Egyelőre csak részlegesen gyűrűztek át a magas energiaárak a fogyasztói kosár szélesebb termékköreibe. Míg a fogyasztói árszint 2004 eleje óta az USA-ban 6.8%-kal emelkedett, addig ez a maginflációs körben 3.5%-ot tett ki. Ugyenezen időszak alatt a járműüzemanyagok 73.5%-kal, az energia 45.7%-kal került többe.
Az utóbbi időszakban látványosan emelkedett az infláció az USA-ban. A fogyasztói árindex év/év alapon szeptemberben 4.7%-os drágulást jelzett. Az év elején az inflációs index még 3% körül mozgott. A mutató megugrásáért egyértelműen az energiahordozók drágulása a felelős. A járműüzemanyagok egy év alatt 55%-kal lettek drágábbak.
A maginflációs mutatóban szintén tapasztalható egy emelkedés, itt 2%-nál áll az index. Ez kb. 1%pontnyi növekedés ami jelentős, de így is lényegesen kisebb a teljes indexben mért emelkedésnél.
Ami figyelemre méltó az a fogyasztási kiadások alakulásában mért növekedés csökkenése. Itt természetesen a hurrikánok hatása lehet döntő, de az üzemanyagok, az energia drágulásával kapcsolatban az egyfajta óvatosság is kialakulhat a háztartási költekezésben (a más termékcsoportokra elkölthető szabad jövedelem alacsonyabb). Az elemző házak többsége érdemi lassulásra számít a lakossági keresletben a következő hónapokban.
Összességében látható, hogy az infláció emelkedik, amire a FED a kamatemelésekkel már választ is adott. Feltehetően a 4%-on álló Federal Funds Rate még nem a csúcsa a kamatemelési ciklusnak, hamarosan 4.5% körüli ráta várható. Tartósan magas olajárak mellett nem kerülhető el éles versenykörnyezetben sem az átgyűrűzés. A hatékonyságjavításnak korlátai vannak, a vállalati profitok csak átmenetileg jelenthetnek puffert a szélesebb bázisú árnövekedésben. A magas olajárak egyes feltételezések szerint nem csupán átmeneti problémát okoznak, hanem hosszabb ideig magasak maradnak a kereslet-kínálat alakulásának strukturális sajátosságai miatt. A kereslet drasztikus növekedéséhez a kapacitások nem zárkóztak még fel, ehhez pedig évek kellenek.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Nagyot tévedett a Lego
- Haladékot kaptak az uniós autógyárak
- Az év végére egyensúlyba kell hozni a béreket és az árakat, hogy legalább éves alapon ne csökkenjenek a reálbérek- mondta az Országgyűlésben, az őszi ülésszak első napján a miniszterelnök - a nap hírei
- Ukrajna vagy kapitulál, vagy megszűnik államként létezni - közölte az orosz házelnök
- A rövid orrú kutyák jobban kötődnek az emberhez - állítják az ELTE kutatói
- Nem lépnek vissza az 5 százalék alatti pártok a hétvégi választás előtt
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


