Ötvenmillió dolláros kárpótlást kötelesek fizetni a chicagói hatóságok egy harmincas éveiben járó afroamerikai férfinak.
Ezt aligha lehet visszafordítani: pár éven belül jégkorszak jön Európában, Magyarországon is megérezzük
Az Atlanti-óceán meridionális forduló áramlása (AMOC), amely az egész világ időjárását befolyásolja, a 2030-as évek végére összeomolhat, figyelmeztet egy új tanulmány. Az AMOC összeomlása bolygóméretű katasztrófát okozhat, alapjaiban megváltoztatva az időjárást és az éghajlatot. A kutatók szerint az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás gyengíti ezt a kulcsfontosságú rendszert, és a leállás 2037 és 2064 között következhet be.
Az Atlanti-óceán meridionális forduló áramlása (AMOC) - az óceánok egyik legfontosabb rendszere, amely az egész világ időjárását befolyásolja - már a 2030-as évek végén összeomolhat. Egy új tanulmány szerint ez bolygóméretű katasztrófát okozhat, és alapjaiban változtathatja meg az időjárást és az éghajlatot - írja a BBC.
Az elmúlt években több kutatás is felvetette, hogy az AMOC gyengülése miatt összeomlás előtt állhat. Az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás miatt ugyanis az óceánok hőmérséklete emelkedik, és a sótartalom is megváltozik, ami meggyengíti ezt a kulcsfontosságú rendszert. Az új kutatás - amely jelenleg szakértői véleményezés alatt áll - egy korszerű modell segítségével becsüli meg, hogy mikor omolhat össze az AMOC. A tanulmány szerint a leállás 2037 és 2064 között következhet be.
René van Westen, a hollandiai Utrechti Egyetem tenger- és légkörkutatója, a tanulmány társszerzője arról beszélt:
az antropogén éghajlatváltozás összes negatív mellékhatása továbbra is fennmarad: több hőhullám, több aszály, több árvíz. Ha mindezek tetejébe még az AMOC összeomlása is bekövetkezik... az éghajlat még inkább torzulni fog.
Mint kifejtette: az AMOC olyan, mint egy hatalmas szállítószalag, meleg felszíni vizet vonz a déli féltekéről és a trópusokról, majd szétosztja azt az Atlanti-óceán északi részén. A hidegebb, sósabb víz ezután lesüllyed és dél felé áramlik. Ez a mechanizmus megakadályozza, hogy a déli félteke egyes részei túlmelegedjenek, míg az északi félteke egyes részei elviselhetetlenül lehűljenek. Emellett elosztja a tengeri ökoszisztémákban létfontosságú tápanyagokat.
Az AMOC összeomlásának hatásai drámaiak lennének. A sarkvidéki jég elkezdhetne dél felé kúszni, akár Anglia déli partjaiig terjedve 100 év múlva. Európa és Észak-Amerika átlaghőmérséklete zuhanna; beleértve az USA egyes részeit is. Az Amazonas esőerdejében pedig teljesen megfordulnának az évszakok: a jelenlegi száraz évszakból esős hónapok lennének és fordítva.
Az utrechti tudósok korszerű modelleket használtak kutatásukhoz. Első alkalommal sikerült azonosítaniuk az Atlanti-óceán déli részének egy területét, amely optimális hely a körkörös változásainak megfigyelésére. Megvizsgálták ottani hőmérsékletet és sótartalmat annak érdekében, hogy megerősítsék korábbi előrejelzéseiket arra vonatkozóan, mikor érheti el az AMOC a fordulópontot.
Néhány évvel ezelőtt még arról vitatkoztak tudósok, hogy egyáltalán bekövetkezik-e ez az esemény, de most már öt olyan tanulmány van, amely azt sugallja: ez még ebben az évszázadban vagy akár annak közepe előtt megtörténhet. A modellek ugyanakkor nem veszik figyelembe minden tényezőt; például nem számolnak Grönland jégének olvadásával. A jégtakaróról hatalmas mennyiségű édesvíz válik le és áramlik az Atlanti-óceánba; ez pedig tovább zavarhatja ezt amúgy is sérülékeny rendszert. Ezért előfordulhatnak pontatlanságok abban is, milyen hamar vagy gyorsan következik be majd ténylegesen ez az összeomlás.
Az idén októberben harmadszorra elinduló Launchpad programról Kövesdi Gáborral, a Brancsközösség alapítójával beszélgettünk.
Van, aki meztelenül, törölközőbe csavarva kényelmetlenül érzi magát, míg szintetikus anyagból készült fürdőruhában beülni a gőzbe több okból sem szerencsés.
A Fekete pont című film kampánya hatalmas sikert aratott a Brancs közösségi finanszírozási platformon, amely minden előzetes várakozást felülmúlt.
A legkisebbek számára is érthetővé és elérhetővé tenné a tudományt a korábban a NASA-ban is dolgozó Hargitai Henrik bolygó- és felszínalaktan-kutató.
-
Rohamosan csökken a hazai borfogyasztás, de a szakértőknek van megoldásuk a helyzetre
A klímaváltozás sem könnyíti meg a borászatok dolgát.