5 °C Budapest
Fordított árusító automata. Női kézzel üres műanyag palackot tesz a gépbe. Visszaváltó automata fém italos dobozok, műanyag és üveg palackok visszaváltására és újrahasznosítására.

Elképesztő dolgok derültek ki a palackvisszaváltó rendszerről: ítéletet hoztak a vásárlók

2024. december 20. 16:01

A rendszeres felmérések és nagymintás kutatások kulcsfontosságúak a társadalmi trendek és a közvélemény alapos megértéséhez. Segítségükkel széles körben gyűjthetők össze az emberek véleményei, tapasztalatai és szokásai, amelyek átfogó képet adnak arról, hogyan gondolkodik vagy cselekszik a társadalom egy-egy fontos kérdésben. Az ilyen kutatások nemcsak az egyének számára szolgálnak hasznos információkkal, hanem a szakemberek és döntéshozók számára is irányt mutatnak, legyen szó gazdasági, pénzügyi vagy életmódbeli kérdésekről. A Pénzcentrum rendszeres kutatásaival az olvasók és intézmények számára is értékes betekintést nyújt, miközben hozzájárul a társadalmi tudatosság és a valóságalapú tájékozódás erősítéséhez, most összefoglaljuk a 2024-es felmérésinket. 

A felmérések és nagymintás kutatások kiemelten fontosak a közvélemény és a társadalmi trendek megismeréséhez, lehetőséget nyújtanak arra, hogy egy adott téma kapcsán minél több ember véleményét, tapasztalatát és szokásait összegyűjtsük, így átfogó képet kapjunk arról, hogyan gondolkodik vagy cselekszik a társadalom egy-egy kérdésben. Az eredmények segítenek az egyéneknek és a szakembereknek is jobban megérteni a valóságot, amelyben élünk, legyen szó gazdasági helyzetről, pénzügyi szokásokról vagy akár a mindennapi élet kihívásairól.

A Pénzcentrum széles olvasói bázisát kihasználva rendszeresen készít nagymintás felméréseket. Kutatásaink számos gazdasági szektort lefednek: rendszeresen vizsgáljuk a közvéleményt a pénzügyek, a humán erőforrás, az energiapiac, az infokommunikáció, valamint a szolgáltatáspiac területén. Célunk, hogy kutatásainkkal ne csak a lakosságot tájékoztassuk átfogóan és objektíven, hanem értékes információkkal segítsük a vállalatok és intézmények vezetőinek döntéshozatalát is. Az alábbiakban megtekintheted korábbi felméréseinket.

A rendszeres felmérések további előnye, hogy időbeli összehasonlításra is lehetőséget adnak. Egy adott kérdéskör változásait nyomon követve megérthetjük, hogyan alakulnak a társadalmi és gazdasági trendek, és hogyan reagálnak az emberek a külső hatásokra, például egy gazdasági válságra vagy az inflációra. Az így nyert információk nemcsak a statisztikai elemzésekhez, hanem a mindennapi életre vonatkozó gyakorlati tanácsokhoz is hasznosak lehetnek, például hogyan lehet jobban gazdálkodni vagy felkészülni váratlan helyzetekre.

2024-ben összesen hét felmérést végeztünk, az utolsó, ami a boldogságot kutatja, jelenleg is fut, összefoglaltuk őket:

Szakmák, hivatások megbecsültsége Magyarországon 2024

Lapunk korábban 2021-ben és tavaly is felmérte, hogy olvasóink véleménye szerint Magyarországon mely szakmák mennyire számítanak elismertnek, társadalmilag hasznosnak, alulfizetettnek. Idén januárban ismét elvégeztük ezt a kutatást, és összevettük a korábbi két év számaival az eredményeket. Az elmúlt négy év során megfigyelhettük, hogy amíg egyes szakmák megítélése szinte semmit sem változott, addig más hivatásoké jelentősen.

