2003. január-decemberben a bruttó nominális átlagkereset 12.0%-kal, a nettó átlagkereset 14.3%-kal, a reálkereset (a fogyasztóiár-index 4.7%-os növekedése mellett) 9.2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte a KSH.
2003. január-decemberben az 5 és több főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézmények-nél és a nonprofit szervezeteknél átlagosan 2 millió 753 ezren álltak alkalmazásban, 1.0%-kal többen, mint egy évvel korábban.
A versenyszféra létszáma az előző évhez képest kismértékű növekedést mutat (0.2%), a költségvetésben 2.3%-kal nőtt a létszám, bár szeptembertől a létszámnövekedés üteme lassult, és az év utolsó hónapjában mindhárom fő területen (közigazgatás, oktatás, egészségügy) csökkent az alkalmazás-ban állók száma az előző év decemberéhez képest.
A havi bruttó átlagkereset 2003-ban 12.0%-kal haladta meg a 2002. azonos időszakit, ezen belül a versenyszférát 8.9%-os, a költségvetést 17.5%-os keresetemelkedés jellemezte. Az időszak alatt a vállalkozásoknál egyenletesen 7-10% között emelkedtek a bruttó keresetek, a költségvetési intézményeknél pedig az év első nyolc hónapjára jellemző 20% fölötti növekedés az utolsó négy hónapban 7% körülire mérséklődött.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó nominális átlagkeresete tavaly 137,200 forint volt. A versenyszférában dolgozók átlagosan 127,000 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 160,800 forintot kerestek. A 2003. január-decemberi nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 88,800 Ft-nak felelt meg.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A gyors bérnövekedés problémája az elmúlt időszakban több vonatkozásban is felmerült. A közszféra több területén megvalósított 50%-os béremelés demonstrációs hatása a versenyszférában is érezhető volt. Az utóbbi hónapokban a bérnövekedés üteme jelentősen lassult, melyben a bázishatások döntő szerepet játszottak. A termelékenységi adatok mellett űgy tűnik, hogy a feldolgozóiparban illetve a versenyszektor több területén is már javul a fajlagos bérmunkaköltség.
Az idei évben a keresetek növekedése a tavalyinál jóval lassabb lesz, elemző becslések szerint a reálbérek 1% körüli ütemben bővülhetnek, mely a fogyasztási dinamikát is érdemben érintheti.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- A pénzügyminiszter szerint a jövedelmet és munkát terhelő adók alacsonyak maradnak, és új adókat sem vezetnek be - napinfó
- NATO-főtitkár: folytatódnak a tárgyalások a svéd NATO-csatlakozásról
- Roland Garros: leléptették a labdaszedőt eltaláló párost - videó
- A Fradi-csoda ezúttal elmaradt
- Elhunyt a Honvéd művészlegendája
- Rekordot döntött Novak Djokovic
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


