Majdnem négy teljes napot ülnek a magyar autósok a forgalmi dugókban, és régiós összehasonlításban sem állunk jobban.

Megint kígyózó sorok jöhetnek a benzinkutakon? Ez várhat a magyar autósokra az újabb szankciók után
Nagy bajban vannak az oroszok, mert az egy éve tartó háború miatt rájuk kirótt szakciók a gazdaságuk egyik alapját, az olaj- és gázexportot is veszélybe sodorták az elmúlt hónapokban. De reális veszély-e, hogy emiatt Magyarország felé is leálljon a szállítás, és újra jöhet-e benzinhiány? Szakértőket kérdeztünk arról, kell-e újra a kutaknál hatalmas sorokra készülnünk.
Felerősödtek az utóbbi hetekben azok a félelmek, melyek az Oroszországgal szemben az immár egy éve tartó háború miatt kivetett szankciók miatt úgy gondolják, hogy előbb vagy utóbb Magyarország energiaellátását, közelebbről az olaj- és földgázimportot veszélyeztetik. Annyi biztos, hogy az oroszok egyre nagyobb bajban vannak, ugyanis – mint azt a Pénzcentrum a megkérdezett szakértőktől megtudta – a már így is jelentős visszaesés a termelésben Magyarországot is érintheti.
De valóban reális veszély-e, hogy leáll a termelés és az ellátás, és megint olyan hiánnyal kell szembenéznünk, mint a decemberben kivezetett benzinárstop legutolsó napjaiban?
Kellünk az oroszoknak
Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője a Pénzcentrum megkeresésére úgy vélekedett, hogy bár mind Ukrajna, mind Oroszország úgy vigyáz az olajvezetékekre és a terminálokra, mint a hímes tojásra, érdekes hónapok következhetnek az energiapiacon. Az azonban szerinte nem fenyeget, hogy Magyarország egyik napról a másikra ne kapjon olajat vagy földgázt.
Az utolsó európai partnerek között vagyunk, akiknek az oroszok még el tudják adni, egyáltalán eladhatják ezt a két jelentős nyersanyagot, így az jó eséllyel nem várható, hogy egyszer csak leáll a szállítás. Az már érdekesebb kérdés, hogy az unió mikor unja meg mindezt: szerintem elképzelhető forgatókönyv, hogy Brüsszelből kap a magyar kormány egy olyan jelzést, hogy gyorsítsa fel a leválást. Ellátási gondok ugyanakkor szerintem nem lesznek: az orosz gazdaság már így is komoly zuhanórepülésben van, így amíg egy csepp olajat is eladhat bármelyik nyugati országnak, azt meg is fogja tenni, hiszen minden fillér számít
- mondta Pletser Tamás.
Lehet mixelni is
Hasonló véleményen van Holoda Attila energetikai szakértő, egykori államtitkár is. Ő azt mondta lapunknak, hogy régi szerződések kötik az oroszokat a magyarokhoz is, de nem kizárólag hozzánk – Csehország és Szlovákia sem teheti meg, hogy akár hónapokon belül másik beszállító partner után nézzen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 127 668 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,39%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az Erste Banknál 10,06%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Korábban ugye már kifejtettem, hogy az EU-nak nem tetszene, ha a Mol vagy a magyar állam olyan fejlesztésekre kérne pénzt az uniótól, amit a saját profitjából is meg tud oldani. Ennek ellenére sem látom, hogy a következő hetekben ellátási nehézségek adódnának. Az okozhat nehézséget, hogy az EU-ban immár a finomított termékekre is szankció vonatkozik, ez pedig gondot jelenthet a Mol-nak, ugyanis a finomított termékeket a pozsonyi finomítójában dolgozza fel, ami a legjobb a háromból. Bajban lennének a csehek is, ha hirtelen Németországból kellene beszerezni a finomított olajat.
Holoda Attila kitért arra is: Pozsonyban nem adottak azok a feltételek, amelyek a Dunai Finomítóban igen, vagyis mindenképp Százhalombattára hárulna ez a feladat, ha a baj bekövetkezne.
A százhalombattai finomítóban hatalmas tartályok vannak. Ha itt létrehoznak egy keverőüzemet, akkor meg lehet csinálni, hogy más típusú kőolajból kikevernek például urali típusú kőolaj-mixet. Ugyanez viszont nincs a pozsonyi finomítóban: ott ezt a keverést nem tudják megoldani a finomítói kapacitásnak megfelelően megcsinálni
- tette hozzá a szakértő.
A Brancs a hazai piacon egyedi koncepciójával és célközönségével gyakorlatilag indulása óta aktív résztvevője a startup világnak.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
-
Videó: bejutottunk a Telekom irányítási központjába: itt biztosítják, hogy viharban is legyen net
A hét minden napján, a nap 24 órájában felügyelik a Telekom teljes hálózatát és összes szolgáltatását.
-
Winelovers Grand: a borkedvelők paradicsoma (x)
A Winelovers Grand az év első borfesztiválja; Április 1-jén a borok kerülnek a középpontba a Corinthia Budapest impozáns termeiben, és ez nem áprilisi tréfa!
-
Menedzserek a társadalomért - Fókuszban a Jövő! konferencia (x)
MENEDZSERSZÖVETSÉG - HATÉKONY VÁLLALATVEZETÉS a sikeres jövőért!
- Júliustól átalakul a szemétszállítás
- Lőszerszállítás, belső égésű motorok - kulcsfontosságú témák az EU-csúcson
- Nyolc liter vízzel kínozta zárkatársát, majdnem végzetes lett a „móka”
- Ez a legveszélyesebb közlekedésű és legivósabb vármegye is
- Gyalogosok között landolt a belvárosi ámokfutó – videó
- Emberi összeomlás élő adásban - sorjáznak az esetek mostanság
Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?
MISKOLC - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!
DEBRECEN - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


