3 °C Budapest
Aerial Car Factory 3D Concept: Automated Robot Arm Assembly Line Manufacturing Advanced High-Tech Green Energy Electric Vehicles. Construction, Building, Welding Industrial Production Conveyor

Közel az összeomlás? Egyre több a túlhajszolt magyar munkavállaló, ennek rossz vége lesz

2024. március 20. 08:15

A Vasas Szakszervezeti Szövetség úgy látja, hogy az utóbbi időben a feszített tempó miatt egyre nagyobbak az elvárások a munkavállalók felé a magyar üzemekben, amitől egyre több dolgozó komoly egészségügyi kockázatoknak van kitéve.

Összességében eredményesnek tartják a szakszervezetek azt a figyelmeztető sztrájkot, amire még a múlt héten került sor a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában. A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a HelloVidék megkeresésesre elmondta, hogy a dolgozók elszántak, és továbbra is kitartanak az álláspontjuk mellett, ugyanakkor, ha nem közelednek az álláspontok, akkor nem tartja kizártnak azt sem, hogy a közeljövőben egy újabb megmozdulásra kerüljön sor. László Zoltán a lapnak arról is beszélt, hogy az utóbbi időben sajnos azt látják a hazai üzemekben, hogy a feszített tempó miatt egyre nagyobbak az elvárások a munkavállalók felé, így nem meglepő, hogy egyre több azoknak a dolgozóknak a száma, akik a nagy nyomás miatt komoly egészségügyi kockázatoknak vannak kitéve.

A HelloVidék felidézte, a dolgozók és a munkaadó között 2023. októbere óta tizennégy bértárgyalási fordulóra került sor, azonban mind a mai napig nincs bérmegállapodás az idei évre. Az MBMH Vasas Alapszervezet eredeti követelései a következők voltak:

  • 14%-os alapbéremelés 2024-re;
  • 12%-os alapbéremelés 2025-re;
  • Mindkét évben 600.000 forint cafeteria kifizetés;
  • A vakáció juttatás 600.000 forintra emelése;
  • kilométerenként 40 forintos bejárási támogatás;
  • 8 nap szabadság, amivel a munkavállalók rendelkeznek;
  • 2025-ben egyszeri bruttó 250.000 forintos kifizetés;
  • 2026-ban egyszeri 500.000 forintos kifizetés;
  • A Munka Törvénykönyve által a szakszervezet részére biztosított munkaidő-kedvezmény;
  • mértékén felül 20 % munkaidő-kedvezmény biztosítás.

A HelloVidék cikkében felidézte: a kecskeméti gyárban legutóbb a dolgozók sztrájk nélkül értek el 2019-re 22 százalékos, 2020-ra 13 százalékos béremelést. Az autóipari óriás arra hivatkozott korábban a tárgyalóasztalnál, hogy a gyár bővítése miatt, ami körülbelül 3000 új dolgozó felvételével fog járni a következő két évben, ilyen mértékű bér- és juttatásfejlesztés meghaladja a kereteit.

Amennyiben szeretnél tovább olvasni a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában történtekről, valamint a magyar autóipari dolgozók általános helyzetéről, akkor kattints a HelloVidék cikkére!

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
legacykft  |  2026.01.21 12:37
Legyünk őszinték. Az ügyfél nem tréningekre szeretne pénzt költeni. Az ügyfél a fejlődés ígéretét vá...
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
hrdoktor  |  2026.01.14 12:39
Jelentősen megnehezíti a munkába járást, ha az ónos eső síkossá és csúszóssá teszi a járdákat. Ilyen...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. január 28. szerda
Károly, Karola
5. hét
Ajánlatunk
  • Jön a Planet Expo 2026 (x)

    Világhírű előadóval és magyar fejlesztésű energetikai innováció bejelentésével indul a Planet Budapest üzleti programja.

KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Green Transition & ESG 2026
Bemutatjuk a legjobb, a nettó zéró kibocsátást elősegítő fenntarthatósági megoldásokat
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
Digital Compliance 2026
Adat és MI: minden napra egy változás?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. január 28. 10:33