warning alert of error or security breach, something is wrong, compliance problem detected

Celebek és sztársportolók hirdetik a kamu befektetéseket – de hogy védekezhetünk a csalók ellen?

2024. december 16. 11:30

Az elmúlt évtizedekben több, nagy port kavart befektetési csalássorozattal is találkozhattunk Magyarországon, elég, ha csak Bróker Marcsira vagy a brókerbotrányokra gondolunk. A csalók továbbra is vadásznak a pénzünkre, módszereik folyamatosan igazodnak a trendekhez. A legcsábítóbb ajánlatoknál érdemes gyanakodni – akkor is, ha celebek, ismert sportolók, vagy ismert magyar piacvezető cégek és köztisztelteben álló személyek fotójával hirdetik őket. Mutatjuk, mik az árulkodó jelek, és az OTP Bank szakemberével annak is utánajártunk, mit tehetünk a pénzünk védelméért.

Magyarországon a pénzpiaci, biztosítási és tőkepiaci szolgáltatásokkal kapcsolatos tevékenység a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kiadott engedélyhez vagy regisztrációhoz kötött. A befektetővédelem csak azokat az ügyfeleket illeti meg, akik engedéllyel rendelkező szolgáltatókra, például bankokra bízták pénzüket.

Fizetésképtelenség esetén az Országos Betétbiztosítási Alap vagy a Befektető-védelmi Alap kártalanítja az érintett ügyfeleket, meghatározott feltételekkel és korlátozott összeghatárig.

Az MNB felhívja a figyelmet a befektetési szolgáltatók körültekintő kiválasztásának fontosságára, hogy minimalizálható legyen a befektetési csalás kockázata. Különbséget kell azonban tenni a büntetőjogi értelemben vett csalás és a jogosulatlan pénzügyi tevékenység között.

"A csalás egy, a Büntető Törvénykönyvben szereplő bűncselekmény, amelynek során valaki jogtalan haszonszerzés céljából mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz" - magyarázza a jegybank.

Az MNB törvény alapján a jegybank köteles fellépni a jogosulatlan pénzügyi tevékenységekkel szemben. Ez olyan eseteket jelent, amikor a szolgáltató engedély vagy bejelentés nélkül végzi tevékenységét. Bár a jogosulatlan pénzügyi tevékenység önmagában is bűncselekmény (és ezért az MNB mellett a nyomozó hatóság is üldözi), számos esetben előfordul, hogy a jogosulatlan tevékenységet végző cselekménye jelentős kárt okoz a befektetőknek, ami akár még súlyosabb bűncselekmény (csalás, sikkasztás) gyanúját is felvetheti.

Az MNB több javaslatot is megfogalmaz a befektetők védelmére: 

  1. Mindig ellenőrizzük a szolgáltató engedélyét az MNB honlapján található Intézménykereső menüpontban;
  2. Legyünk óvatosak a túlzottan kecsegtetőnek tűnő ajánlatokkal szemben;
  3. Figyeljünk fel az agresszív, sürgető ajánlatokra;
  4. Legyünk gyanakvóak, ha a szolgáltató készpénzben kéri a befektetési összeget. 

"Ne hagyja magát megtéveszteni! Előfordulhat, hogy egy jó megjelenésű, szakértőnek tűnő személy, egy elegánsan berendezett iroda, vagy egy első ránézésre látványos honlap hátterében a kiemelkedő hozam helyett egy jogosulatlan szolgáltató, és így a veszteség kockázata áll" - figyelmeztet az MNB.


A jegybank azt javasolja, hogy a befektetők minden esetben alaposan olvassák el a szerződést aláírás előtt, és kérjenek időt a részletek átgondolására. Tanácsot csak független szakértőtől kérjenek, és ne attól, akire a pénzüket bízzák.

Celebek, sportolók és köztiszteletben álló személyek ajánlanak csodás befektetést? Érdemes résen lenni

A befektetési csalások napjainkban egyre kifinomultabbá válnak, és számos területen jelennek meg vonzó lehetőségek formájában. Ezek közé tartoznak a részvények, kötvények, kriptovaluták, ritka fémek, tengerentúli ingatlanok és az alternatív energia szektora is. A csalók gyakran közismert személyiségek, sportolók vagy modellek képeit és ajánlásait használják fel - természetesen az érintettek tudta és beleegyezése nélkül - hogy hitelesebbnek tűnjenek ajánlataik.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Sonjic László, az OTP Bank Biztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója elmondta, hogy az ilyen típusú csalások nemcsak egyszeri pénzösszeg eltulajdonítására irányulnak, hanem gyakran céljuk az áldozatok bankkártya-adatainak és más személyes pénzügyi információinak megszerzése is. Ha a csalók hozzáférnek ezekhez az adatokhoz, az áldozatok könnyen elveszíthetik minden pénzüket, mivel a csalók bárhol és bármikor hozzáférhetnek a bankszámlájukhoz.

Az OTP Bank szakemberei minden gyanús ügy esetén figyelmeztetik az ügyfeleket, és arra kérik őket, hogy alaposan mérlegeljék döntésüket. Amennyiben azonban valaki önszántából, saját döntése alapján pénzt utal vagy vesz fel a bankjából, a bank nem tudja ezt megakadályozni.

A legfontosabb tehát, hogy mindig legyünk körültekintőek, ne adjuk ki bizalmas adatainkat, és ha bármilyen gyanús vagy ismeretlen felkérés érkezik, azonnal forduljunk szakértőhöz. A bank készséggel áll rendelkezésre, hogy segítsen az ügyfeleknek meghozni a helyes döntéseket, de a legfontosabb, hogy mi, mint ügyfelek, tudatosan és elővigyázatosan járjunk el pénzügyeink védelme érdekében. 

A gyanús jelek közé tartozik, ha:

  1. A közösségi médiában ismétlődően találkozunk ugyanazokkal a hirdetésekkel; 
  2. Folyamatosan kéretlen telefonhívásokat kapunk;
  3. Gyors megtérülést és biztonságos befektetést ígérnek;
  4. Az ajánlat csak korlátozott ideig él, és a lemaradás veszélyével fenyegetnek;
  5. Az ajánlatot kizárólagosnak állítják be, és titoktartásra kérnek;

A szakértő azt javasolja, hogy utasítsuk el a befektetési lehetőségekkel kapcsolatos kéretlen telefonhívásokat, bármilyen egyszerű és gyors meggazdagodást ígérnek is. Fontos, hogy a bankunk soha nem keres minket telefonon, SMS-ben vagy e-mailben befektetési ajánlattal. Ha ilyen jellegű megkereséssel találkozunk, biztosak lehetünk abban, hogy csalásról van szó, és azonnal felismerhetjük a visszaélést.  

Végül, de nem utolsósorban, ha bármilyen gyanús ajánlattal találkozunk, vagy úgy érezzük, hogy csalás áldozatai lettünk, azonnal értesítsük a bankunkat és a rendőrséget. A hatóságok közreműködése kulcsfontosságú lehet a csalók leleplezésében és a további áldozatok számának csökkentésében.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
BÉT: emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden.

PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2025. április 4. 16:37
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, d...
MEDIA1  |  2025. április 4. 12:38
Több sorozat folytatását és újdonságokat is bejelentett Kolosi Péter, az RTL tartalomért felelős vez...
ChikansPlanet  |  2025. április 4. 11:08
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erő...
Holdblog  |  2025. április 4. 10:22
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 4. péntek
Izidor
14. hét
Április 4.
C-Vitamin nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33