Durva díjemelés jöhet a biztosításoknál? Ezért fizethetünk többet

Pénzcentrum
2016. június 27. 05:44

Úgy tűnhet, hogy a Magyarországra lecsapó viharok száma idén kiemelkedően magas, és emiatt logkusnak tűnhet, hogy a lakásbiztosításaink ára jövőre ennek megfelelően megugorhat. Az igazság azonban az, hogy a biztosítások díjait ennél bonyolultabb módon határozzák meg, persze hosszútávon nem elképzelhetetlen a díjemelkedés sem. Utánajártunk, minek köszönhetjük, hogy az elmúlt évtizedek növekvő viharkárai miatt nem nőttek a biztosítási díjaink.

Az egyre gyakoribb viharkárokért sokan a globális felmelegedést okolják, úgy tűnhet ugyanis, hogy egyre gyakoribbak a természeti katasztrófák. Hazánkban 2013-ban 6 milliárd forint kárt fizetett ki egyedül a Generali, ami 10 ezerrel több esetet takar, mint egy évvel korábban, amikor mindössze 3,5 milliárd forint volt a kifizetett biztosítási összeg. Úgy tűnhet, hogy a híradásokban szinte minden nap szerepelnek hazai, nagy károkat okozó viharok, de ez valóban így van?

Az idei év (az eddig eltelt időszaka alapján) nem számít kiugrónak a természeti károkban

 - mondta el a Pénzcentrum kérdésére az Allianz. Hosszútávon viszont más a helyzet, az általunk megkérdezett biztosítók szerint a hosszú távú trendeket nézve a károk gyakorisága (és a biztosítási összegek) egyértelműen növekedtek az elmúlt évtizedekben.

Egyre többen kötnek lakásbiztosítást, ennek köszönhetően nő a kockázatközösség, ami a növekvő gyakoriságot ellensúlyozni tudta az elmúlt években

- válaszolta kérdésünkre az Union.

Nőhetnek a biztosítási díjak?

Az időjárás okozta károk hatással vannak a biztosítások kockázati díjainak alakulására.

A lakásbiztosítási károk alakulása eltérhet az egyes évek összehasonlításában, ezért az árazásnál is több év kártapasztalata kerül figyelembevételre

- tette hozzá az Allianz. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hiába van egy évben kiugróan sok lakáskár, ez nem befolyásolja a díjszabást.

Hosszú távon viszont a biztosítók az új szerződések megkötésénél figyelembe veszik a lakáskárok elterjedését. Amennyiben a kockázatközösség növekedése nem ellensúlyozza a magasabb kárhányadot, akkor a később kötött díjak akár magasabbak is lehetnek.

Az persze nem mindegy, hogy a biztosítók milyen időtávon gondolkodnak előre, az Aegonnál például több mint 10 évre kalkulálnak (a pontos időtávot nem árulta el a biztosító), amikor a díjak meghatározásáról van szó. Ebbe a biztosítás által fedezett kockázatokat számolják bele, így az évtizedeken át növekvő természeti károkkal is kalkulálnak. A megkérdezett biztosítóknál viszont emiatt díjemelésre eddig nem volt szükség, a kérdés az, hogy a természeti károk miatti esetleges díjnövekedés meghaladja-e a kockázatközösség növekedése miatti díjcsökkenés mértékét.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Mekkora lehet az emelkedés?

Az emelkedés mértékét nehéz megmondani, hiszen nem ismerjük azt, hogy a lakásbiztosítások bővülése mennyivel esik vissza és a jövőben mennyivel több természeti katasztrófa sújtja Magyarországot. A lakásbiztosítások éves díja tavaly 28 300 forint volt a Mabisz adatai alapján, tehát 10 százalékos emelkedés 31 ezer forintos, míg 20 százalékos díjnövekedés 34 ezer forintos éves díjat eredményezne. Az emelés azonban nem a biztosítókat hízlalná, hiszen a megasabb kockázat (a gyakoribb elemi károk) miatt a szolgáltató által kifizetett teljes kárösszeg is magasabb lehet.

Érdemes persze azt is megnézni, hogy milyen hatása van a díjemelésnek egy átlagos magyar családra. Míg korábban a viharok ritkán csaptak le, ezért a biztosító is csupán ritkán fizetett, így maradhatott alacsonyan a díj. Ha viszont a korábinál mondjuk kétszer gyakrabban éri kár az otthonunkat, akkor a biztosítás is kétszer gyakrabban fizet, ezt viszont a szilgáltató hosszú távon csupán a díjak megemelésével tudja biztosítani.

Mire figyeljünk a lakásbiztosítás megkötésekor?

  • Sokan a díjat tartják a legfontosabbnak, azonban nem mindegy, hogy a biztosításunk teljeskörű védelmet ad, vagy kár esetén önerővel is számolnunk kell. Míg előbbinél minden költségünk (amelyre van biztosítási fedezetünk) megtérítik, addig az utóbbinál a kisebb károk után előfordulhat, hogy egyáltalán nem fizet a biztosító, mivel a kár mértéke nem éri el az önerő mértékét. Ha tehát a kisebb károkra is szeretnénk biztosítanimagunkat, akkor a teljeskörű biztosítást válasszuk, ha viszont csak a nagyobb károk ellen védenénk bemagunkat, akkor az önerőt igénylő termék a nekünk való.
  • Az utóbbi években a viharkárok és a villámcsapás okozta károk terjedtek el leginkább. A lakásbiztosításunk megkötésénél figyeljünk arra, hogy a védelem ezekre is kiterjedjen, ha az alapbiztosítás nem tartalmazza ezeket, akkor kiegészítő biztosításként kössünk védelmet a vihar és a villámok okozta károkra.
  • Az alulbiztosításra is érdemes odafigyelni. Az elmúlt években jelentősen megugrottak az ingatlanárak, így nem árt az újonnan kötendő szerződésnél figyelembe venni ezt, és a régi szerződések felülvizgálata sem árt. Ha mégis alulbiztosított lenne az ingatlanunk, akkor kár esetén nem kapjuk meg a teljes biztosítási összeget, csupán ennek a fedezetarányos részét.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. május 1. 13:15
Somos Andrást, az ATV tizennégy év után, néhány hónapja távozó műsorvezetőjét hívta meg a Media1 e h...
Bankmonitor  |  2024. május 1. 11:51
Napvilágot láttak az új otthonfelújítási támogatás pályázati feltételei, amelyből számos olyan részl...
Holdblog  |  2024. május 1. 09:06
A HOLD Alapkezelő vezérigazgatója, Szabó Balázs vendégeskedett a ShiwaForce podcastjában, az Epic St...
Buxelliott  |  2024. április 30. 13:34
Elérte a várt célzónát az arany (link), majd a csatornatetőt, ahonnan lefordulás indult meg. Érkezik...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 1. szerda
Fülöp, Jakab
18. hét
Május 1.
A Munka ünnepe
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem