A KSH tájékoztatása szerint 2004. februárban az egyhavi átlagos fogyasztói áremelkedés 1.2% volt, 2003. februárjához viszonyítva 7.1%-kal növekedtek az árak, a szezonális hatásoktól megtisztított maginfláció pedig 6.1%-os volt. Az elemzői konszenzus 7.3%-os éves inflációt valószínűsített, azonnali piaci reakcióként a forint árfolyama tovább erősödött a bankközi devizapiacon.
Az egyhavi áremelkedés valamivel több mint egyharmadát az áfa és jövedéki adóváltozások okozták.
Az előző hónaphoz viszonyított árszínvonalat a háztartási energia drágulása 0.6%-kal, a szolgáltatásoké 0.4%-kal, az élelmiszereké 0.25%-kal, a szeszes italoké, dohányáruké 0.1%-kal emelte, míg a ruházkodási cikkeknél bekövetkezett árcsökkenés 0.1%-kal, a tartós fogyasztási cikkeké 0.01%-kal mérsékelte.
1 hónap alatt - 2004. januárhoz viszonyítva - az élelmiszerek árai átlagosan 1.1%-kal emelkedtek. Az átlagot meghaladó mértékben növekedett a liszt, dara (5%), a kenyér (4.1%), a péksütemények (4.0%) és a sertéshús (2.6%) ára. Kismértékű árcsökkenés következett be a tojás (4.8%), a sertészsiradék (2.8%) és a sajt (1.4%) esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai átlagosan szintén 1.1%-kal növekedtek.
2004. februárban - hasonlóan az előző évek tendenciájához - a szezonvégi akciók következtében a ruházkodási termékek árai csökkentek. A tartós fogyasztási cikkek körében szintén árcsökkenés figyelhető meg az előző hónaphoz képest. A szeszesitalok, dohányáruk és a szolgáltatások árai átlag feletti mértékben drágultak. A szolgáltatások közül a csatornadíj 9.2%-kal, a társasházi közös költség 3.9%-kal, a szemétszállítás díja 3.8%-kal, a vízdíj 3.3%-kal nőtt. Szintén átlag feletti, 7.3%-os drágulás történt a háztartási energia főcsoport esetében. Ezen belül az elektromos energia ára 11.6%-kal, a vezetékes gázé pedig 11.5%-kal emelkedett.
12 hónap alatt, 2003. februárhoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 5.9%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a liszt, dara 34, a kenyér és a péksütemény 16, a cukrászáru, fagylalt 15, az eszpresszókávé 14, a tojás 12, a munkahelyi és az iskolai étkezés 11 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a sertészsiradék (9%) és a szalonna (3%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,6%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2003. februárban. A ruházkodási és az egyéb cikkek, üzemanyagok 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak, ez utóbbin belül a gyógyszerek, gyógyáruk térítési díjai átlagosan 19%-kal növekedtek. A szolgáltatások átlag feletti, 7.8%-os áremelkedésén belül a csatornadíj 20, a társasházi közös költség és a helyi tömegközlekedés 16-16, a szemétszállítás 15, az oktatási szolgáltatás 14, a testápolási szolgáltatások és a kábeltelevízió-előfizetés egyaránt 12 százalékkal drágult.
A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. Az elektromos energia 32, a vezetékes gáz 19, a dohányáruk 14, a távfűtés pedig 12 százalékkal került többe, mint 2003. februárban.
2004. februárban a magyar harmonizált fogyasztóiár-index az előző hónaphoz 101,1%, előző év februárhoz viszonyítva pedig 107,0% volt.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
-
Az élelmiszer-infláció letöréséhez nem elég a 6 árharcos multi élelmiszerlánc (x)
Az élelmiszer-inflációban jelenleg gyengülés tapasztalható, amiben a multinacionális élelmiszerláncok árpolitikája is fontos szerepet játszik.
- Az ENSZ szerint az orosz hadsereg halálra kínozza ukrán foglyait
- Litván-magyar - hamarosan kezdődik a jegyárusítás
- Elon Muskkal tárgyalt Novák Katalin
- Covid-helyzet: egy fontos kérdésre nincs válasz
- Boris Pistorius: Németország vezető katonai szerepet vállalna a Baltikumban.
- Trump lehetősége? Nyugalomba vonul a befolyásos és nőfaló médiacézár
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


