A szakma most, egy "ereszkedő periódus" után, júniusra ismét emelkedést vár, száz forint körüli tetőzéssel. A jelenlegi alacsony felvásárlási árakhoz egy hazai cég felelőtlensége és a felére visszaesett exportárak vezettek. Azonban a tejelő tehénállomány nem sínylette meg a tejpiac hullámzását, és az itthon termelt tej mennyisége sem változott - írja a Magyar Hírlap.
A múlt év végén és az idei esztendő első két hónapjában akkora volt a kereslet a tej iránt, hogy a felvásárlók 95-100 forintot is adtak az extra minőségű nyers tej literjéért. Kevés volt a tej, és mivel a féltek, hogy nem jutnak kellő mennyiséghez, elindították azt az árspirált amelynek a vége esetenként a száz forintot is meghaladta. Ezeket az árakat a fogyasztói árakban nem lehetett érvényesíteni. Egyebek között ez vezetett oda, hogy az első negyedévben szerződött árakat a felvásárlók elkezdték apasztani. Január-februárban átlagosan 93-98, márciusban kilencven forintot fizettek egy liter tejért.
A belföldi árak csökkenéséhez hozzájárult az is, hogy a szabadpiacon 40-45 eurócentről 26-27 eurócentre esett a tej ára, és az exportőröknek már nem érte meg a külpiacon értékesíteni a nyers tejet.
Ezért tetemes tejmennyiség maradt Magyarországon, ahol a piaci pozíciókat tovább rontotta egy észak-magyarországi cég, amely túlvállalta magát, bespájzolt a 110 forintos tejből, majd hetven forintért adta tovább. Ennek a tejtermelők látták kárát, a szerződést mellőzve a felvásárlók nem a rögzített tejárat fizették" - közölte Istvánfalvi. Most 85-88 forintot kínálnak egy liter extra tejért. Ez az ár júniusra - egy esetleges májusi eséssel is számolva - ismét elérheti a kilencven forintot. Azért csak feltételesen, mert most már a szakma is nehezen jósol előre a tejpiacon, hiszen sem a tavalyi harmincszázalékos emelkedésre, sem a mostani gyors csökkenésre nem számítottak a szereplők.
A júniusi emelkedésre viszonylag egyszerű a válasz: a tömegtakarmány készletei lassan elfogynak, drágul az abraktakarmány, a szója és a napraforgó is. A termelés csökken, a kereslet pedig újfent emelkedik. Ugyanakkor érdekes, hogy ezt az ingadozást a tejelő tehénállomány alig sínylette meg, a létszám nem csökkent számottevően.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


