Azok, akik elmulasztották a fizetést, számíthatnak arra, hogy a kamara és a NAV együttműködésével a tartozást adó módjára behajtják, ami pluszköltségekkel járhat.

Így verik át a magyarokat a legnagyobb cégek is: ezekkel a sötét trükkökkel húznak le mindenkit
Bár a kapitalizmus alapelve a tisztességes és szabad verseny, a gyakorlatban nem minden vállalat tartja be a játékszabályokat. Magyarországon a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) feladata, hogy megakadályozza a tisztességtelen piaci magatartást, és szankcionálja a szabályszegőket. A Pénzcentrum év végi cikkében megkérdeztük a GVH-t az év legnagyobb és legsúlyosabb bírságairól.
A piacgazdaság alapja a tisztességes verseny, amelynek lényege, hogy a vállalatok egyenlő feltételek mellett küzdhetnek meg a fogyasztók kegyeiért. A szabad verseny biztosítja, hogy a vásárlók minőségi termékeket és szolgáltatásokat kapjanak reális áron, miközben a cégeket folyamatos fejlődésre és innovációra ösztönzi. Az elmélet azonban nem mindig találkozik a gyakorlattal: a versenyhelyzet olykor kiskapuk keresésére vagy éppen a szabályok kijátszására csábít egyes szereplőket.
Magyarországon a tisztességtelen piaci magatartás kiszűrése és szankcionálása a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) feladata. A hivatal évente számos eljárást indít azok ellen a vállalatok ellen, amelyek versenytorzító vagy fogyasztókat megtévesztő módszerekkel próbálnak előnyhöz jutni. Ezek az esetek nem csupán anyagi károkat okozhatnak a fogyasztóknak, hanem alááshatják a piacba vetett bizalmat is.
A Pénzcentrum év végi cikkében arra voltunk kíváncsiak, milyen szabálytalanságokat tártak fel 2024-ben a GVH munkatársai, és melyek voltak azok a súlyos bírságok, amelyekkel a hivatal példát statuált a szabályszegőkkel szemben. Az alábbiakban a legnagyobb port kavaró esetek részleteit vesszük górcső alá.
Mekkora összbírságot szabott ki a GVH 2024-ben?
A szervezet adatai alapján cikkünk megjelenéséig a Gazdasági Versenyhivatal 2024-ben eddig 2 milliárd 4,2 milliárd Ft. versenyfelügyeleti bírságot szabott ki.
A hivatalnál ugyanakkor hangsúlyozták azt is, hogy a GVH Versenytanácsa által kiszabott bírságok nem a GVH-hoz, hanem a központi költségvetéshez érkeznek be.
Ez volt az év legnagyobb egyedi bírsága
A Gazdasági Versenyhivatal 2024-ben a legnagyobb jogerőre emelkedett bírságot a Booking.com B.V.-vel szemben indított utóvizsgálatban szabta ki, összesen 382,5 millió forintot. Ez volt minden idők legmagasabb utóvizsgálatban kiszabott GVH-bírsága. Erről egyébként mi is írtunk annak idején a Pénzcentrumon.
A nemzeti versenyhatóság még 2018-ban indított versenyfelügyeleti eljárást a Booking.com B.V.-vel szemben. A GVH az eljárás során feltárta, hogy a vállalkozás több ponton is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott: a reklámjaiban hangsúlyozta a szálláshelyek „ingyenes lemondhatóságát”, azonban a fogyasztók a lehetőséget számos szálláshely esetében csak időben korlátozottan vehették igénybe, továbbá magasabb árat is fizettek, mint ugyanazért a szállásért „ingyenes lemondás” nélkül.
Továbbá sürgető jellegű tájékoztatásokat tett közzé, melyek összességében azt a látszatot keltették a fogyasztó számára, hogy az általa is keresett szálláshely nagy népszerűségnek örvend, korlátozottan elérhető, mely pszichés nyomásgyakorlásra alkalmas. Nem a szakmai gondosság követelményének megfelelően járt el a SZÉP-kártyás fizetési opcióval kapcsolatos lehetőségek megjelenítése során.
Vannak visszatérő mintázatok
A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt években több piacon, illetve kereskedelmi gyakorlat tekintetében is azonosított visszatérő problémákat, jogsértéseket. Ide tartozik például a fogyasztók nem megfelelő, elégtelen tájékoztatása, az árazással kapcsolatos visszatérő jogsértések, vagy például az elsősorban az online térben tapasztalható megtévesztő kereskedelmi gyakorlatok (pl. ún. sötét mintázatok, pszichés nyomásgyakorlás, stb.) – közölte a szervezet.