A TOP5 legelismertebbnek ítélt szakma 2024-ben is az ügyvéd, az orvos, a programozó, a mérnök és a bankár lett, ahogy a korábbi két évben is. Mindössze a sorrend változott: négy éve még az orvosok álltak az élen, 2023-ban viszont az ügyvédek átvették a vezetést, és még a programozókat is elismertebbnek tartották a válaszadók az orvosoknál. 2024-ben maradtak az ügyvédek az elsők a rangsorban, másodikak pedig az orvosok lettek, harmadikak a programozók.

A Deposit Return System társadalmi megítélése Magyarországon 2024

Idén januártól hivatalosan is kezdetét vette az új Deposit Return System hazánkban, tehát a kötelező üvegvisszaváltó rendszer. Az új betétdíjas rendszer bevezetésének háttere a megnövekedett hulladék mennyiségéből fakadó környezetterhelés csökkentése és a körforgásos gazdasági modell felé történő elmozdulás szükségességéből ered. Az EU előírásai szerint 2029-ig a PET palackok 90 százalékát vissza kell gyűjteni és újra kell hasznosítani, ezért hozták létre a DRS-t, vagyis a kötelező üvegvisszaváltó rendszert. A tej és tejalapú italok és papíralapú csomagolások kivételével minden műanyag és fém csomagolásra vonatkozik, ami 0,1 és 3 liter közzé esik.

A betétdíj értéke 50 forint, kivéve a többutas csomagolásokat, ahol ettől eltérhet, mert a gyártó állapítja meg az összeget. A termékek regisztrációja 2023 április 1-től indul, a gyártóknak regisztrálniuk kell saját termékük csomagolását a MOHU Partner Portálon.

Vizsgálatunkat online kérdőív segítségével folytattuk le. Az online kérdőív mindenki számára nyitott volt, bárki kitölthette azt; a kitöltéshez azonosításra, regisztrációra nem volt szükség. A kérdőív szerkezete meglehetősen lényegre törő volt, mindösszesen 7 kérdést tartalmazott a demográfiai jellegű kérdéseken túl, ugyanakkor 1 nyílt kérdéssel is találkozhattak a fogyasztók. A kérdőív kitöltése név nélküli és önkéntes volt.

A kereskedelmi márkás termékek megítélése Magyarországon 2024-ben

Primer kutatómunkánk során azt kértük a fogyasztóktól, hogy mondják el véleményüket a kereskedelmi márkás termékekről. Vizsgálatunkat online kérdőív segítségével folytattuk le, mellyel a potenciális kitöltők a Pénzcentrum online felületén találkozhattak. Az online kérdőív mindenki számára nyitott volt, bárki kitölthette azt; a kitöltéshez azonosításra, regisztrációra nem volt szükség.

JÓL JÖNNE 5 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 5 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 106 053 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,39%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank (THM 10,61%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A kérdőív kitöltése név nélküli és önkéntes volt. A kérdőív szerkezete meglehetősen lényegre törő volt, mindösszesen 6 lényegi kérdést tartalmazott a demográfiai jellegű kérdéseken túl. Nyílt kérdéssel nem találkozhattak a megkérdezettek kérdőívünkben. Kérdőívünket 10260 fő töltötte ki 2024. április 22 és 2024. június 17 között.

Online felmérésünk mintájának érdekessége, hogy a témakör kapcsán több férfi mondta el véleményét, mint nő (51,6% - 48,4%). Ez az online kérdőívek esetén általában fordítva szokott lenni. Mindenképpen pozitívan értékeljük, hogy ilyen mértékben sikerült a férfiakat is bevonni kutatásunkba. A férfiak felülreprezentáltak a mintánkban, mivel az országos arányuk 48,2%.

A szülők véleménye a mobilok iskolai betiltásáról 2024

A magyar kormány nyáron új rendeletet vezetett be az iskolai mobiltelefonhasználat korlátozására, amely előírja, hogy a diákoknak a tanítási idő alatt le kell adniuk mobiltelefonjaikat, és további elektronikai eszközök, mint tabletek és okosórák használatát is tiltják. 

