A Fitch hitelminősítő intézet "A-"ról "BBB+"-ra minősítette Magyarország hosszú távú devizaadósságát. Az intézmény a hosszútávú forintadósságot "A"-ról "A-"ra minősítette vissza. Az új besorolások kilátása stabil. A leminősítés mögött elsősorban a költségvetéssel kapcsolatos problémák állnak. Ideje ébredni a József nádor téren. A nagy hitelminősítők közül a Fitch lépett először, ha nem körvonalazódik változás a választások után sem, az S&P és a Moody's is hasonló módon reagálhat. A Fitch januárban a forintadósságot már leminősítette "A+"-ról "A"-ra, amit az S&P hasonló reakciója követett májusban. A forintgyengülés valószínűsége a lépés és a kilátások tükrében emelkedett. Az azonnali reakciók szintén erre utalnak. "Érdekes", hogy a lépés éppen a Pénzügyminisztérium és a kormány által teljesen hitelesnek tekintett módosított konvergencia program elkészültét követi. A Fitch délután fél négykor sajtótájékoztatót tart Londonban a magyar leminősítés hátteréről.
A leminősítés indoklásaként a Fitch a költségvetés aggasztó helyzetét jelölte meg, melynek következtében az adósság is jelentősen növekedett az elmúlt időszakban. Az intézet szerint a költségvetés problémái miatt az euró bevezetés is késlekedik, mely az ország sérülékenységét növeli a magas külső finanszírozási igény miatt. A folyó fizetési mérleg hiánya jelentős, az árfolyam igen volatilissé válhat.
A devizaadósság minősítéséhez a Fitch 2003 júliusa óta rendel negatív kilátást, ugyanis már akkor sejthető volt, hogy a kitűzött fiskális célok nem teljesülnek. A költségvetési célokat sorozatosan emelte a kormány, a végső hiányadatok pedig jellemzően a legfelső célértéket is meghaladták a többszöri felülvizsgálatok során. 2004-ben a deficit a GDP 6.5%-át tette ki az eredetileg 4.5%-os céllal szemben. Az idei évre a kormány 3.8%-ot célzott meg, ezzel szemben a hiány elérheti illetve meghaladhatja a GDP 6.1%-át. Jövőre nem kizárt a 8-9% körüli deficit sem (az adatok nyugdíjkorrekció nélkül értendők). A Fitch 2006-ra 8%-os prognózissal rendelkezik, de ha az autópályaépítés költségeit kiadásként kell elszámolni, akkor 9% is lehet a hiány.
A Fitch kiemeli, hogy a folyamatos módosítgatások, a számviteli trükkök, a transzparencia hiánya nagymértékben aláásták a fiskális politika hitelességét. A Fitch szerint nem valószínű, hogy sikerül az euró 2010-es bevezetéséhez szükséges kritériumokat teljesíteni. Az intézmény szerint az államháztartás GDP arányos adóssága 2007 végére elérheti a GDP 68%-át (jelenleg 60% körüli az érték).
A Fitch megemlíti, hogy az államháztartás hiánya és a külső finanszírozási igény jelentős mérete összefügg, tehát komoly ikerdeficit probléma áll fenn. Míg 2001 végén a nettó külső adósság a GDP 35%-át tette ki, addig 2006 végére ez elérheti az 56%-ot. (portfolio: nem tudni pontosan, hogy a Fitch itt mit ért a nettó külső adósság alatt, ennek értéke jelenleg 30% körüli tulajdonosi hitelek nélkül, az utóbbi a GDP kb. 10%-ra tehető, de jellegében az FDI-hoz sorolható). Az "A" minősítésű kategóriában a medián 12%.
Eddig a magyar gazdaság a növekedés tekintetében jól teljesített, de a Fitch szerint ha az ütem lassul, a fenti problémák még kiélezettebben jelentkezhetnek. Szükséges, hogy a deficit illetve az adósságpálya a fenntarthatóság követelményeinek megfeleljen.
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
A Fitch szerint megvan a kockázata egy kemény földetérésnek ("hard landing"), mely a forint érdemi leértékelődésében is kifejeződhet. Ennek hatására az infláció is emelkedhet a mostani alacsony szintről. A leértékelődés a külső adósságszolgálati terheket növeli. Ez nem csak az államháztartásra igaz, hanem a privát szektorra is, mely az utóbbi időszakban drasztikus mértékben adósodott el külföldi devizában.
Szinte semmi sem fejleszti olyan gyorsan és hatékonyan a legkisebbek agyát, mint a társasjáték.
Drágulnak az ingatlanok, emelkednek a hitelkamatok: ez pedig szinte egyenes út a lakhatási válsághoz. Nálunk is működhet az, ahogy az USA-ban megoldották?
A Kickstarternek és az Indiegogonak hála a közösségi finanszírozási forma évek óta világszerte népszerű és most megérkezett Magyarországra is, a Brancs formájában
Sokan alábecsülik, mennyire lényeges alaposan átgondolni, milyen vállalkozási és azzal együtt adózási formát válasszanak induló cégük számára.
- Kiderült, hányan kapnak kétmillió forint feletti nyugdíjat
- Magyarország is kap a menekültellátásért járó támogatásból
- Támogatták az Orbán kormány eddig meghallgatott miniszterjelöltjeit az Országgyűlés bizottságai - a nap hírei
- Nagy István hatékonyabban védené a termőföldeket
- Semjén Zsolt: folytatódnak a nemzetpolitikai programok
- Bezárják egy német város összes macskáját
Sustainable World 2022
Portfolio Digital Transformation 2022
Külföldi piacra lépés 2022


