Pénteken a MOL részvényei az utolsó fél órában több mint látványos emelkedést produkáltak jelentős forgalom mellett. A papír közel 150 Ft-ot emelkedett 30 perc alatt. Értesüléseink szerint a megugrott lelkesedést alapkezelői körökben az váltotta ki, hogy az állami eladások révén a MOL súlya növekszik az MSCI indexekben, a legtöbb alapkezelő által használt benchmarkban. Az index súly növekedését jellemzően a portfólió súlyok kiigazítása követi. Természetesen az index súly növekedése - s, így a pozitív árfolyam hatás - kalkulálható volt az intézményi értékesítés során, azonban a piac nem tökéletes... A külföldi befektetési alapkezelők által benchmarkként leggyakrabban használt indexek a MSCI indexcsalád (Morgan Stanley Capital Indices) és a Nomura CEE (Nomura közép-kelet-európai) indexe. BenchmarkBenchmark: jellemzően egy részvényindex, vagy különböző indexek súlyozásával előállított mérőszám, mely az adott alap teljesítményének értékelésekor kiindulópontként szolgál. Cél minden esetben a benchmarknál jobb teljesítmény elérése. A benchmark kiválasztását követően az alapkezelők az abban szereplő súlyoktól való eltéréssel operálnak. Ha az indexen belüli súly megváltozik, úgy jellemzően azonnali kiigazítás következik be az alapkezelők részéről is.
A Morgan Stanley által definiált indexekben a súlyok egy közkézhányad szorzóval kerülnek megállapításra. Ezen szorzó a MOL esetében 0.4-ről 0.6-ra emelkedik, azaz másfélszeresére nő a hazai olajpapír indexen belüli súlya rövid időn belül.
A Morgan Stanley index számítási módszerei ismertek, az ÁPV részvényértékesítését követően, így a közkézhányad komponensének változása kalkulálható volt minden piaci szereplő számára. Azonban a gépezett nem tökéletes... így a felismerés kisebb késéssel csapódott le egyes szereplőknél.
Az index súly növekedése önmagában komoly tényező lehet egy sikeres részvényértékesítésnél. Az egyik alapkezelő kérdésünkre elmondta, hogy a közelmúltban nem kis mértékben ezen tényezőnek volt köszönhető egy, a régiónkban lebonyolított állami részvényeladás.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


