Az emisszió-kereskedelem kicsit környezetvédelmi, de sokkal inkább gazdasági kérdés: az egyetértés nemzetközi szintű abban a tekintetben, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását mérsékelni kell, a módszer azonban gazdasági paradigmaváltást is magában rejt. Az érintettek között olyan hazai nagyvállalatok is vannak, mint a MOL Rt. Az emisszió-kereskedelem ("cap&trade") egy olyan, még az 1960-as években Amerikában kifejlesztett piaci alapú mechanizmus, amely hatékonyan, üzleti alapokra helyezve teszi lehetővé a környezetszennyezés mérséklését - a paradigmaváltás azt jelenti, hogy a módszer teljesen más kérdéskörbe átültetve is sikeresen alkalmazható. A téma a csatlakozással egyre nagyobb hangsúlyt kap hazánkban is, hiszen az Európai Unió az egyik legfontosabb kibocsátó (tehát nem szennyező, hiszen az üvegházhatású gázoknak egy része létfontosságú) - indította útjára a sajtóbeszélgetést Dr. Dezső Attila, a PriceWaterhouseCoopers-szel együttműködő Dezső, Réti & Antall Ügyvédi Iroda partnere. Az emisszió-kereskedelem globális megvalósulásának létalapja a Kyoto-i szerződés, a módszer az összes környezetszennyező kibocsátás 40-50%-át (lényegében a következő években csak a szén-dioxidhoz és foszforégetéshez kapcsolódó szennyezést) foglalja magába - érintettjei a vállalatok (Magyarországon többek között a hazai erőművek és a MOL is), viszont nem tartozik a rendszer hatálya alá a közlekedés kérdése vagy a vegyipari szegmens. A szisztéma egy vállalati szintű szétosztási tervet, valamint egyfajta kvóta- és kreditrendszert tartalmaz, az államigazgatási szabályozás változása az allokációt biztosító kvóták szétosztását és az elektronikus kereskedési felügyelet létrehozását és működtetését érinti. A rendszer üzleti folyamatok alapján biztosítja azt, hogy oda települjenek a környezetvédő beruházások, ahol a legnagyobb az egységnyi értékre vetített megtérülés. A vállalatok az egységes szempont alapján, ellenérték fizetése ellenében kapott kvótával kereskedhetnek, így a kapott "vagyoni érték"-en nyereséget vagy veszteséget realizálhatnak.

Itt a sírig tartó munka: rengeteg magyar nyugdíjas kénytelen újra dolgozni, ennyit keresnek 2022-ben
A magas infláció és a munkaerőhiány mellett egyre több nyugdíjas tér vissza a munkaerőpiacra.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Hogy lehet bankszámlát nyitni egy szelfivel? Mutatjuk
A Gránit Bank szolgáltatását már több ezer ügyfél vette igénybe.
-
Erre figyeljünk, ha idén a lakásfelújítás lesz a nyaralásunk
Ma már nem csak az otthonunk, gyakran a munkahelyünk is a lakás.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
- Itt a nagy szénerőmű-újraindítási hullám
- Az NNK-nál harmadfokú riasztás van, a meteorológiánál másodfokú - itt a magyarázat
- Tizenkét éve rabolt Budapesten, most utolérheti a végzet
- Szintet lépett a válság Srí Lankán, csak alapos indokkal lehet tankolni
- Ilyen még nem történt svájci nagybankkal
- Már le is zajlott az alaptörvény 11. módosításának vitája
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


