Nem a jövő januártól bevezetésre kerülő tandíj az egyetlen tényező, amely szerepet játszott a felsőoktatási intézményekbe jelentkezők számának jelentős mértéktű visszaesésében - írja a Világgazdaság.
A tandíj mellett a csökkenésért okolható az érettségizettek életmódváltása, a diplomák és a felsőfokú végzettség elértéktelenedése és az is, hogy az elmúlt években a jelentkezők két-harmada nem az "idősebb" korosztályból került ki, akik egy idő után végül bejutottak a kiszemelt intézményekbe.

A fiatalok stratégiája is jelentősen megváltozott az elmúlt években: sokan elhalasztják felsőfokú tanulmányaik megkezdését és várnak egy-két évet, külföldre mennek nyelvet tanulni, dolgozni, vagy nem államilag elismert felsőfokú képzésben vesznek részt.
Ugyancsak elriasztó, hogy a diplomák, bár nem általánosságban, de egyes szakterületeken mindenképpen elértéktelenednek, így sokan inkább a megbecsült kétkezi foglalkozásokat választják az "értelmetlen" hároméves képzések helyett.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 6 százalékos THM-el, és havi 106 085 forintos törlesztővel fel lehet venni a Raiffeisen Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,42% a THM; a K&H Banknál 6,43%; az Erste Banknál 6,67%, a MagNet Banknál pedig 6,8%; míg az UniCredit Banknál 6,9%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni a Sopron Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Emellett a jelentős mértékű lemorzsolódás sem vonzza a jelentkezőket, főleg azok pártolnak el végleg a felsőfokú képzésben való részvételtől, akik egyébként is csak szülői nyomásra jelentkeztek.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
Külföldi piacra lépés 2022
Tiszaújváros – Kelet-magyarországi Gazdasági Fórum 2022


