Egy friss felmérés szerint a fogyasztók egyharmada a mesterséges intelligenciát választaná a tartozáskezelés során az emberi ügyintézéssel szemben.
Manapság egyre inkább terjed el a tendencia, hogy a magyarok az állásuk mellett, kvázi másodállásként - vállalkozásba kezdenek. Az első és legfontosabb kérdés ilyenkor az: miből finanszírozzák a vállalatuk indulását? Aki arra gondol, hogy a bank meghitelezi majd a vállalatot, esetleg az üzleti angyalok segíteni fognak, azt ki kell ábrándítanunk: a kezdő vállalkozók véres óceánjában bizony nem sok szabadon lerabolható forrás áll rendelkezésre az újaknak. Megoldás azonban van - ezeket vesszük most sorra.
Korántsem mindegy, hogy a leendő vállalkozó mekkora vállalatméretben gondolkodik. Ha egyéni vállalkozóról van szó, ráadásul a vállalkozás elindítása nem tőkeigényes, akkor nem sok kérdés marad. Például egy 8 órás munka mellett is végezhető webshop-üzemeltetést már a megtakarításainkból is el lehet indítani (ha magunk készítjük a felületet, akkor ehhez pár százezer forint elég). Ha azonban valaki például éttermet vagy elektronikai szakboltot nyitna, akkor ott már kemény milliókról van szó.
Vállalkoznál, de nincs meg a keret? Keress a hitelek közt a Pénzcentrum kalkulátorában!
Ami kézenfekvőnek tűnik, mégsem jöhet szóba
Ha arra gondolunk, hogy a bank majd megfinanszírozza a kezdő vállalatunkat, nagyon nagyot tévedünk - a bank általában 1, de inkább 2 lezárt üzleti évet kér a hitelnyújtáshoz, azaz ekkor már nem csak a vállalat felállításán, a kezdeti beruházásokon vagyunk túl, de már bőven ki kellett fizetni az éves változó és fix költségeket is. Így a bank leginkább a beruházásainkat, vagy a likviditásunkat fogja megfinanszírozni. Kezdő vállalatoknak a bank nem fog kölcsönt adni.
Egyre népszerűbbek Magyarországon az üzleti angyalok és a kockázati tőkések. Ha vállalkozásban gondolkodsz, és kellően informált vagy, akkor akár be is próbálkozhatsz ezeknél - de ha nem vagy innovatív és nem kecsegtetsz szupermagas növekedési potenciállal, akkor ne is számíts pénzre. Az angyalok sem fognak pár milliós, hobbi- vagy eltartó céget megfinanszírozni, de még egy potenciális középvállalkozásba sem fognak beleszállni, ha annak nincs legalább 100 százalékot meghaladó megtérülési potenciálja. A kockázati tőkéseknél ezek a számok még durvábbak. Ha mégis úgy döntenek, hogy segítenek, akkor ezt a vállalatod bizonyos tulajdonrészének megszerzésével teszik - azaz a függetlenségedről is lemondhatsz. De mi most nem a startupok finanszírozási lehetőségeivel foglalkozunk, úgyhogy nézzük meg a valós alternatívákat.
Ha nekem nincs, kérni kell
Nem szégyen kérni, főleg, ha produktív befektetés során a kölcsönkért pénzt akár megsokszorozhatjuk. Ha nem áll rendelkezésre kellő mértékű megtakarításunk (2-3 millió forintos kezdőtőke például), akkor érdemes családi/baráti körben próbálkozni. Természetesen a legtöbb magyar anyagi helyzete nem engedi meg, hogy ekkora összeget nélkülözzön, ha azonban mégis rendelkezésre áll ez a pénz, mindenképp ehhez kell nyúlni először - ez ugyanis kamatmentes, törlesztése rugalmas, és eleve rendelkezésre áll.
Azt azonban figyelembe kell venni, hogy ha a vállalkozásunkból szeretnénk megélni, akkor a havi személyes kiadásainkat is fedezni kell addig, amíg a vállalatunk működése el nem éri a fedezeti pontot - ez lehet akár 1 év is. Így mindenképp csak olyan mértékben éljük fel a tartalékainkat, hogy maradjon kellő összeg a havi kiadásaink fedezésére. Könnyebb a helyzet, ha munka mellett folytatjuk a vállalkozást.
A hitel szóba jöhet - de nem a vállalati
Vállalat indításához a bank nem ad hitelt - írtuk ezt korábban. Ezt az állításunkat cizellálni kell némileg, mert a bank valóban nem ad vállalati hitelt, magánszemélyként azonban vehetünk fel szabad felhasználású személyi hitelt - ezt pedig arra költjük, amit akarunk. 3 millió forintot például az Budapest Banknál már 7,9 százalékos THM-mel felvehetjük, a havi törlesztőnk így 52 079 forint lesz 5 évre. Ugyanez a törlesztő 51 856 forint a K&H-nál, a Raiffeisennél 8,28 százalék, a CIB-nél 8,17 százalékos THM-re a törlesztő 52 421 forint.
További személyi hitelekért keresd fel kalkulátorunkat!
Természetesen a személyi hitel törlesztőjét minden hónapban fizetni kell, mint ahogy a hitelbírálat is a jövedelmünk figyelembevételével történik - így ez csak akkor lehet működő megoldás, ha a hiteligényléskor munkahellyel rendelkezünk. Leginkább akkor érdemes személyi hitelből beindítani a vállalkozást, ha azt munka mellett szeretnénk végezni, hiszen itt is igaz az, amit fent írtunk: a vállalat költségeit napról-napra ki kell termelni, és ebben az esetben ehhez jön még a hiteltörlesztő is.
Az EU és az állam osztogatja az ingyenpénzt
Mivel az induló vállalatok megalakulásának sokszor a forráshiány az akadálya, ennek problémáját az EU és az állam is felismerte. Nagyobb volumenű cégek esetén például számtalan forrás áll rendelkezésre, de érdemes azoknak is az állami és EU-s pályázatokban körülnéznie, akik egészen kis összegből indítanának céget. Fontos, hogy a pályázatok legtöbbje utólagos finanszírozású, tehát előzetesen általában nem fizet, így sokszor alternatív források után kell nézni - de a támogatási pénzek között is találhatunk egyéb konstrukciókat.
Összegzésként levonható a tanulság, hogy kezdőtőke nélkül nehéz a semmiből vállalatot alapítani, de nem is lehetetlen. Ha azonban valaki a semmiből kíván létrehozni egy céget, annak számolnia kell a kezdeti forrásszűkével, és fel kell készülnie, hogy a vállalkozását lépésről-lépésre építse naggyá.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket?
Mire fordítanád szívesen a lakás-előtakarékossági szerződésed?
-
A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben
A Billingo kollaborációs programmal hívja fel a figyelmet a vállalkozói összefogás előnyeire.
-
Mire használnád a lakástakarék-megtakarításodat?
Milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál?
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.