Lekötött betétek Nyakunkon a karácsony, és ilyenkor mindenre gondol az ember fia, csak arra nem, hogy ajándék vásárlás helyett befektesse a megtakarított forintjait. Ha mégis valami megmagyarázhatatlan gondolat arra ösztönözne bennünket, hogy befektessünk, jó tudni, hogy mit kaphatunk a pénzünkért cserébe, ha azt a matrac alól előszedve, inkább betétbe helyezzük, és a fa alá egy szép takarékbetétkönyvet vagy egy számlakivonatot helyezünk, sokasodjatok csak forintocskáim felkiáltással!
A következő néhány bekezdésben annak szeretnénk utánajárni, hogy milyen alternatívát kínálnak a takarékszövetkezetek a kereskedelmi bankok termékeivel szemben, miben tudnak többet vagy mást adni a megtakarítások területén. Mivel mindkét befektetés kockázatmentes, az Országos Betétbiztosítási Alap bizonyos összeghatárig garantálja, hogy a tulajdonos csőd esetén is visszakapja a pénzét, a takarékszövetkezetek termékeit a banki betétekkel hasonlítottuk össze a 365 napra számított EBKM alapján. (A gyűjtést 2006. november 29-én végeztük el, az adatok a takarékszövetkezetek honlapjáról származnak. Az összehasonlítás során a bruttó, kamatadó számítás előtti értéket vettük figyelembe.)
Takarékszövetkezet két csoportba
A pénzügyi rendszer tradicionális intézményei a rendszerváltás után két csoportba tömörültek, egyrészt megalakult a ma több mint 150 tagot számláló Takarékszövetkezeti Integráció, az OTSZ, illetve az ebből kimaradó nagyobb hitelintézetek a Takarékszövetkezetek Érdekvédelmi Szövetségébe, a TÉSZ-be tömörültek.
A takarékszövetkezetek egyre inkább jellemző háttérbeszorulását jól jelzi, hogy teljes mérlegfőösszegük a bankokénak csupán 6,4 százaléka. Ügyfélkörül pedig jellemzően a helyi magánszemélyekből és kis- és középvállalkozásokból tevődik össze, akik többre értékelik a jól megszokott és számukra biztonságot jelentő intézmények szolgáltatásait a bankokénál. Lássuk mit ajánlanak a szövetkezetek a megtakarítani vágyóknak!
Éven belüli megtakarítások
Ha éven belüli megtakarításokról esik szó, alapvetően két termékcsoportról beszélhetünk a takarékszövetkezetek esetében, legtöbbjük a bankokhoz hasonlóan kínál lekötött betétkonstrukciót, illetve a másik jellemző termékcsoportot a szövetkezet által kibocsátott értékpapírok alkotják.
A lekötött betétek esetén egyszerű a dolgunk az összehasonlításnál, hiszen a konstrukció szinte azonos a kereskedelmi bankok által ajánlottal. Fix kamatozással, adott időtartamra lekötött betét, amely lejárat előtti felvétel esetén nem fizet kamatot.
Az alábbi táblázatokban a legjobb banki ajánlatot és néhány takarékszövetkezet lekötött betét konstrukcióit hasonlítottuk össze, utóbbi termékekből a teljesség igénye nélkül szemezgettünk.1,3, és 6 hónapra lekötött 800 ezer, 3 millió, és 8 millió forint esetén járó éves kamatokat néztünk meg találomra 3 TÉSZ-be és két OTSZ-be tartozó takarékszövetkezet esetében.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ha a táblázatban szereplő adatokat áttekintjük, jól látszik, hogy a tömörülés ellenére a szövetkezetek által ajánlott kamatok nagy szórást mutatnak, a 4 százalékos szinttől egészen a 10 százalékos, a bankok legjobb ajánlatát is meghaladó szintig.
Régimódi újdonságok
Régi újdonságok

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
-
A Soós Tészta Kft. megbízható minőséget nyújt (x)
A Soós Tészta Kft. több mint 40 éve nyújt kiváló minőségű tésztákat a vásárlók számára, és a KMÉ-védjegyet 26 termékük kapta meg.
-
Vásárlói élmény és innováció a hazai kiskereskedelemben (x)
Második alkalommal rendezték meg február 25-én a Visa Boltok Boltja verseny díjátadóját, amely a kiemelkedő vásárlási élményt nyújtó és innovatív megoldásokat alkalmazó fizikai üzleteket ismeri el.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


