panel building flat block

A felvételi ponthatárok küszöbén brutális az albérlet-drágulás: 240 ezer egy átlagos lakás a fővárosban

2023. július 24. 12:08

Folytatódott az átlagos lakbérek emelkedése júniusban: országosan 2,1 százalékkal, Budapesten 2,5 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest a KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint. Az országos átlagos albérletárak reálértéken 9,1, a budapestiek 11 százalékkal maradnak el a járvány előtt jellemző szintektől. A bérbeadók díjemelései nem tudtak lépést tartani az inflációval, ami egyelőre inflációcsökkentő hatással volt a gazdaságra, de hosszabb távon további bérletidíj-emelkedésre lehet számítani. A szerdai felvételi ponthatárhirdetés előtt - július közepén Budapesten átlagosan 240 ezer forintos átlagáron kínálták a kiadó lakásokat. A legnagyobb egyetemvárosokban - Debrecenben, Győrben, Szegeden, Pécsen, Miskolcon és Veszprémben - pedig 100-185 ezer forint volt az átlagos bérleti díj.

Emelkedőn maradtak az albérletárak júniusban. z országos átlagos lakbérek 2,1 százalékkal nőttek havi összevetésben, Budapesten pedig 2,5 százalékos drágulás ment végbe. Éves összevetésben 14 és 15 százalékos volt az áremelkedés - derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely ismerteti azt is, hogy a felvételi ponthatárok szerdai kihirdetése előtt mennyiért kínálták az kiadó lakásokat Budapesten és a nagy egyetemvárosokban.

A bérleti díjak egyelőre csökkentik az inflációt, de további drágulás jöhet

“A júniusi bérletidíj-emelkedésre számítani lehetett, ugyanis a tavaszi hónapok óta fokozatosan erősödik a kereslet az országos albérletpiacon. Sokan ugyanis a fokozatos áremelkedés miatt igyekeztek a nyári albérletpiaci szezon előtt keresni maguknak lakást. Emellett a drágulás miatt vannak bérlők, akik olcsóbb ingatlanba szeretnének költözni, ez a tényező szintén élénkítette a keresletet. A kínálat pedig ugyancsak bővülést mutatott az utóbbi hetekben, ami a szezonra való felkészülés egyértelmű jele” - kommentálta a friss adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Az árakról szólva azt hozzátette: 2023 eleje óta folyamatosan és dinamikusan emelkednek az albérletárak, ami éves szinten 14 százalékos országos és 15 százalékos budapesti bérletidíj-emelkedést jelent. Ugyanakkor reálértéken - az inflációs hatást is figyelembe véve - az országos lakbérek 9,1 százalékkal, a budapestiek 11 százalékkal elmaradtak a járvány előtti szinttől. Az ingatlan.com szakértője szerint ez azt is jelenti, hogy a bérbeadók díjemelései nem tudtak lépést tartani az inflációval, ezért a bérleti díjaknak egyelőre inflációcsökkentő hatása volt a gazdaságra. “Hosszabb távon viszont pont emiatt további albérletár-drágulásra lehet számítani.” - tette hozzá Balogh László.

Honnan indulnak az albérletárak a ponthatárhirdetés előtt?

Az ingatlan.com adataiból az is kiderült, hogy a felvételi ponthatárok szerdai kihirdetése előtt - július végén - milyen átlagáron szerepeltek a kiadó lakások a kínálatban. Budapesten 240 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. A legnagyobb választékkal rendelkező városrészeket, köztük a III., VIII., XI. és XIII. kerületet 220-250 ezer forintos átlagos bérleti díj jellemezte. A legdrágább kerületek közé tartozik az I., a II. és az V. 300-368 ezer forinttal. A legolcsóbbak között van például a XVI., a XVII., a XXI. és a XXIII. kerület, ahol 145-165 ezer forintos átlagos lakbérrel találkozhatnak a bérlőjelöltek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A legnagyobb egyetemvárosok közül Győrben 185 ezer, Veszprémben több mint 172 ezer, Debrecenben 170 ezer forint az átlag a mostani kínálatiot nézve. Ennél valamivel olcsóbb városnak számít Pécs és Szeged a maga 140 ezer és 135 ezer forintos átlagos bérleti díjával. Miskolcon pedig 100 ezer forintos összeggel várja a szezon indulását.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. április 29. hétfő
Péter
18. hét
Április 29.
A tánc világnapja
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem