A Központi Statisztikai Hivatal az eddig ismert 2.9%-ról 3.4%-ra, illetve 4.2%-ról 4.6%-ra módosította felfelé a 2003-as, illetve a 2004-es GDP-növekedési adatokat. Így a tavalyi növekedési ütem négy éves csúcsnak felel meg. Az adatmódosítások uniós módszertani változások miatt következtek be. Ezek szerint tavaly Magyarország folyó áron számított bruttó hazai terméke (GDP) 20 413 milliárd forint volt (2000. évi árakon számolva). Az egy főre jutó bruttó hazai termék összege 2 millió 20 ezer forint volt. Ez vásárlóerő-paritáson (az Eurostat előzetes számításai alapján) 13 725 euró, az EU-25 átlagának 61%-a. A bruttó nemzeti jövedelem (GNI) folyó áron 19 273 milliárd forint volt, ez változatlan áron 3.9%-os növekedés a 2003. évihez képest.
Múlt héten a hivatal még csak a folyó áras GNI és GDP adatokat tette közzé a 2002-2004-es időszakokra vonatkozóan, és ezen a héten jelentek meg a volumenindexek is. A napokban megjelent részletes tájékoztató szerint "2005-től az Európai Unió 448/98. számú tanácsi rendelete és az 1889/02. számú bizottsági határozata alapján a pénzügyi közvetítők közvetetten mért szolgáltatási díja (FISIM) becslésénél új módszerre kell áttérni és a felhasználó szektorok/ágazatok között ezt a szolgáltatási díjat fel kell osztani.
Az új módszertannal számított adatok szerint 2004-ben az eddig ismert 4.2% helyett 4.6%-kal nőtt a magyar GDP, a volumenindex 0.4 százalékpontos növekedése megegyezik a pénzügyi szolgáltatások elszámolására bevezetett új uniós módszer hatásával. A bruttó hazai termékből úgy számítható ki a bruttó nemzeti jövedelem, hogy a GDP-ből levonjuk azt az összeget, amennyivel több a külföldre fizetett jövedelem a külföldről kapott jövedelemnél. Ez 2004-ben a GDP 5.6%-át tette ki, vagyis ennyivel kisebb a GNI a GDP-nél. (Ugyanez 2003-ban 4.9% volt.)
A pénzügyi szektor a fő húzóerő
A nemzetgazdasági szektorok hozzáadott értéke alapáron 2004-ben összességében 4.9%-kal nőtt az előző évhez képest, 2000. évi árakon számolva. A korábbi évekhez hasonlóan 2004-ben is a pénzügyi szektorban volt a legnagyobb mértékű növekedés, a bruttó hozzáadott érték itt 17.4%-kal nőtt (az átlagot meghaladó mértékű változatlan áras növekedést döntően a pénzközvetítés közvetetten mért szolgáltatási díjának új módszertan szerinti elszámolása okozta). Az átlagot meghaladó mértékben emelkedett a nem pénzügyi vállalatok és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények hozzáadott értéke is változatlan árakon számolva 5.6, illetve 6.5%-kal. A kormányzati szektor és a háztartási szektor termelőinek gazdasági teljesítménye ugyanakkor az átlagtól elmaradóan nőtt (1.8, illetve 2.8%-kal).
A gazdasági ágak többségében növekedett a hozzáadott érték 2004-ben. A legnagyobb mértékben a mezőgazdaságban és a pénzügyi közvetítés ágazatban nőtt a teljesítmény (38, illetve 16%-kal). A mezőgazdaságban főleg egyes növények kimagasló terméseredményének tulajdonítható a számottevő bővülés. Szintén jelentősnek mondható a növekedés a feldolgozóiparban (5.4%), illetve a szállítás, raktározás, posta és távközlés ágazatokban (5.2%). A többi ágazatban általában az átlagosnál kisebb hozzáadott érték növekedés mutatkozott. Az egészségügyi, valamint az egyéb közösségi szolgáltatások ágazatokban kismértékben csökkent a hozzáadott érték (1.2, illetve 2.2%-kal).
A bruttó hazai termék belföldi felhasználásának növekedési üteme 2004-ben 2.8% volt, az előző évhez képest mérséklődött. A belföldi felhasználáson belül a végső fogyasztás és a bruttó felhalmozás egyaránt 2.8%-kal bővült.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 899 096 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 55 762 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,82%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 914 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Lassuló háztartási fogyasztási kiadások
A végső fogyasztáson belül a háztartások fogyasztási kiadása 2004-ben 2003 hoz viszonyítva 3.2%-kal emelkedett. (A növekedés mértéke az előző évben 8.5% volt). A kormányzat fogyasztási kiadása 1.7%-kal nőtt, ezen belül a közösségi fogyasztás 0.9%-kal, a kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatások 2.5%-kal emelkedtek. A háztartásokat segítő nonprofit intézmények fogyasztási kiadásai - amelyek a háztartásokat segítő nonprofit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatásokkal egyeznek meg - 2004-ben 3.3%-kal nőttek, így az összes természetbeni társadalmi juttatás bővülése 2.6% volt. A háztartások végső fogyasztása (a fogyasztási kiadás és a természetbeni társadalmi juttatások együttesen) 3.1%-kal emelkedett.
A bruttó felhalmozáson belül a bruttó állóeszköz-felhalmozás 8.4%-os emelkedését a készletek felhalmozásának növekvő üteme és az ebben a tételben elszámolt egyéb nem specifikált felhasználás nagyobb negatív értéke kísérte, így a bruttó felhalmozás összességében 2.8%-kal nőtt. A külkereskedelmi forgalomban az áruk és szolgáltatások exportjának növekedési üteme - a 2003-ben megfigyelhető tendenciától eltérően - meghaladta az import növekedési ütemét. Az export 2004-ben 16.4%-kal, az import 13.2%-kal emelkedett 2003-hoz viszonyítva. A fenti folyamatok a bruttó hazai termék felhasználásának szerkezetét is módosították. A végső fogyasztás aránya folyó áron 1.5 százalékponttal csökkent az előző évihez képest, a bruttó felhalmozásé gyakorlatilag változatlan maradt. Az export aránya 3.0, az import aránya 1.6 százalékponttal nőtt 2003-hoz mérten.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket?
Mire fordítanád szívesen a lakás-előtakarékossági szerződésed?
-
A digitalizáció és az együttműködés lehet a KKV-k túlélésének egyik kulcsa 2025-ben
A Billingo kollaborációs programmal hívja fel a figyelmet a vállalkozói összefogás előnyeire.
-
Mire használnád a lakástakarék-megtakarításodat?
Milyen szempontok fontosak egy megtakarítás kiválasztásánál?
-
Karácsonyi bevásárlás? Nézzük, milyen akciók lesznek a Lidlben
Az áruházlánc akciós kínálata az ünnepi menüre fókuszál.
-
Így védheted ki a legdurvább pénzügyi átveréseket: az OTP Bank szakértője válaszol
Bényi Mónikát, a Csaláskezelési osztály vezetőjét kérdeztük.
-
Felújítanál vagy vásárolnál a lakástakarékodból?
Mire költenéd a lakásszámládat?
-
Végre fellélegezhetnek a kisvállalkozók? Ez vár rájuk 2025-ben
Az OTP Bank elemzői mérsékelt javulást várnak.
-
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya (x)
Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
-
Az ASUS újdonsága tökéletes üzleti partnered lesz (x)
A munkaerőpiac digitalizációjának gyors ütemében a mesterséges intelligencia megjelenése új korszakot nyitott.