Várhatóan csupán hét százalékkal több okostelefont adnak el 2016-ban.
Csúnya lehúzás: ezt tényleg komolyan gondolják a mobilszolgáltatók?
Amikor új telefont veszünk, szinte mindig megkérdezik tőlünk, hogy szeretnénk-e biztosítást kötni a készülékünkre. A havi díj nem is tűnik magasnak, ezért sokan meg is kötik, azonban nem biztos, hogy tudják, kár esetén még önerőt is fizetni kell. Van olyan telefon, aminek a biztosítására havonta 4 ezer forintot is kifizethetünk, azonban ez nem feltétlenül okos választás.
Amikor szolgáltatótól veszünk új mobilt az értékesítő általában felajánlja, hogy kössünk mobil biztosítást. Ez alapján sokan úgy gondolhatják, hogy bármi történhet a telefonjukkal, úgyis kifizetik nekik azt, vagy kicserélik újra. Ez azonban nem teljesen így működik.
Mennyibe kerül a biztosítás?
Nem meglepő, hogy a több százezer forintos telefonokat, megérheti biztosítani. Persze a kisebb értékű telefonokra is köthetünk biztosítást, azonban a nagyobb értékű készülékekre jobban megéri a védelem.
Kiszámoltuk, hogy mennyit kell fizetnünk a biztosításért összesen, ha kár éri a készüléket. A havi díj mellett ugyanis minden biztosításnál kötelesek vagyunk önerőt is fizetni, ezeket együtt vizsgáltuk meg. A Telekom biztosítási díjszabása szerint egy 50 ezer forintos telefon után két év alatt a telefon árának felét (51 százalék, kb. 25,5 ezer forint) fizethetjük ki kár esetén, egy 100 ezres mobilnál ez már csupán 42 százalék.
Persze igazán a nagy értékű telefonokat érdemes biztosítani. Az általunk vizsgált két szolgáltatónál (a Telenornál információnk szerint nincs ilyen szolgáltatás) egy iPhone 6s egyaránt 270 ezer forint körül alakul, azonban míg a Telekomnál két év alatt a mobil árának 39 százalékát, addig a Vodafonnál csupán 32 százalékát kell kifizetni a biztosításért két év alatt, amennyiben kárunk keletkezik.
Alap csomag esetén a védelem nem terjed ki a lopásra, így ez olcsóbb mindkét szolgáltatónál, az általunk számolt két éves díjterhelés a telefon árának 32 százaléka a Telekomnál és 25 százaléka a Vodafonnál.
Persze a díjért nyújtott szolgáltatásban van eltérés (a mögöttes biztosító társaság ugyan az), azonban az alapvető károkat mindkét termék kifizeti. A védelem kiterjed a
- Véletlenszerű károkra (leejtés, nyomás vagy törés, vízbeejtés),
- Harmadik személy általi rongálás (az egy háztartásban élőkre nem vonatkozik).
A lopáskár csupán az extra biztosítási csomagokban elérhető mindkét szolgáltatónál, ilyenkor két napon belül rendőrségi feljelentést kell tennünk. Elvesztés esetén ezek a biztosítások nem nyújtanak védelmet, és akkor sem, ha őrizetlenül hagytuk a telefonunkat. A Telekomnál egyébként plusz pénzért kiterjesztett garanciát és ezzel együtt párásodás elleni biztosítást is kérhetünk.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Vajon megéri a biztosítás?
Az önerőért cserébe azt kapjuk, hogy a szervizben megjavítják ingyen (az önerőről ne feledkezzünk meg) a telefonunkat. Persze, ha nem javítható (vagy ellopták azt), akkor kicserélik a készülékünket. Ha 15 napon belül nem készül el a telefonunk, akkor cserekészüléket kapunk, amely nem feltétlenül azonos tudású a jelenlegi telefonunkkal.
A biztosítások célja az, hogy a felmerülő kockázatokat csökkentsék, ez itt sincs másképp. Ha tehát attól félünk, hogy a telefonunkat nem tudjuk pótolni, ha valami történik vele, akkor érdemes lehet biztosítást kötni rá. Azt azonban nem árt szem előtt tartani, hogy a telefon árának jelentős részét teszi ki az önerő is.
Tényleg szükségünk van mobil biztosításra?
Érdemes összevetni a mobil biztosítás árát más védelmekkel is. Ugyan a telefonunk elvesztése nagy érvágás lehet, azonban többmillió magyar ennél sokkal fontosabb védelemre sem gondol. A mobil biztosítás (egy pár százezer forintos) telefont biztosít nagyjából annyiért, amennyibe egy átfogó lakásbiztosítás kerül, mégis ez utóbbiról sokan tudomást sem vesznek, pedig az otthonunk elvesztése tragédia, míg a mobilunk csupán kellemetlenségként fogható fel.
A kockázati életbiztosítás a másik fontos védelem, amiről sok családfenntartó megfeledkezik. A jelzáloghitelesek töredéke rendelkezik életbiztosítással, pedig haláluk esetén szintén bukja a család az otthonát. Ez persze elkerülhető egy kockázati életbiztosítással, ami alig kerül többe, mint a telefonunkat bebiztosítani.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek.
A pénzügyi szakértők most elmondták, milyen tippekkel spórolhatunk.
A magyar piacon is megjelennek az enyhén alkoholos, gyümölcsös italok, egy felmérésből pedig kiderült, hogy a fiatalok különösen nyitottak ezekre az alkoholos frissítőkre.
Sokan gondolják, hogy teljesen tudatosan szervezik a pénzügyeiket, és nem értik, hogy hova folyik a pénzük a hónap végére.
-
Erre figyeljünk, ha idén a lakásfelújítás lesz a nyaralásunk
Ma már nem csak az otthonunk, gyakran a munkahelyünk is a lakás.
-
Ez a KKV-k nagy lehetősége: íme 3 érv, hogy kipróbáld a közösségi finanszírozást (x)
Ha érdekel a közösségi finanszírozás, akkor nagy valószínűség szerint ennek fő oka a tőke nem tradícionális módon történő előteremtésének lehetősége.
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