Többek között ez is indokolja, hogy a nemzeti versenyhatóság évek óta nagy figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH egyre több ügye érinti a digitális teret, különböző online platformok működését, illetve kereskedelmi gyakorlataikat.
– tették hozzá.
A versenyhivatal szerint ezzel kapcsolatban lényeges az is, hogy a GVH 2024 tavaszán zárta le eljárását a Viberrel szemben, korábban pedig a Google-t az Apple-t és a TikTok-ot is megregulázta. A nemzeti versenyhatóság jelenleg is eljárást folytat a Microsoft-tal és a Temu-val szemben. Utóbbi tekintetében az európai versenyhatóságok közül, a GVH elsőként, már idén márciusban versenyfelügyeleti eljárást indított, illetve a közelmúltban összehangolt európai fellépés is kezdődött a Temu online piactérrel szemben.
Mindemelett a GVH az elmúlt években több területen, illetve piacon is végzett ágazati vizsgálatokat, gyorsított ágazati vizsgálatokat (Pl. építőanyagok, hőszigetelő anyagok, COVID-antigén gyorstesztek, italkereskedelem, tej és tejtermékek piaca, tartós élelmiszerek piaca, online szálláshelyfoglalás) amelyekben az adott piacokon tapasztalt piaci zavarokat vizsgálta, illetve tett javaslatokat azok kezelésére.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
– emelték ki.
Hogyan változtak a bírságok statisztikái az elmúlt évekhez képest?
Az alábbi táblázatból kiderül, hogy relatíve hektikusan alakult az elmúlt években a bírságok összege. Így, bár a szabálytalanságok mintázatai ismétlődhetnek, a kiszabott bírságok mértéke gyakran eltér, hiszen minden ügynek egyedi körülményrendszere van.
A GVH felhívta a figyelmet arra, hogy a 2021-es kiugró adat oka, hogy a GVH abban az évben zárta le a Nitrogénművek Vegyipari Zrt.-vel és vállalkozáscsoportjával szemben folytatott, a teljes hazai műtrágyapiacot érintő kartell-megállapodás vizsgálatára indított eljárását. A műtrágya kartell résztvevőire a GVH Versenytanácsa összesen 14,1 Mrd Ft bírságot szabott ki. Utóbbi üggyel kapcsolatban aktuális, hogy a súlyos kartellezést, így a GVH legfontosabb megállapítását 2024 októberében megerősítette a bíróság.
A GVH-nak sem érdeke, hogy mindig mindenki gigabírságot fizessen
A versenyhivatal felhívta a figyelmet arra, hogy bizonyos esetekben ún. bírságcsökkentést alkalmaznak.
Az egyes eljárások során a GVH számos együttműködési lehetőséget is biztosít a vállalkozások számára. Az eljárások során a vállalkozások által tanúsított együttműködés, a jogsértések elismerése, a jogorvoslatról való lemondás, illetve a cégek által tett kötelezettségvállalások, a fogyasztóknak közvetlenül biztosított jóvátételek, vállalt megfelelések, megfelelési programok a GVH Versenytanácsa által kiszabott bírságösszegeket jelentősen csökkenthetik.
– mondták el.
A szervezet szerint ennek elsősorban az a célja, hogy a GVH az egyes eljárásaival hosszú távú hasznosulást érjen el, elősegítse a jogsértést elszenvedett fogyasztók közvetlen kompenzálását, és biztosítsa a jogsértések megszüntetését, jövőbeli elkerülését az érintett vállalkozásoknál.
A bírságcsökkentés terén még nagyobbak lehetnek az eltérések
Ahogy az az alábbi táblázatban látható, két olyan év is volt, ahol csak maga a bírságcsökkentés meghaladta a teljes éves bírság összegét
"Ezzel az együttműködésre alapozott preventív szemlélettel a GVH hozzájárul a munkahelyek megőrzéséhez is, illetve elősegíti a jogkövetése törekvő vállalati kultúra, illetve kereskedelmi gyakorlatok terjedését, általánossá válását" – magyarázta a szervezet.
Címlapkép: Róka László MTI/MTVA

Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