A Pénzcentrum megkérdezte a szülők véleményét, és azokból egyértelműen kiderült, hogy a korcsoportok növekedésével egyre megengedőbbek a diákok mobiltelefon iskolai használatával kapcsolatban. Azonban a válaszok túlnyomó többsége, közel 40%-a még így is inkább úgy véli, hogy reggel el kéne venni a telefont a fiataloktól, mert az oktatás során csak zavaró a jelenléte.

A Pénzcentrum Nagy Utazáskutatása 2024

A tavalyi évhez hasonlóan idén is elkészítettük a Pénzcentrum Nagy Utazáskutatását, melyet több mint 11 ezer olvasónk töltött ki. Az eredményekből kiderül, hogy fontos a magyaroknak a kikapcsolódás, a pihenés, ám egy jelentős részük nem engedheti ezt meg magának. A kitöltők több mint 70 százaléka mondta, hogy a megnövekedett árak miatt olcsóbb úti célt válasz, kevesebbszer vagy egyáltalán nem utazik 2024-ben.

Az önkiszolgáló kasszák fogyasztói megítélése Magyarországon

A magyarok döntő többsége használja az önkiszolgáló kasszákat, a legtöbben a gyorsaság miatt választják a klasszikus pénztárakkal ellentétben - derült ki a Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös, nagymintás felméréséből. Akadnak persze, akik inkább távol maradnak az újítástól, de vannak szép számmal, akik szerint jóval több kellene a hazai boltokba belőlük. Kérdőívünket 10358 fő töltötte ki, a részletes eredmények magukért beszélnek az önkiszolgáló kasszák fogyasztói megítélésével kapcsolatban.

Boldogság 2024

A hetedik, a  Pénzcentrum nagy Boldogságtesztje 2024 jelenleg is fut. De miért fontos egy olyan szubjektív érzet, mint a boldogság mérése? A boldogabb emberek általában produktívabbak, kreatívabbak, egészségesebbek és eredményesebben hozzájárulnak egy ország gazdasági fejlődéséhez.

A boldogság és a gazdasági teljesítmény között szoros az összefüggés: a boldogabb országokban magasabb a munkahelyi hatékonyság, és alacsonyabbak a stresszhez kapcsolódó egészségügyi költségek. Ezenkívül a boldog nemzetek turisztikai szempontból is vonzóbbak, ami tovább növeli a gazdasági bevételeket. A boldogság mérésének szerepe különösen fontos a kormányzati döntéshozatalban. Az olyan területeken, mint az oktatás, az egészségügy vagy a környezetvédelem, a lakosság boldogságszintje visszajelzést adhat a beavatkozások hatékonyságáról. Az ENSZ „World Happiness Report”-ja is rámutat arra, hogy a boldogság mérhető mutatóként segíthet az életminőséget javító politikák kidolgozásában. Ha szeretnél részt venni a kutatásban, töltsd ki a kérdőívet, és járuljon hozzá, hogy kiderüljön, mennyire boldog nemzet a magyar.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
1 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Mérnök úr
1 éve
Gyenge kérdések ezek elvtársak. No és persze figyelmetlenek is. A "foglakozásod" közül hiányzik a nyugdíjas, az "életkorodban" viszont ott a 65 feletti választás. A frusztrálás kérdésénél hiányzik a lényeg: az, hogy mik vagy kik frusztrálnak. Mintha a jelenlegi hatalom érdekeit képviselnétek, azt látom a kérdésekből.
0
0
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
iO Charts  |  2026. március 30. 20:21
Miről szól a Piaci Impulzus rovat? A Volkswagen részvény nyeletlen baltaként zuhan a mélybe már több...
MEDIA1  |  2026. március 30. 17:56
A VIASAT3 néhány hét múlva debütáló új műsorában ismert párok beszélnek kapcsolatuk legnehezebb kérd...
Holdblog  |  2026. március 30. 09:29
Mit jelent a hiszti a piacon és hogyan lehet ez ellen védekezni? Balásy Zsolt portfóliókezelőnk magy...
Összkép  |  2026. március 28. 16:48
A világ vezető think tankjeinek elemzései 2026 februárjában is a geopolitikai feszültségekre és az á...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 31. kedd
Árpád
14. hét
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?