Sötét felhők gyülekeznek a közös európai politikai és gazdsági intézményrendszer építménye felett. Úgy tűnik, hogy az intergrációs folyamat egyre inkább lassúbb, egyre több a repedés, egyes területeken pedig megfordulni látszanak a folyamatok. A Morgan Stanley elemzője szerit nem kizárt, hogy néhány év múlva a közös európai álom immár csak ábránd lesz, az Európai Uniós és a Gazdasági és Monetáris Unió is a felbomlás szélén lehet. Joachim Fels, az említett bank londoni elemzője szerint nem törvényszerű, hogy ez történjen, de úgy véli, hogy ezt a kockázatot a piacok meglehetősen alulárazzák.
Az elmúlt időszakból három olyan fontos esemény említhető, mely az európai integráció szempontjából különösen aggasztó:
- a protekcionizmus erősödése;
- Franciaország és Hollandia elutasíthatja az EU alkotmányt;
- a Stabilitási és Növekedési Egyezmény erősen fellazul(ha)t.
Erősödő protekcionizmus
A tőke, a munkaerő és az áruk szabad áramlásának biztosítása az elmúlt 50 évben jelentős lökést adott az európai országok növekedésének, az elért magas életszínvonal szorosan kötődött a korábbi intézkedések teremlékenység-növelő hatásához. Ennek ellenére az elmúlt időszakban a protekcionizmus erősödése több területen is tetten érhető. Németországban a minimálbér bevezetését tervezik, hogy ezzel akadályozzák meg, illetve lassítsák az olcsóbb kelet-európai munkaerő megjelenését. Emellett Európa-szerte erős a tiltakozás a tervezett új EU direktívával szemben, mely a szolgáltatási piac további liberalizásálását szolgálja. Ezek a szabad piacok működését akadályozó intézkedések, illetve késlekedések komoly növekedési áldozatokkal járhatnak.
Nem az EU alkotmányra
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 42 034 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 9,96%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 42 083 forintos törlesztőt (THM 10,01%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Jelentős a valószínűsége, hogy az EU alkotmány mostani formájában nem kerül elfogadásra. A 25 államból akár egy vétója is meghiúsítja az alkotmény hatályba lépését. Erre pedig számottevő esély van a legutóbbi francia és holland közvéleménykutatások szerint, melyek szerint a "nem"-mel szavazók vannak többségben. Ha nem lesz új alkotmány, akkor nem lesz új szavazási rendszer sem az EU intézményekben, a most érvényben levő egyhangú döntési kényszer mellett pedig szinte lehetetlen lesz a fontosabb ügyekben változást elérni. Egyfajta paralízises állapot állhat be, komolyabb reformokra esély sem lesz az eltérő érdekek mellett. Az elmozdulás a konszenzusos döntéshozatal irányába emiatt nem, vagy csak késéssel valósulhat meg.
Lazuló Stabilitási és Növekedési Egyezmény
A Stabilitási és Növekedési Egyezmény fellazítása az euró-zóna instabilitását, illetve az euró jelentősebb értékvesztését okozhatja. A fiskális politika fellazulásával nőhet a nyomás az Európai Központi Bankon, hogy hajlandó legyen a magasabb infláció tolerálására (jelenleg 2% a plafon, de 2005-re is ennél magasabb átlagra számítanak a Morgan Stanley elemzői). A magasabb árnövekedés segítheti az államadósságok elinflálását, illetve némi segítséget is jelenthet bevételi oldalon. Amennyiben az infláció ismét komoly probléma lesz, egyes országok (elsősorban Németország) "visszasírhatják" a régi árstabilitást, ismét a nemzeti valuta bevezetése mellett dönthenek (ez technikailag is viszonylag) könnyen megvalósítható. Ha Németország, illetve néhány nagyobb tagállam kilép az euró-zóbából, az komoly demonstratív hatással lehet a többi országra is. Komoly valutaválság kibontakozása sem kizárt. Ilyen lehetőségek mellett érdemes továbbá átgondolni, hogy az euró milyen mértékben képes majd a dollár "versenytársa" lenni a nemzeti tartalékképzés terén.
Összegzés
Összességében tehát megállapítható, hogy az európai integráció folyamatába számos homokszem került, melyek akár az egész rendszer működésére is komoly befolyással lehetnek. A fenti "összeomlás"-elmélet csak egy lehetőség, nem is biztos, hogy a legvalószínűbb. Ennek ellenére a Morgan Stanley úgy véli, hogy a kockázatok nincsenek beárazva a történelmi mélyponton (illete annak közelében) levő hosszú euró hozamokba. Emiatt akár komolyabb hozamemelkedésre, illetve az euró gyengülésére kell felkészülni a következő hónapokban.

A mostani gazdasági helyzetbe szinte bármit megtennénk, hogy spóroljunk, azonban sokan tapasztalhatják azt, hogy hiába igyekeznek, még így is elfolyik a pénz a bankszámlájukról.
Közösségi finanszírozással adnák ki újra a 2012-es év gyerekkönyvét, a Dobozvárost.
A vállalkozásunk sikere rengeteg dolgon múlhat, nem elég az ötlet, bizony kemény munkát kell fektetni a sikerbe.
Tíz év után ismét megjelenhet Lakatos István Év Gyerekkönyve-díjas meseregénye, a Dobozváros!
-
Jó, ha tudjuk: ezek az árulkodó jelek, ha csalók akarják megszerezni a pénzünket
Az OTP szakértője szerint a legprofibb próbálkozást is felismerhetjük néhány apróságról.
-
Több mint 30 ezer tonna élelmiszert mentettek meg a kidobástól
Öt év alatt az élelmiszer-felesleg közel felét hasznosította a Tesco.
-
Fellendült a tőkebevonás a cégeknél
Túlélés, beruházás, felvásárlás – a Hiventures tőkével támogatja.
- Reagált Irán: a támadásért egyedül Rushdie és a támogatói okolhatók
- Leütötték és kirabolták a herceget a belvárosi Duna-parton
- Hosszú Katinka jó úton a döntő felé
- Kiállt a béke mellett a japán miniszterelnök
- Két tucat eladott autó árát nyúlta le a szalon értékesítője
- Ferdített a valóságon a Vodafone – kompenzációt kapnak az ügyfelek
Portfolio Future of Finance 2022
Energy Investment Forum 2022 - A MEKH szakmai támogatásával
Private Health Forum 2022


