A Stratus Covid-variáns gyorsan terjed, már a fertőzések 40 százalékáért felelős az Egyesült Királyságban.

Nem ért még véget a magyar munkaerőpiac válsága. Az OECD legfrissebb, februári statisztikáiból kiderült, hogy a szervezet tagállamainak egy része kilábalóban van a pandémia okozta gazdásági károkból, azonban a magyar számok egyelőre inkább további visszaesést mutatnak. Igen eltérő tendenciákat jelez a munkanélküliségi ráta az eurózónában, az unió országaiban, és közvetlen szomszédainknál is.
A több mint egy éve tartó koronavírus járvány és az azt kísérő, komplett szektorok működését visszavető intézkedések nem csak mentálisan, de anyagilag is megtörték az embereket, kiváltképp az aktív korúakat. A pandémia során rengetegen veszítették el munkahelyüket és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapján publikált legfrissebb felmérésből kiderült, hogy bár 2020 végén még javulni látszott a magyarországi munkanélküliségi ráta, az idei év első két hónapjának adatai ez előző tavasz aggasztó trendjeinek folytatódását vetítik előre.
A hazai helyzet még instabil
Magyarországon a koronavírus egy több éve tartó fokozatos javulás eredményeit vetette vissza. Bár a 2021 februári 4,5 százalékos munkanélküliségi ráta enyhe javulást jelent az év eleji 4,9 százalékoshoz képest, a munkanélküliek száma még mindig 213 ezer fő volt, ami az előző év azonos időszakához képest 46 ezer fős emelkedést jelent.
Az éppen a járvány berobbanása előttre eső előző februárban ugyanis a statisztikába kerülő állástalanok százalékos aránya 0,9 százalékponttal alacsonyabban, 3,6 százalékon állt. A 15–74 éves munkanélküliek száma azóta 53 ezer fővel, 217 ezerre emelkedett. A nemi megoszlást nézve, a férfiak körében a munkanélküliek száma 24 ezerrel, 111 ezer főre, a munkanélküliségi ráta 0,9 százalékponttal, 4,3%-ra nőtt, míg a nők esetében a munkanélküliek száma 29 ezerrel, 105 ezer főre, a munkanélküliségi ráta 1,3 százalékponttal, 4,7%-ra emelkedett.
A válság egyértelmű vesztesei a fiatalok, az összes munkanélküli közel ötöde közülük került ki. A 15–24 éves munkanélküliek száma ugyanis a járvány által átírt 2020-as év következtében idén februárra 41 ezer főre, munkanélküliségi rátájuk 2,8 százalékponttal, 13,5%-ra nőtt.
Súlyos adat még, hogy a munkakeresés átlagos időtartama 9 hónap volt és a munkanélküliek 26,6%-a legalább egy éve keresett állást. Kijelenthetjük tehát, hogy a mélyponttal nyitott évben egyelőre csupán kis mértékű javulást tapasztalható, és komolyabb változást a számokban valószínűleg csak a járványügyi korlátozások egyre nagyobb számban történő feloldása után láthatunk majd.
Van, ahol látszik már a kilábalás
Az OECD tagországok munkanélküliségi mutatója a legfrissebb, februári 6,7%-os adatot nézve nézve, bár csekély mértékben, de javult a januári 6,8%-os rátához képest. A változás szembetűnőbb, ha az előző éves adatokat is vizsgáljuk. A járvány első hullámának közepén, 2020 második negyedévében ugyanis ez a mutató még elérte a 8,6%-ot, nemzetközi viszonylatban tehát egyértelműen látható, hogy a munkaerőpiac mostanra kezd kilábalni a járvány által elszenvedett csapásból, igaz még mindig szomorú a helyzet a járvány előtti, azaz a 2020. februári, 5 százalékos összesített munkanélküliségi rátához képest.
Az euróövezetben 8,3 százalékon, az Európai Unióban pedig 7,5 százalékon áll a ráta, ami az év eleje óta stagnál és az egy évvel ezelőtti, 7,3 illetve 6,5 százalékos éves átlaghoz képest egyelőre nem látszik régiós szintű pozitív trend. Az EU-n belül egyébként a legjelentősebb, 3%-os visszaesést Litvánia szenvedte el, ahol 9,6 százalékosra duzzadt a munkanélküliek aránya az előző év azonos időszakában mért 6,6 százalékos számról, a legjobban pedig Lengyelország vészelte át az évet, ahol csupán 0,2 százalékponttal ugrott meg az állástalanok aránya, 2,9 százalékról 3,1 százalékra. Ezzel egyébként immáron a legmagasabb foglalkoztatottsági arányt is ők tudják felmutatni a kontinensen.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az Egyesült Államok munkanélküliségi rátájára is igaz, hogy reménykeltő, de még messze van a járvány előtt megszokottól.
Az USA-ban az év második hónapjában a munkaképes lakosság 6,2 százaléka volt állás nélkül, ami 2,7 százalékpontos visszaesés a 2020 februári 3,5 százalékhoz képes, viszont elképesztő méretű javulás az előző év második negyedévének brutális 13,1 százalékos rátájához viszonyítva.
A régiónkat is gyötörte a válság
Szomszédaink közül a szlovákoknál februárban 7,3 százalékos a munkanélküliség, ami 1,8 százalékpontos emelkedést jelent az előző februári 5,5 százalékhoz képest, és hasonlóan megsínylették a válságot az osztrákok is, akiknél két hónapja 5,7 százalékon stagnál a szám, 1,3 százalékpontos emelkedést mutatva az előző év azonos időszakának 4,4 százalékos mutatójához képest. A Szlovénoknál is hasonló mértékben meglátszott a munkanélküliségen a járvány hatása. Náluk 4,9 százalékos volt a 2021. februári munkanélküliségi ráta, ami összesen 1,3 százalékpontos emelkedést jelent a 2020 azonos hónapjára vonatkozó 3,6 százalékos adathoz képest.

Ennyi volt, tényleg nem jön több orosz olaj Magyarországra? Tisztul a kép, mindegy egy irányba mutat
Miközben a lengyel Orlen már teljesen leállt az orosz olajimporttal, a Mol továbbra is ragaszkodik az orosz beszerzési forrásokhoz.

Lassan ébredezik a BÉT – iránykeresés, alig mozduló árfolyamok és technikai szintek uralják a piacot
Bár kedden minimális esésben zárt a BUX index, továbbra sincs valódi lendület a magyar piacon.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


