Ursula von der Leyen reagált Orbán Viktor azon kijelentésére, miszerint ha az oroszoknak rubelben kell fizetni a gázért, akkor Magyarország abban fog fizetni.
Hosszú hónapokon, de akár éveken keresztül is csak azt lehetett hallani, hogy a feltörekvő országok gazdasági fellendülése rendkívül dinamikus, és Amerikának való kitettségük viszonylag alacsony, így nem rázhatja meg őket különösebben egy azirányból érkező válság. Ez az elmélet most mégsem látszik igazolódni.
Néhány hónapja az orosz, indiai, kínai jegybankok számára még az emelkedő infláció jelentette a legnagyobb problémát, mára azonban már a gazdaság lassulása a fő probléma, még Kínában is, ahol a 3. negyedévig 9 százalékos növekedést produkáltak az Economist szerint, ami öt éve a legalacsonyabb.
A feltörekvő piacok is érzékenyek tehát a krízisre, méghozzá három különböző formában. Egyrészt az exportra termelő ágazatok jelentős bevételcsökkenésre számíthatnak, miután a nyugati országok kevesebbet fogyasztanak. Másodszor, a tőkebeáramlás is vélhetően csökkeni fog, ami szintén a fogyasztás csökkenését eredményezi az adott országban. Harmadrészt a nagy külföldi adósságállományt felhalmozó országok bankjai dollár szűkében lehetnek a jövőben, hiszen meglehetősen nehéz most bankközi hitelhez jutni.
Azonban nem csak a pénzpiaci válság rázott meg egyes országokat, hiszen a nyersanyag exportáló országok valutái már a Lehman Brothers bukása előtt erős gyengülésnek indultak a dollárral szemben. Dél-Afrika, a világ legnagyobb platina és arany exportőre például - Izland után - a legnagyobb árfolyamesést szenvedte el idén. De az orosz rubel is esésnek indult az olajárak esésével egy időben, majd a brazil real is néhány héttel később.
Bár India és Kína kétség kívül előnyét élvezi a olajáresésnek, de ahogy az importszámláik csökkennek, az exportbevételeik is olvadoznak. A Tata Consultancy Services, India legnagyobb IT-vállalatának dollár-nyeresége például 7 százalékkal múlta alul az előző évit, és több cégvezető is azon aggódik, hogy vajon megkapják-e fizetségüket a bankoktól, akiknek korábban különféle fejlesztéseket nyújtottak.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 46 056 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank 47 150 forintos törlesztőt (THM 15,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A BRIC országok közül Indiának van a legnagyobb folyófizetési mérleg deficitje, ugyanis a korábbi tőkebeáramlások jelentősen megcsappantak az elmúlt negyedévben. A vállalatok többsége is külföldi hitelekből finanszírozza beruházásait, ami szintén jelentősen drágult újabban.

Oroszország ugyanakkor jelentős fizetés mérleg többletet tudhat magáénak, és 560 milliárd dollárnyi devizatartalékot halmozott fel 2000-2008 között. Tulajdonképpen ő Oroszország látja el dollárral a nyugati országokat, akik cserébe bankhitelt nyújtanak a vállalatoknak. Most azonban a bankhitelezés annyira nehézkessé vált, hogy az oroszok maguk látják el ezt a folyamatot, méghozzá úgy, hogy 50 milliárd dollárnyi betétet helyezett el az állam egy saját tulajdonú bankban, amely cserébe hitelezi a helyi vállalatokat. Innen nézve pedig már nem is tűnik olyan indokolatlanul soknak az állami devizatartalékok szintje.
A Brancs a hazai piacon egyedi koncepciójával és célközönségével gyakorlatilag indulása óta aktív résztvevője a startup világnak.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
-
Videó: bejutottunk a Telekom irányítási központjába: itt biztosítják, hogy viharban is legyen net
A hét minden napján, a nap 24 órájában felügyelik a Telekom teljes hálózatát és összes szolgáltatását.
-
Winelovers Grand: a borkedvelők paradicsoma (x)
A Winelovers Grand az év első borfesztiválja; Április 1-jén a borok kerülnek a középpontba a Corinthia Budapest impozáns termeiben, és ez nem áprilisi tréfa!
-
Menedzserek a társadalomért - Fókuszban a Jövő! konferencia (x)
MENEDZSERSZÖVETSÉG - HATÉKONY VÁLLALATVEZETÉS a sikeres jövőért!
- Júliustól átalakul a szemétszállítás
- Lőszerszállítás, belső égésű motorok - kulcsfontosságú témák az EU-csúcson
- Nyolc liter vízzel kínozta zárkatársát, majdnem végzetes lett a „móka”
- Ez a legveszélyesebb közlekedésű és legivósabb vármegye is
- Gyalogosok között landolt a belvárosi ámokfutó – videó
- Emberi összeomlás élő adásban - sorjáznak az esetek mostanság
Fenntartható élelmiszergyártás – Ez a jövő befektetése?
MISKOLC - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!
DEBRECEN - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


