15 °C Budapest

Most még van esély olcsón lakást bérelni: az egyetemisták már bajban lesznek

2020. július 1. 10:40

Újra középpontba kerültek az albérletárak, részben a lakáshotelekre vonatkozó esetleges szabályozás belengetése, a járvány eredményeként visszaeső turizmus miatt. Valamint a közeledik a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése, amely fontos időszak kiadás szempontjából. Az airbnb-hatás koronavírus miatti szünetelése a belvárosi bérleti díjakat és az eladó lakások kínálati árát is csökkentette. A rövid távú lakáskiadásra vonatkozó lehetséges korlátozások ezt a folyamatot tovább erősíthetik.

A kiadó budapesti lakások átlagos bérleti díja a februárhoz képest 10 százalékkal 150 ezer forintra mérséklődött, és ezen a szinten stabilizálódott. Jelentősebb, 15-20 százalékos csökkenés történt az I., az V. és a VI. kerületben. A vidéki egyetemvárosok közül Győrben 8 százalékkal mérséklődtek, Pécsen, Szegeden és Miskolcon stagnáltak a bérleti díjak, Debrecenben viszont nőttek a februári szintekhez képest.

Az albérletpiac megint napirendre került

Egyrészt azért, mert a napokban felmerült, hogy új szabályozás jöhet az elmúlt években a budapesti bérleti piacot átrendező rövid távú lakáskiadás területén. Amúgy is középpontban vannak ezek a lakások, mert a koronavírus-járvány lényegében lenullázódott a külföldi turisták száma, akik a legjelentősebb keresletet generálták ebben a szegmensben. Közben pedig a kiadó lakások tulajdonosai készülnek a főszezonra, mivel közeledik a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése.

Az ingatlan.com elemzése szerint június végén a kiadó budapesti lakások átlagos bérleti díja 150 ezer forint volt a kínálati piacon, ez 10 százalékkal marad el a járvány előtti, februári szinttől.

Mivel a bérleti díjak már a koronavírus-járvány megjelenését követő hetekben erre a szintre csökkentek, ezért 3-4 hónap elteltével az látszik, hogy a budapesti albérletárak ezen az alacsonyabb árszinten stabilizálódtak

- fogalmazott Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Sok városrészben jóval komolyabb áresés következett be: az I. kerületi lakások átlagos bérleti díja 40 ezerrel forinttal lett kevesebb, vagyis 20 százalékkal 160 ezer forintra csökkent, a VI. kerületben 15 százalékkal szintén 160 ezer forintra, az V. kerületben pedig 17 százalékkal 190 ezer forintra estek a havi bérleti díjak. Ez egyben azt is jelenti, hogy

az V. és VI. kerületekben átlagosan 40, illetve 35 ezerrel forinttal kell kevesebbet fizetni havonta a járvány előtti szinthez képest.

Az Airbnb budapesti szabályozása még nagyobb hatással lehet az árakra: a fővárosi albérletpiacon tapasztalható áresés nagy mértékben a járvány következtében lenullázódott rövid távú lakáskiadási aktivitásnak köszönhető.

Az elmúlt 4 hónapban ugyanis Budapesten negyedével bővült a kiadó lakóingatlanok kínálata és már több mint 13500 hirdetésből válogathatnak a kiadó lakást keresők. A visszaesés az eladási árakra is hatással volt, mivel a VI. és VII. kerületben az elmúlt pár hónapban a kínálati négyzetméterárak másfél százalékkal 904, illetve 816 ezer forintra csökkentek. A rövid távú lakáskiadás szabályozása vélhetőleg további árcsökkenést idézne elő a bérleti díjakban és az eladási árakban is

- tette hozzá a szakértő. A vidéki egyetemvárosokban a rövid távú lakáskiadás az utóbbi években nem volt annyira elterjedt, így itt nem okozott a budapestihez hasonló visszaesést a turizmus hanyatlása. Az érintett városokban eltérően alakultak az árak a járvány előtti helyzethez képest.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Míg Debrecenben 5 százalékkal 105 ezer forintra emelkedett az átlagos bérleti díj, Győrben 8 százalékkal 110 ezer forintra csökkent. Miskolcon a 85 ezer forintos átlag lényegében stagnálásnak felel meg. Pécsen és Szegeden sem módosultak az átlagos bérleti díjak, előbbi városban ez 90 ezer, utóbbiban pedig 100 ezer forintos kiadást jelent a bérlők számára.

Digitális oktatás, kevesebb kollégiumi férőhely és a bérleti díjak

“Egyelőre korai pontos előrejelzést mondani arra, hogy Budapesten és a vidéki egyetemvárosokban miként alakulnak a díjak a következő időszakban. A koronavírus-járvány hatásai miatt ugyanis bizonytalan a gazdasági helyzet, a munkanélküliség és a fizetések alakulása, az esetleges második hullám mind-mind befolyásolhatja a piaci helyzetet" - összegzett Balogh László.

A friss elemzés szerint a kiadó lakások iránti keresletre több tényező is hathat ellentétes hatással: ha a különböző egyetemeken szeptembertől digitális oktatással indul a tanév, az csökkentheti az albérletek iránti keresletet. Ugyanakkor számos felsőoktatási intézmény kevesebb kollégiumi férőhelyet biztosít a diákoknak a járvány elleni védekezés miatt.

A kollégiumi férőhelyek csökkenése viszont növelheti az igényt a kiadó lakásokra.

A bérbeadók leginkább azokra a diákokra számíthatnak ősztől, akik dolgoznak a tanulás mellett, függetlenül attól, hogy digitálisan indul-e az oktatás a számukra vagy sem. Egyelőre arra lehet számítani, hogy elsősorban Budapesten a korábbi évekhez képest olcsóbban juthatnak ugyanakkora lakáshoz a felsőoktatásba tartó fiatalok.

NEKED AJÁNLJUK
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 19. péntek
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem