A lakóközösség félelme főként a villanyautók feltételezett tűzveszélyességéből ered.
Fontos, sokakat érintő veszélyre hívják a fel a figyelmet a fogyasztóvédők: komoly problémákhoz vezethet, ha nem az esedékesség sorrendjében, hanem összevissza, figyelmetlenül fizetjük be csekkjeinket. Az albérletnél is érdemes figyelni.
A villamosenergia- és földgázszolgáltatók körében az utóbbi időben tapasztalható az az újfajta számlázási gyakorlat, miszerint részszámlás fogyasztók esetében egy borítékban több, akár a következő három hónap fogyasztásának ellenértékéről szóló csekket is megküldenek. A fogyasztóknak ezért érdemes odafigyelnie arra, hogy a csekkeket a rajtuk feltüntetett esedékesség szerinti sorrendben rendezzék, ellenkező esetben a befizetési sorrend felcserélése miatt könnyen szolgáltatás nélkül maradhatnak - derül ki a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság tájékoztatásából. Ha a szolgáltatásból történő kikapcsolás mérőóra-leszereléssel is jár, a visszakapcsolás költségei a több tízezer forintot is elérhetik.
Friss! "Újabb luxusfejlesztésre készülnek Budapesten Orbánék"- KATTINTS!
Könnyen kikapcsolhatják a szolgáltatást
A problémát az okozza, hogy a szolgáltatók többsége a fogyasztó befizetését nem a legrégebbi tartozásra, hanem arra a számlára számolja el, amelyet a fogyasztó aktuálisan befizetett. Amennyiben tehát a fogyasztó kézhez kapja például a június, július és augusztus havi részszámláit, azonban elsőként nem a júniusban, hanem például az augusztusban, majd pedig a júliusban esedékes csekket rendezi, a júniusban esedékessé vált csekk meg nem fizetése miatt fizetési felszólítást, és a szolgáltató jelenlegi gyakorlatának megfelelően a hálózati elosztótól akár kikapcsolási értesítőt is kaphat a fogyasztó.
Jellemző, hogy a kezdetben csak egyhavi, tízezer forintos tartozás igen hamar több tízezer forintosra, gázszolgáltatás esetén akár százezres nagyságrendű összegre duzzad. A piaci szereplők tapasztalatai szerint pedig ilyenkor már alig tudják az ügyfelek egy összegben teljesíteni kötelezettségüket. Tartós fizetési késedelem esetén pedig nem marad más, mint a szolgáltatásból történő kizárás. Az érvényben lévő törvényi szabályozás szerint pedig már 60 napos tartozás után, összeghatártól és évszaktól függetlenül bárki kikapcsolható. A szolgáltatásból történő kikapcsolás rendjét ugyanakkor törvény szabályozza. Kikapcsolásra az alábbi feltételek együttes teljesülése esetén kerülhet sor:
- A lakossági fogyasztó fizetési kötelezettségével 60 napot meghaladó késedelembe esett,
- a lakossági fogyasztó által, fizetési haladék adásáról vagy részletfizetési lehetőségről kezdeményezett egyeztetés nem vezetett eredményre,
- a földgázkereskedő a tartozásról és a
kikapcsolás lehetőségéről a lakossági fogyasztót legalább kétszer
értesítette, és az értesítésben a lakossági fogyasztó figyelmét felhívta
a szociálisan rászoruló fogyasztókat az e törvény és a
földgázellátásról szóló törvény rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló
kormányrendelet alapján megillető kedvezményekre, valamint az előre
fizető mérő felszerelésének a lehetőségére. A lakossági fogyasztó első
értesítése postai vagy - a lakossági fogyasztó előzetes hozzájárulása
esetén - elektronikus úton, a kikapcsolás lehetőségére és az azzal járó
szolgáltatás-szüneteltetésre vonatkozó második értesítése tértivevényes
levélben vagy a lakossági fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas
egyéb módon történik.
A
fenti példánál maradva tehát, amennyiben a fogyasztó a júniusi számlát
az esedékességet követő 60. napig nem rendezi, akár a szolgáltatásból
történő kikapcsolásra is sor kerülhet a fogyasztási helyen.
Terjed a PIN-kódos átverés a Facebookon! Ne dőlj be neki - KATTINTS!
JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kikapcsolást úgy előzhetjük meg, ha alaposan megnézzük a befizetési csekken feltüntetett fizetési határidőt, és elsőként
mindig a legkorábbi esedékességű számlát rendezzük a szolgáltató felé - így elkerülhető a késedelmes befizetés miatti szolgáltatásból
történő kikapcsolás és az azzal járó kellemetlen procedúra. Az is segíthet, ha nem sárga csekken, hanem elektronikus tranzakcióval fizetünk: a csoportos beszedési megbízásoknál a szolgáltatóval bankkal egyszerre szerződik a fogyasztó. Így meghatalmazza a szolgáltatót, hogy az esedékességkor számlájáról emelje le a díjat, és ugyanakkor engedélyt ad a banknak, hogy ezt a szolgáltató részére lehetővé tegye - ezzel pedig szinte teljesen kizárja a fenti tévedés kockázatát.
Az albérletnél is érdemes figyelni
Mint arról a Pénzcentrum.hu egyik rendszeres olvasója is beszámolt, a lakásbérlésnél is problémát jelenthet ez a jelenség. Olvasónk tavaly májusban új albérletbe költözött, ahol pontosan fizette számláit, egészen szeptemberig, amikor is egy reggelen váratlanul megjelentek a Főgáz szakemberei és váratlanul leállították a gázszolgáltatást. Mint kiderült, az előző lakó nem egyenlítette ki a korábbi számlákat, így hiába történt meg a későbbi befizetés, a felhalmozott tartozás nem csökkent, a szolgáltató pedig megtette az előírt lépéseket. (Az csak később derült ki, hogy a lakás tulajdonosához több felszólítólevél is érkezett.)

Komoly állami támogatást javasolnak a rezsizúzó csúcsgépekre: sok magyar járhat jól, ha ezt meglépik
A hőszivattyúk hosszú távon kulcsszerepet játszanak Európa dekarbonizációs céljaiban, de a piac jelenleg lassulást mutat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


