8 °C Budapest
In the enchanting ambiance of a sunlit schoolyard on a beautiful day, a boy in a gray t-shirt turns his attention to his mobile phone, engrossed in exploring the web. Holding his backpack, he immerses himself in a world of curiosity, seamlessly blending the joy of outdoor surroundings with the endless possibilities of digital discovery. This image captures the essence of a modern-day explorer, symbolizing the intersection of technology, nature, and the innate curiosity that fuels a young mind.

Brutális tünetegyüttes: így rokkannak bele a gyerekek a 2024-es iskolakezdésbe

2024. augusztus 28. 05:37

A 2024/2025-ös tanév küszöbén a mobiltelefonok iskolai használatának korlátozása vált a közbeszéd egyik legmeghatározóbb témájává. Az augusztusban életbe lépett kormányrendelet szerint az okoseszközök ugyan bevihetők az iskolákba, de szigorú szabályokhoz kötött a használatuk. A rendelet azonban nem csak megoldásokat, hanem újabb kérdéseket is felvet, különösen a diákok mentális egészségére gyakorolt hatásokat illetően. A klinikai szakpszichológus szerint a totális tiltás nem feltétlenül jelent hosszú távú megoldást a telefonfüggőség kezelésére, sőt ha már fennáll az addikció, komoly károkat is okozhat a teljes megvonás. De az iskolai szabályozás mellett fontos lenne a szülői szerepvállalás is.

A 2024/2025-ös tanév sem kezdődik izgalmak nélkül, tavaly ilyenkor még a tanszerek drágulása, a tanárhiány, és a státusztörvény borzolta a kedélyeket, idén pedig a mobiltelefonok iskolákból való kitiltása van a fókuszban. Mint ismeretes, 2024. augusztus 8-án megjelent a kormány rendelete az okostelefonok és egyéb okoseszközök iskolai használatának korlátozásáról. Ezeket be lehet ugyan vinni az iskolába, de a használni már nem lehet őket feltétel nélkül.

Persze van kiskapu, hiszen rendeletben az is szerepel, hogy különleges engedéllyel azért használhatóak az okoseszközök, de csak szigorú feltételek mellett: ez esetben a pedagógusnak kötelező rögzítenie a tanulmányi rendszerben „a birtoklás és a használat célját, az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá a birtokolható tárgyat”.

Hogy mindez hogyan hat majd a diákokra, még nem tudni, de az tény, hogy a pszichológia jelen állása szerint a totális tiltás nem vezethet semmi jóra. Sem otthon, sem az iskolában.

A tiltással sosem fogjuk elérni azt, amit a mélyebb megértetéssel, tanítással minden bizonnyal igen, azaz hogy a gyerek magáévá tegye az eszközhasználat szabályait. Tehát a tiltás az alapproblémát nem fogja megoldani, az esetleges függőségre nem gyógyszer. Ha segíteni akarunk, a kérdéskör komplexitásában kell kezelnünk, de az iskolai betiltás legfeljebb tűzoltás lehet, a valódi problémára nem nyújt megoldást. A tiltással, részben meg tudjuk óvni őket, hogy ne alakuljon ki komolyabb idegrendszeri sérülés, ne torzuljon még jobban a személyiségük, de megoldásnak kevés.

 - mondta el dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Pénzcentrumnak.

Komplex probléma, komplex megoldás

A szakember úgy látja, bátrabbnak kell lenni, szerinte merjük tovább gondolni a problémát, ne álljunk meg itt. Az elkobzás helyett meg kellene találni a megoldást, méghozzá közösen. Ha elindulnánk egy irányba egy meghatározott cél mentén, az eredményesebb lenne. Mint kifejtette, 

a probléma gyökerének feltárása kulcsfontosságú lenne, a mostani határozattal csak a felszínt kapargatjuk, holott érdemes lenne feltárni és megérteni a mögöttes motivációkat egyéni szinten is akár.  Mert nem az a fő probléma, hogy valaki sokat használja a telefonját, az minden esetben valaminek a tünete, jellemzően mentális probléma áll a háttérben. Ne dugjuk a homokba a fejünket, mondjuk ki és vizsgáljuk meg, vonjunk be pszichológusokat, történjen iskolán belül pszichoedukáció. Csak így  tudunk változást elérni – feltéve ha ez a hosszú távú cél.

Telefonfüggőség: létező probléma

Tény, kutatások is bizonyítják, hogy a szélsőséges eszközhasználat tud függőséget okozni. Ha túl sok inger áraszt el minket, könnyen beszűkülhetünk, amivel megrövidítjük magunkat. Ezt egy gyerek még nehezebben látja át és látja be, mint egy felnőtt. A probléma ott kezdődik, ha a szülő ezzel nem foglalkozik, így a lázadókorban, vagy akár már annak a küszöbén óriási ellenállásba ütközhet a tiltás.

Éppen ezért már kis kortól kezdve tanítani kell a gyermeket az eszközre, el kell neki magyarázni, mire való valójában. Elsősorban az elsődleges szocializációs közegben kell ennek megtörténnie: meg kell mutatni neki konkrétan mit lehet és mit nem, különben könnyen kialakulhat addikció. A telefonaddikció  egy létező probléma, az eszköz is működhet úgy, mint bármi más „szer”, ami ad valamit, ami által olyan élményt él át a használója, ami komfortos, ahol sokkal könnyebben megéli az örömöt és a boldogságot.

Arra a kérdésre, hogy a betiltás okozhat-e a függő gyerekeknél depressziót, dr. Makai Gábor azt mondta igen, komoly tünetek jelentkezhetnek szélsőséges esetekben. Megjelenhet a pszichológiai vagy akár fizikai megvonási tünetek is, ha elvesszük a gyerektől a „szert”.  Fel kell készülni

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • figyelemzavarra,
  • ingerlékenységre,
  • alvászavarra, de akár
  • depresszió is kialakulhat.

Ilyenkor a gyerek szabadidejének egy jelentős részét az eszközzel tölti, a társas kapcsolatai szintjén visszahúzódik, inkább választja a játékot a telefont, mint a valódi kapcsolódást. Egy ponton túl már félhet a hús-vér kapcsolatoktól, és kizárólag a virtuális térben érzik jól magukat, ahol sokkal több pozitív visszajelzéseket kapnak.

Elképesztő szigor jön az iskolákban

Zacher Gábor szerint lehet is használni az oktatás során a kütyüket, egy pedagógus viszont arról számolt be a Pénzcentrum videoblogjának, hogy a diákok már most is kijátsszák a szabályokat, ahol ezt bevezették. 

Mikor és hogy be kell vezetni a gyerekeket a digitális térben?

Ettől függetlenül Egy 5-6 éves gyerek kezébe is lehet telefont, tabletet adni, az sem ördögtől való, de nagyon nem mindegy, hogy ő azt mire használja.

Ne féljünk odaadni nekik, hiszen ők ebben nőnek fel. Hosszú távon nem a tiltás a megoldás, még ha a másodlagos szocializációs közeg, az iskola most ezt is sugallja. Összetettebben kellene szemlélni ezt a kérdést, mélyebben, adott esetben integrálni lehetne az oktatási folyamatokba a telefont. Nem gondolom, hogy szabályok nélkül kell a gyerek kezébe adni, de meghatározott, jó esetben közösen kialakított sarokkövek mentén használhatja már egy óvodás is. Aztán ahogy nő a gyerek, ezeket a szabályokat újra lehet gondolni, újra lehet írni, de a kulcs, hogy közösen határozzuk meg, mit lehet és mit nem, és hány órán keresztül telefonozhat, tabletezhet egy gyerek.

A szakpszichológus szerint a totális tiltás nem hoz hosszú távon olyan pozitív eredményt, mint amire most sokan számítanak. Minden esetben a szülőnek otthon keretezni, szabályozni, szankcionálni kell, mikor mennyit használhatja a gyerek a telefont, méghozzá a korának megfelelően. És ez nem könnyű feladat.

A szülők véleménye a mobilok iskolai betiltásáról

A diákok és szülők véleménye megoszlik az új szabályozással kapcsolatban. Egyes diákok úgy érzik, hogy a törvény túlságosan beavatkozik a személyes jogaikba, míg mások elfogadják a szabályozást és inkább biztonságban tudnák telefonjaikat a tanároknál. A szülők között is vannak, akik szerint az okoseszközöket az oktatás részévé kellene tenni, míg mások támogatják a szigorúbb korlátozásokat​. A Pénzcentrum idén nyáron felmérte az olvasók véleményét a témában. A kutatásunkat közel 7 500 szülő töltötte ki, ebből 2 350 olyan szülő nyilatkozott akinek egy gyermeke van, 3 158 olyan, akinek 2 és 1 719 három vagy annál több gyerekkel rendelkező osztotta meg véleményét a témában. Erről bővebben az alábbi cikkben olvashatsz:

Iskolakezdés 2024 felmérés

A Pénzcentrum oldalán rendszeresen végzünk nagymintás felméréseket, a mostani a 2024/2025-ös tanév legégetőbb kérdéseire adhat választ: miből teremtik elő a magyar szülők a pénzt az iskolakezdésre, hol milyen tanárokból van a legnagyobb hiány, mi a véleményük az oktatás színvonaláról és vajon jut-e még pénz idén különórára? Ha nevelsz általános iskolás vagy középiskolás gyermeket, kérünk, szánj 5-10 percet a kérdőívünk kitöltésére, ezzel is segíted a munkánkat és hogy valós képet kapjunk az ország helyzetérről.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 16. péntek
Mózes, Botond
20. hét
Május 16.
A fény világnapja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?