.
Amennyiben a fogyasztói árindexben is láthatóan fokozódik az inflációs nyomás, úgy a FED akár még az év közepére vártnál előbb is a kamatemelés(ek) eszközéhez nyúlhat, ami pedig egyértelműen a dollár erősödését okozhatja. A magasabb kamatszint mellett a korábbi befektetési stratégia módosulhat - írja a Wall Street Journal. Dollár long pozíciók nyitása amerikai állampapír vásárlásokkal, emellett részvény eladások (növekvő diszkontráták, magasabb finanszírozási költségek) a biztonságosnak hitt aranypozíciók csökkentésével együtt. A hedge fundok igen gyakran és hirtelen folyamodnak ilyen stratégiaváltásokhoz, mely a piacokon komoly volatilitást okoz. Az amerikai részvénypiaci árfolyamcsökkenésnek talán a fenti folyamatokhoz is köze lehet...
Sokakat vonz az, hogy a saját főnöke legyen, ráadásul többen éreztük már úgy, hogy olyan ötlettel rukkoltunk elő, ami tényleg felpörgetné a piacot.
A mostani gazdasági helyzetbe szinte bármit megtennénk, hogy spóroljunk, azonban sokan tapasztalhatják azt, hogy hiába igyekeznek, még így is elfolyik a pénz a bankszámlájukról.
Közösségi finanszírozással adnák ki újra a 2012-es év gyerekkönyvét, a Dobozvárost.
A vállalkozásunk sikere rengeteg dolgon múlhat, nem elég az ötlet, bizony kemény munkát kell fektetni a sikerbe.
-
Jó, ha tudjuk: ezek az árulkodó jelek, ha csalók akarják megszerezni a pénzünket
Az OTP szakértője szerint a legprofibb próbálkozást is felismerhetjük néhány apróságról.
-
Több mint 30 ezer tonna élelmiszert mentettek meg a kidobástól
Öt év alatt az élelmiszer-felesleg közel felét hasznosította a Tesco.
-
Fellendült a tőkebevonás a cégeknél
Túlélés, beruházás, felvásárlás – a Hiventures tőkével támogatja.
- ELTE-tudósok: teljesen kiszáradhat az Alföld
- Felfüggesztette a FIFA az indiai szövetséget
- Ma Milák Kristóf és Hosszú Katinka is döntőt úszik – sport a tévében
- Jön az új, omikron ellen is hatékony vakcina, az EU is vesz belőle
- Marad a helyben topogás – a tálibok első évét elemezte a kutató
- Közleményt adott ki a Kúria az elnök feleségének kinevezése ügyében
Portfolio Future of Finance 2022
Energy Investment Forum 2022 - A MEKH szakmai támogatásával
Private Health Forum 2022


