Naptej teszt 2025: melyik a legjobb naptej 2025-ben, melyik a legjobb naptej gyereknek és a legjobb naptej babáknak? Mi az SPF jelentése, avagy mi a...

Sokkoló felfedezés a koronavírusról: még 2025-ben sem múlt el a veszély, rengeteg magyar élete a tét
A Covid-19 miatt kórházi kezelésre szorult betegek még 30 hónappal a hazabocsátásuk után is fokozott egészségügyi kockázatokkal néznek szembe – állapították meg francia kutatók egy nagyszabású tanulmányban. Az adatok szerint a korábbi betegek körében jelentősen magasabb a halálozás, valamint a szív- és érrendszeri, mentális, neurológiai és légzőszervi betegségek miatti kórházi kezelések aránya. A kutatók szerint hosszú távú orvosi utánkövetésre van szükség a Covid-19 szövődményeinek enyhítésére.
A Covid-19 miatt kórházi kezelésre szorult betegeknél akár még 30 hónappal később is jelentősen nagyobb volt a kockázata további súlyos egészségügyi problémáknak – állapították meg francia kutatók az Infectious Diseases című folyóiratban publikált tanulmányukban.
Sarah Tubiana, a Párizsi Egyetem tudósa és szerzőtársai csaknem 64 ezer, kórházban kezelt Covid-19 páciens és mintegy 320 ezer főből álló kontrollcsoport bevonásával végezték a kutatást.
A Covid-19 miatt egy ideig kórházban kezeltek esetében már beszámoltak arról, hogy a kórházból való elbocsátás után megnövekedett a halálozás kockázata, és annak is megnőtt a kockázata, hogy szervi megbetegedések miatt újabb kórházi kezelésekre szorulnak. „Ennek a kockázatnak az időtartama azonban korábban nem volt ismert” – írták a tanulmányban.
A kutatók a francia egészségügyi adatbázis segítségével a 2020. január 1. és 2020. augusztus 30. között Covid-19 miatt kórházba került pácienseket legtovább 30 hónapon át követték nyomon, és állapotukat összevetették a lakosságból azonos epidemiológiai jellemzőkkel rendelkező kontrollszemélyekkel, akiket ebben az időszakban nem kezeltek kórházban Covid-19 miatt.
A kórházi csoport átlagéletkora 65 év volt.
„A Covid-19 miatt kórházba került betegeknél a kórházból való elbocsátást követő 30 hónapig fokozott volt a halálozás vagy a kórházi kezelés kockázata különböző szervi rendellenességek miatt,
ami a betegség több szervet érintő következményeit tükrözi” – állapították meg a tanulmányban.
A kutatásban először a hat hónapon belüli halálozások, és súlyos megbetegedések terén mutatkozó különbségeket hasonlították össze. A kórházban kezelt csoportban 100 ezer személyévre vetítve 5 218 halálesetet találtak. A kontrollcsoportban 100 000 személyévre vetítve 4 013 haláleset történt. Tehát a Covid-19 miatt kórházba kerültek körében a vizsgált időszakban a halálozás 30 százalékkal magasabb volt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A Covid-19 miatt kórházban kezelt betegek esetében hazabocsátásuk után 22 százalékkal magasabb volt az akut szív- és érrendszeri betegség miatti kórházba kerülés kockázata. A mentális betegség kockázata 41 százalékkal volt magasabb, és a neurológiai betegségek miatti kórházi kezelés 50 százalékkal volt gyakoribb a kontrollcsoporthoz képest. A légzőszervi betegségek miatt több mint kétszer annyian kerültek ismét kórházba a korábbi Covid-19 betegek közül, mint a kontrollcsoportból.
A megemelkedett kockázatszint az első 6 hónap után minden kimenetel esetében erősen csökkent, de a neurológiai, légzőszervi rendellenességek, krónikus veseelégtelenség és cukorbetegség esetében 30 hónapig jelentős maradt.
A tanulmány szerzői hangsúlyozták: további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy mi az oka a súlyos SARS-CoV-2 fertőzéseket követően hosszan fennálló egészségügyi kockázatoknak. Hozzáfűzték, hogy az érintettek számára folyamatos és hosszú távú utógondozást kell biztosítani.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


