A javaslaton alapuló jogszabály-változás nyomán a szerződött gázmennyiséghez képest már akár 40 százalékos alulvételezés is megengedett a helyi cégek számára.

Többszázezer ember ellátátását érinti, mégis keveset foglalkozunk a gyógyászati segédeszközök kapcsán felmerülő problémákkal. Holott időről időre felmerül, hogy a bedőlés szélén van az ágazat, ráadásul a vényen rendelt eszközök egy részénél a közfinanszírozott fogyasztói ár már nem képes fedezni az infláció miatt megemelkedett beszerzési árakat. A növekedes.hu annak járt utána, hogy mégis meddig lesz tartható a jelenlegi állapot.
A tavalyi évtől jelentős mértékben megemelkedett orvosi bérek, és az infláció elleni védekezésre fordított központi költségvetési kiadások miatt a segédeszközök támogatásának aránya a tavalyi év második felére 1,72 százalékra csökkent, ami a 2009-es ráfordítás harmada. Mindezek mellett a vényköteles gyógyászati segédeszközök úgynevezett „közfinanszírozott fogyasztói ára” több eszközkörben sem tudja fedezni a megemelkedett beszerzési árakat, ráadásul a megemelkedett energiaárak és szállítási költségek is tovább nehezítik a szektor életét.
Ahhoz az elmúlt hónapokban már hozzászokhattunk, hogy az árstop miatt időszakos áruhiány léphet fel egyes termékekből, azonban abba kevesen gondolnak bele, hogy alapvetően a vényen rendelt gyógyászati segédeszközök fogyasztói ára már a 17. éve ársapkás. Ennek az az oka, hogy az egészségbiztosítóval szerződött gyógyászati segédeszköz forgalmazó szaküzletekre terheli az állam az inflációból adódó veszteséget, amit egy 2006-ban életbelépett hatályos jogszabály miatt tehet meg. A gyógyszerellátástól tehát eltérő a segédeszközök finanszírozási rendszere: a szakértők szerint nem elég transzparens, ráadásul nem tartható fenn már középtávon sem.
Róka László, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) főtitkára szerint ez azért van, mert elfogytak az ár rések. A fogyasztási termékek, így a gyártói kapacitás nagy részét is az ázsiai országokba telepítették az anyavállalatok, azonban most a tengeri szállítási költségek a tízszeresükre emelkedtek.
Indokolt lenne, de nem lehet sajnos rövid időn belül a megszűnt gyártói kapacitásokat visszaépíteni
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 54 087 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank 54 721 forintos törlesztőt (THM 14,57%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
–vélekedett a szakértő.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Alapanyagtól a vásárlóig: így áll a fenntarthatósághoz a piacvezető kiskerlánc
A Lidl Magyarország a környezettudatosság mellett érvel.
- Megszűnt az eljárás, döntött a hatóság az ingatlan.com ügyében
- Orbán Viktor: a magyar hadiipari fejlesztés nem lassulhat
- A tél eddigi legkeményebb időszaka közeleg
- Döntött a kormány, négy fontos változás jön a lakásbiztosításoknál
- Szijjártó Péter: amit értenek Kairóban, azt egyelőre nem értik Brüsszelben
- Ennél zűrösebbet még Orbán Viktor sem látott – hogyan jutott idáig a Dunaferr-ügy?
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


